SDP:n Nasima Razmyar: Suosittelen hallitukselle peiliin katsomista
Orpon hallitus on tähän mennessä syyttänyt Suomen talouden tilasta ainakin Venäjän hyökkäyssotaa, edellistä hallitusta, oppositiota ja Suomen kansaa. Hallituksen on syytä katsoa peiliin, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.

– Suomi ajautui EU:n tarkkailuluokalle pääministeri Petteri Orpon vahtivuorolla. Vaikeita olosuhteita ei kiellä kukaan, mutta tosiasia on, että Orpon hallitus ei ole kyennyt luomaan kasvua ja vahvistamaan ihmisten ja yritysten luottamusta, mikä johtanut ennätystyöttömyyteen ja konkursseihin sekä verotulojen romahtamiseen. Hallitus on itse tasoittanut Suomen polun EU:n talouden tarkkailuluokalle.
Razmyarin mielestä voi olla aiheellista kysyä, tekikö Orpon hallitus kaiken mahdollisen liiallisen alijäämän menettelyyn joutumisen välttämiseksi.
– Tarkkailuluokan uhka kelpasi hallitukselle silloin, kun se auttoi perustelemaan ikäviä päätöksiä. Niin pääministeri kuin valtiovarainministerikin väittivät tarkkailuluokan tarkoittavan sitä, että ”joku muu” tulee sanelemaan Suomelle, mitä pitää tehdä. Tämä ei pidä paikkaansa, mutta näin oikeutettiin leikkaukset heikoimmassa asemassa olevien toimeentuloon. Niin vakavasti hallitus ei kuitenkaan uhkaa ottanut, että olisi jättänyt vaikkapa suurituloisten veronalennuksen tai tehottoman yhteisöveron alennuksen tekemättä, Razmyar sivaltaa.
Vielä huolestuttavampaa on Razmyarin mukaan se, että hallitus vaikuttaa jo vierittävän vastuuta lisäsopeutuksesta seuraavalle hallitukselle.
– Hallituksen mukaan tarkkailuluokalle joutuminen on siis edellisen hallituksen vika, ja seuraukset hoitaa seuraava hallitus. Juuri nyt vallassa on kuitenkin Petteri Orpon hallitus. Vastuuta ei voi vierittää seuraavalle hallitukselle.
– Ensimmäisenä toimena hallituksen tulisi perua yhteisöveron alennus, joka ei ole vielä astunut voimaan. Yhteisöveron alennus heikentää valtion taloutta lähes miljardilla, mutta arviot sen myönteisistä vaikutuksista ovat erittäin hataralla pohjalla. Veroalen peruminen olisi myös oikeudenmukaisempaa kuin esimerkiksi uudet leikkaukset pienituloisten toimeentuloon. Kaiken järjen mukaan tästä pitäisi olla erittäin helppo aloittaa, Razmyar suosittelee.
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Eduskunta-avustaja Merja Pulliainen p. +358 50 306 1120
Kuvat
SDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Niina Malm kritisoi suojaosien poistoa: työttömyysturvasta tuli byrokratialoukku ja työttömien ahkeruutta rangaistaan19.12.2025 11:41:53 EET | Tiedote
Kelan mukaan työttömien osa-aikatulot ovat pienentyneet työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistamisen jälkeen. Hallitus vaikeuttaa jo valmiiksi haastavassa tilanteessa olevien työttömien tilannetta ja heikentää heidän mahdollisuuksiaan työkokemuksen kerryttämiseen ja taloustilanteensa kohentamiseen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu PES Leaders Meetingiin Brysselissä17.12.2025 13:54:31 EET | Tiedote
Euroopan sosialidemokraattisten johtajien tapaaminen torstaina 18. joulukuuta pohjustaa EU-huippukokousta, joka käsittelee muun muassa Venäjältä jäädytettyjen varojen käyttöä, Ukrainan tilannetta laajemmin sekä EU:n monivuotista rahoituskehystä. Lindtman tapaa Brysselissä PES:n kokouksen lisäksi muun muassa Euroopan parlamentin puhemiehen Roberta Metsolan.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Orpon hallituksen toimintakyky on perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä16.12.2025 14:36:34 EET | Tiedote
Perussuomalaisten on turha väittää, että muut pitävät yllä tämänkertaista rasismikohua. On myös selvää, että pääministerin uskottavuus ja koko hallituksen toimintakyky on nyt täysin perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä ja sen päätöksen varassa, koituuko rasistisista somekuvista seuraamuksia, SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar sanoo.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Pääministeri Orpo vetäytyy vastuusta yhdenvertaisuustiedonannon taakse14.12.2025 15:51:25 EET | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar on pettynyt pääministeri Petteri Orpon (kok.) hitaaseen ja hampaattomaan reagointiin perussuomalaisten uusimpaan rasismikohuun. – Yhdenvertaisuustiedonanto on pelkkä irvikuva, jos pääministeri Orpo katsoo, että riittää, kun poikkeamiin siitä reagoidaan, vaikka niitä ei voida estää, Razmyar toteaa.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Purra nosti kädet pystyyn suomalaisten suurimpien huolien edessä14.12.2025 11:27:02 EET | Tiedote
Riikka Purra puhui sunnuntaina perussuomalaisten puoluevaltuustolle. Puheen aluksi Purra uhriutui oman talouspolitiikkansa haaksirikon edessä ja kertoi, että vain lisää samaa epäonnistunutta talouspolitiikkaa on luvassa. Tämän jälkeen Purra kertoi, ettei hallitus tule tekemään isoja muutoksia kuntien ja hyvinvointialueiden rahoitukseen, vaikka näkee niille tarpeen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen ihmettelee, että hallitus on nostanut kädet pystyyn ja jättää hyvinvointialueet ja kunnat epävarmuuteen loppukaudeksi, vaikka hallituksella on koko ensi vuosi aikaa esittää korjauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

