Finanssiala ry

Säästäminen ja luotonkäyttö -tutkimus: Suomalainen sijoittaja arvostaa vaivattomuutta ja tuottoa

29.11.2025 07:00:00 EET | Finanssiala ry | Tiedote

Jaa
  • Sijoituskohdetta valittaessa suomalaisille tärkeimmät kriteerit ovat vaivattomuus ja hyvät tuotot.
  • Asia selviää Finanssiala ry:n teettämästä Säästäminen ja luotonkäyttö -tutkimuksesta.
  • 64 prosenttia vastaajista sanoo, että vaivattomuudella on paljon vaikutusta sijoituskohteen valintaan. Tuotosta näin vastaa 63 prosenttia.
  • Vähäisin painoarvo sijoittajille on sijoituskohteen eettisyydellä ja vastuullisuudella sekä ekologisuudella ja ympäristöarvojen huomioinnilla.

Vaivattomuus ja tuotto ovat tärkeimmät tekijät sijoituskohdetta valittaessa, ilmenee Finanssiala ry:n (FA) teettämästä Säästäminen ja luotonkäyttö -tutkimuksesta. 64 prosentilla vastaajista vaivattomuudella on paljon vaikutusta sijoituskohteen valintaan ja 30 prosentilla jonkin verran.

”Vaivattomista sijoituskohteista tärkeimpiä ovat sijoitusvakuutukset ja rahastot. Ne tarjoavat helpon tavan sijoittaa ilman , että tarvitsee itse seurailla pörssikurssien muutoksia ja muokata sijoituksia. Rahaston kautta voi kerralla sijoittaa hajautetusti moniin eri kohteisiin  pienelläkin summalla, ja suomalaiset rahastojen kulut ovat reilusti alle EU:n keskiarvon”, muistuttaa Finanssiala ry:n (FA) johtava lakimies Jari Virta.

Säästämis- ja sijoituskohteen tuotolla on paljon vaikutusta 63 prosentilla vastaajista. Tulos on sama kuin vuonna 2023, mutta sitä vanhemmissa tutkimuksissa näin on vastannut vain noin 40 prosenttia vastaajista.

”On ilo nähdä tuotto sijoittajien kriteerien kärjessä. Aiemmin sijoittajat ovat liian usein hakeneet turvallisuutta ja suojaa inflaatiolta. Hallittu ja hajautettu riskinotto on edellytys tuotoille ja vaurastumiselle”, Virta toteaa.

Kestävyys, vastuullisuus ja kotimaisuus vastatuulessa

Vähiten vastaajien sijoituspäätöksiin vaikuttaa sijoituskohteen kestävyys. Vain 21 prosenttia vastaa, että eettisyydellä ja vastuullisuudella on suuri painoarvo. Ekologisuutta ja ympäristöarvojen huomioimista painottaa vain 18 prosenttia vastaajista. Molemmat luvut ovat kutistuneet tutkimuksesta toiseen.

FA:n yhteiskuntasuhde- ja vastuullisuuspäällikkö Pirita Ruokonen arvelee, että esimerkiksi ilmastonmuutoksen ja luontokadon torjunta ovat jääneet muun muassa geopoliittisten jännitteiden varjoon.

”Tämä on toki lyhytnäköistä, sillä luonto- ja ilmastokriisi eivät odota sotien ja talouskurimusten päättymistä. Kaikesta huolimatta suomalainen finanssiala jatkaa työtä sen eteen, että kestävä ja vastuullinen sijoittaminen olisi jokaiselle mahdollista, helppoa ja houkuttelevaa myös jatkossa.”

Lue lisä

    Avainsanat

    Yhteyshenkilöt

    Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

    Finanssiala ry
    Itämerenkatu 11 - 13
    00180 HELSINKI

    020 793 4240
    http://www.finanssiala.fi

    Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

    Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

    Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

    Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

    ”Ei ruoan verotustakaan voi laskea vain yhdeltä kauppaketjulta” – Jos osakesäästötiliä laajennetaan, mukaan on otettava kaikki rahastot16.4.2026 11:51:33 EEST | Tiedote

    Osakesäästötilin mahdollisen laajennuksen tulee koskea kaikkia rahastoja toimintamuodosta riippumatta. Ruotsin rahoitusmarkkinoista vastaava ministeri on kehottanut Suomea laajentamaan osakesäästötili koskemaan myös rahastoja. Laajennus tukisi pitkäjänteistä säästämistä ja järkevää hajauttamista, lisäisi asiakkaiden vaihtoehtoja ja vauhdittaisi kilpailua. Laajennus vain osaan rahastotyypeistä suosisi tiettyjä yhtiöitä ja vääristäisi kilpailua.

    Viesti ruotsalaisministeriltä: Suomalaisten rahat tileiltä pääomamarkkinoille ja osakesäästötili kuntoon16.4.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

    Suomen pitäisi kehittää osakesäästötiliä ja laajentaa se koskemaan myös rahastoja, kannustaa Ruotsin rahoitusmarkkinoista vastaava ministeri Niklas Wykman. Ministeri Wykmanin mielestä Suomen pitäisi ottaa mallia Ruotsista pääomamarkkinoiden kehittämisessä. Ruotsin sijoitussäästötili on ollut merkittävä tekijä nostamassa ruotsalaisista Euroopan ahkerimpia sijoittajia.

    Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

    Tutustu uutishuoneeseemme
    World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye