Naantali nousi kärkipaikalle Taloustutkimuksen Kuntien imago 2025 -tutkimuksessa
Taloustutkimuksen vuosittain teettämässä tutkimuksessa yrityspäättäjät arvioivat Naantalin toimintaympäristöltään parhaaksi alle 40 000 asukkaan kunnista.

Naantali otettiin mukaan tutkimukseen tänä vuonna ensimmäistä kertaa Kuntien imago -tutkimukseen. Tutkimuksessa Naantalia on arvioinut 45 naantalilaista yrityspäättäjää. Lisäksi niin sanotussa imago-osuudessa Naantalia on arvioinut 17 muuta kuin naantalilaista yrityspäättäjää.
Naantali sai yrityspäättäjiltä parhaat arviot toimintaympäristöstä.
Tutkimuksessa otettiin huomioon muun muassa 12 imagotekijää, joita olivat
- kansainvälisen osaamisen ja työperäisen maahanmuuton edistäminen
- yritysmyönteisyys
- kaavoitus yritystoiminnan kannalta
- osaavan työvoiman saatavuus
- kunnan asioiden tiedottaminen yrityksille
- kunnan markkinointi
- kunnan yhteyshenkilöiden tavoitettavuus
- kunnan elinvoimaisuuden vahvistaminen
- toimitilojen saatavuus ja tarjonta
- lupakäytänteiden sujuvuus
- reagointikyky yritysten tarpeisiin
- yhteistyön sujuvuus elinkeinoyhtiön kanssa.
– Olemme erittäin iloisia siitä, että naantalilaiset yrityspäättäjät ovat tyytyväisiä ja kokevat, että kaupungin tarjoama tuki ja palvelut toimivat hyvin. Olemme panostaneet paljon elinvoimaan ja yrittäjien palveluiden ja verkostojen kehittämiseen, mistä tämä ykkössija kertoo. Hieno tulos antaa paljon motivaatiota jatkaa kehittämistyötä, sanoo kaupunginjohtaja Laura Leppänen.
Kymmenen parasta kuntaa ja kaupunkia kokonaisvaikutelman perusteella (kouluarvosanalla 4–10 mitattuna) ovat:
1. Naantali
2. Lieto
3. Kaarina
4. Tampere
5. Siilinjärvi
6. Kuopio
7. Nokia
8. Seinäjoki
9. Lempäälä
10. Ylöjärvi
Kuntien imago on Taloustutkimuksen vuosittain tekemä seurantatutkimus, jossa selvitetään yrityspäättäjien näkemyksiä kunnista ja kaupungeista toimintaympäristöinä. Tutkimuksessa ovat mukana Suomen 54 suurinta kaupunkia ja kuntaa. Tiedonkeruu on toteutettu puhelininformoituna internetkyselynä syksyllä 2025. Tutkimukseen on vastannut yhteensä 2034 yrityspäättäjää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lassi RosalaelinkeinopäällikköNaantalin kaupunki
Puh:040 678 3270lassi.rosala@naantali.fiKuvat

Linkit
Naantalin kaupunki
Naantali on kasvava yli 20 000:n asukkaan kaupunki vetovoimaisessa Varsinais-Suomessa. Saaristo on vahvasti läsnä: Naantaliin kuuluu jopa tuhat saarta ja tuhat kilometriä rantaviivaa. Asukkaille on tarjolla monipuolisia asumisratkaisuja sekä ainutlaatuisia kulttuuri- ja harrastusmahdollisuuksia.
Naantali on yrittäjäystävällinen ja kehittyvä satamakaupunki, josta on toimivat yhteydet niin maa- kuin meriteitse. Tällä hetkellä Naantalissa toimii noin 1600 yritystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Pääkirjaston näyttelyssä esillä pienveistoksia20.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Helmikuussa Naantalin pääkirjaston vitriineissä on esillä naantalilaisen kuvanveistäjän Assi Lammisen pienoisveistoksia.
Osa Ruonan yhdystiestä suljetaan yöksi ensi viikon tiistaina15.1.2026 12:23:52 EET | Tiedote
Ruonan yhdystie suljetaan välillä Rautakatu–Turun kehätie (Armonlaaksontie) ensi viikolla tiistain ja keskiviikon väliseksi yöksi. Sulku vaikuttaa merkittävästi liikenteeseen.
Naantali maakunnan kärjessä yrittäjyysilmapiirin sekä kunnan ja yrittäjien yhteistyössä12.1.2026 11:47:34 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen Maakuntaennusteessa 2026 yrittäjät arvioivat Naantalin kaupungin yrittäjyysilmapiirin sekä kunnan ja yrittäjien välisen yhteistyön maakunnan parhaaksi. Vertailussa oli mukana 12 kuntaa.
Vuoden ensimmäinen tapahtumatukihaku on käynnissä 12.–26.1.12.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Naantalin kaupunki myöntää tapahtumatukea kaupungin elinvoimaa lisäävien tapahtumien järjestämiseen. Tukea voi hakea yhdistys, yritys tai yhteisö kaikille avoimien tapahtumien järjestämiseen Naantalin kaupungin alueella.
Ulkojäille pääsee nyt Naantalissa – Suovuoressa latuja laitetaan kuntoon5.1.2026 11:13:13 EET | Tiedote
Suurin osa Naantalin ulkojäistä valmistui vuoden ensimmäisen viikonlopun aikana. Ensimmäiset ladut päästään näillä näkymin avaamaan loppiaisviikon lopulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme