Työväen Musiikkitapahtuma julkaisee ensimmäiset esiintyjät!
Musarit julkaisee esiintyjiä: Diandra, Komiat, Erja Lyytinen, Liisa Akimof, Viikate, LUNA KILLS, Jaakko Kulta ja Saa kiljua tähdittävät Työväen Musiikkitapahtumaa!
Lämminhenkinen Työväen Musiikkitapahtuma järjestetään Valkeakoskella 23.-26.7.2026, kanavan rannassa UPM Tervasaaren ja Myllysaaren museon pihapiirissä. Pitkäaikainen yhteistyö paperitehtaan saa jatkoa ja korostuu, kun Paperiliitto täyttää 120 vuotta ja viettää juhlavuottaan myös tapahtumassa. Musarit organisaatio tuo kaupunkiin monipuolisen kattauksen kotimaisia huippuartisteja, yhteiskunnallisia keskusteluja, koko perheen ohjelmaa sekä työväenkulttuurin vahvat juuret näkyväksi tekeviä sisältöjä.

Laadukkaita konsertteja ja juhlavuosia
Työväen Musiikkitapahtumassa esiintyy noin 200 taidokasta artistia, muusikkoa ja kulttuurialan ammattilaista. Luvassa on muun muassa blueskitaristi Erja Lyytisen 50-vuotis- ja Viikate-yhtyeen 30-vuotiskonsertit. Lisäksi suurta yleisöä ihastuttavat Diandra sekä Komiat-yhtye konserteillaan. Tapahtumassa kuullaan myös hieno kattaus nykykansanmusiikkia sekä uusia ja vanhoja työväenlauluja.
Nostalgisia säveliä tehtaan valoissa
Tapahtuman tärkeänä kulmakivenä on ikäystävällisyys. Lauantaina iltapäivällä Paperitorin päälavalla esiintyy Jori Otsa orkestereineen vahvistettuna Ykspihlajan laulukuoro Kansan Kertuilla. Konsertissa kuullaan mm. Georg Otsin rakastetuimpia kappaleita kuten Saarenmaan valssi, Rakastan sinua elämä, Muuttuvat laulut yms. Festivaalin ikäystävällisyys näkyy myös lavan toisella puolella, kun valkeakoskelaislähtöinen laulaja-näyttelijä Pirkko Mannola ihastuttaa omalla valloittavalla persoonallaan, tarinoillaan sekä tutuilla lauluillaan. Tämän ainutlaatuisen konsertin juontaa koko kansan rakastama musiikkitoimittaja Tarja Närhi.
Ohjelman nostoja
-
Päälavan konserttikokonaisuudet, joissa esiintyy joukko kotimaisia suosikkiartisteja kuten Diandra, Komiat, Erja Lyytinen, Viikate, Saa Kiljua, Luna Kills, Jaakko Kulta ja Liisa Akimof.
-
Keskustelutilaisuudet, joissa pureudutaan ajankohtaisiin yhteiskunnallisiin kysymyksiin Sauna-teemaisella Sananvapauden lavalla.
-
Koko perheen ohjelma, mukaan lukien lastenmusiikkia, aluetaidetta ja yhteisöllisiä aktiviteetteja
-
Kulttuuriohjelmaa, kuten lavatanssit, ilmakitaransoiton SM-kisat sekä uusia ja vanhoja työväenlauluja
Lipunmyynti ja lisätiedot
Tapahtuman koko ajan ennakkoliput on nyt myynnissä. Ohjelmiston täydentävät artistikiinnitykset julkaistaan alkuvuoden ja kevään aikana. Eläkeläisliput ja päiväliput tulevat myyntiin alkuvuodesta 2026.
Lisätietoja ja päivittyvä ohjelma löytyvät tapahtuman verkkosivuilta:
musarit.fi
Loppuvuoden lippukampanjassa on myynnissä rajoitettu määrä ennakkohintaisia lippuja. Käytä vuoden viimeiset kulttuuriedut tai hanki musiikkia pukinkonttiin!
Liput myynnissä: https://www.tiketti.fi/tyovaen-musiikkitapahtuma-2026-valkeakoski-lippuja/113756
Lisätietoja medialle:
Työväen Musiikkitapahtuma ry
Toiminanjohtaja Marianne Haapoja
marianne.haapoja@musarit.fi
0400 982 987
musarit.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marianne HaapojaTyöväen Musiikkitapahtuma, Toiminnanjohtaja
Puh:0400982987marianne.haapoja@musarit.fiLaura ImpolaTyöväen Musiikkitapahtuma, Tuottaja
Puh:0405257176laura@musarit.fiTapahtumatoimistoTyöväen Musiikkitapahtuma
Puh:0405257177info@musarit.fiKuvat







Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työväen Musiikkitapahtuma ry
Ilmakitaransoiton uusi suomenmestari on Vellu Ristaniemi!1.8.2025 13:42:50 EEST | Tiedote
Ilmakitaran suomenmestaruudesta kilpailtiin Valkeakoskella Työväen Musiikkitapahtumassa Sananvapauden lavalla lauantainan 26.7.
Kokeneet rokkarit ja Maria Lund hurmasivat Työväen Musiikkitapahtumassa28.7.2025 15:08:53 EEST | Tiedote
Työväen Musiikkitapahtumaa vietettiin helteisissä tunnelmissa. Myös rankkasade yllätti Dallapén yleisön. Tapahtuma keräsi noin 17 000 kävijää. Tapahtumassa kuultiin ja laulettiin vanhoja ja uusia työväenlauluja, käytiin yhteiskunnallista keskustelua ja nautittiin huippuesiintyjistä. Kokeneet rokkarit Pelle Miljoona, Ismo Alanko ja Olavi Uusivirta hurmasivat festivaalikansaa. Kaiken kaikkiaan Musareilla nähtiin yli 50 esiintyjää tai esiintyjäryhmää.
Uusi Työväenlaulu - Sanoitus- ja sävellyskilpailun voittajat on julkaistu25.7.2025 21:31:14 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 Uusi Työväenlaulu - Sanoitus- ja sävellyskilpailussa etsittiin uutta rauhanlaulua. Kilpailussa ammattilaisraati valitsi kolme voittajaa. Voittajaksi valikoituivat Laululinnut - Jos äidit johtais maailmaa, Tikli - Aurinko on kaikkien ja Karvakamut - Rauhaa rakastaa
Tällä viikolla tapahtuu! Työväen Musiikkitapahtuma valtaa Tervasaaren paperitehtaan ja Myllysaaren museon piha-alueen 24.-27.7.2025.22.7.2025 06:15:00 EEST | Tiedote
Työväen Musiikkitapahtuman artistikattaus on monipuolinen ja rajoja rikkova. Ohjelmisto on laadukas sekoitus uutta ja vanhaa työväenkulttuuria, vaihtoehtomusiikkia, ilmaisohjelmaa lapsille ja ikäihmisille, huippuartisteja sekä keskustelutilaisuuksia.
Kutsu: Kirjazz & Blues 7.6. klo 18:005.6.2025 14:28:22 EEST | Kutsu
Työväen Musiikkitapahtuma järjestää Kirjazz & Bluesin lauantaina 7.6. Lämpimästi tervetuloa kuuntelemaan rytmimusiikkia ja nauttimaan tunnelmasta ainutlaatuiselle luonnonkauniille Kirjaslammen tanssilavalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme