100-vuotiasta Suur-Savon Leipomoa juhlitaan yhdessä pullakahveilla
1.12.2025 08:00:54 EET | Osuuskauppa Suur-Savo | Tiedote
Pian 100 vuotta täyttävä Suur-Savon Leipomo tarjoaa juhlan kunniaksi asiakkailleen pullakahvit useissa Osuuskauppa Suur-Savon toimipaikoissa 9.–11.12.2025. Juhlaviikolle on luvassa myös maistatuksia, tarjouksia ja arvonta, ja mikä parasta – Suur-Savolla leivotaan tuoreita ja paikallisia leipomotuotteita asiakkaiden iloksi nyt ja tulevaisuudessa.

Suur-Savon Leipomo täyttää 100 vuotta 8.12.2025 ja juhlan kunniaksi asiakkaille tarjotaan pullakahvit useissa Osuuskauppa Suur-Savon myymälöissä ympäri Etelä-Savoa 9.–11.12. klo 11–17. Juhlaviikolla kaikissa Suur-Savon toimipaikoissa on luvassa myös oman leipomon tuotteiden maistatuksia, huikeita tarjouksia ja arvontoja.
Juhlaviikon pullakahvit:
-
Ti 9.12. Prisma Pieksämäki, S-Market Mäntyharju ja S-Market Laitaatsilta
-
Ke 10.12. Prisma Savonlinna, S-Market Juva ja S-Market Ristiina
-
To 11.12. Prisma Mikkeli ja S-Market Mikkeli
Katsaus tulevaan
Juhlavuoden loppupuolella katseet ovat jo tulevassa. Vahvana visiona on, että paikallisia leipomotuotteita valmistetaan vankalla ammattitaidolla ja modernia tekniikkaa hyödyntäen myös jatkossa omalla leipomolla Mikkelissä.
– Suur-Savon Leipomon tulevaisuus näyttää vahvalta ja monipuoliselta, ja siihen liittyy sekä perinteiden kunnioittamista että uudistumista. Haluamme vaalia perinteisiä brändituotteita, mutta myös kehittää asiakkaiden toiveiden perusteella uusia tuotteita, kertoo toimialajohtaja Satu Nieminen Osuuskauppa Suur-Savolta.
Juhlavuoden kohokohtia
Suur-Savon Leipomon 100-vuotista taivalta on juhlittu pitkin vuotta. Juhlavuoden alkajaisiksi leipomolla lanseerattiin perinteitä kunnioittava Ruisreikäleipä, joka on ollut myynnissä Suur-Savon myymälöissä juhlavuoden ajan. Juhlavuosi on näkynyt marketeissa myös suosittuina kuukauden etutuotteina, ja leipomon historiaan ja toimintaan on päästy tutustumaan monipuolisesti eri kanavissa somesta osuuskaupan seinäkalenteriin.
Suur-Savon Leipomon tarina jatkuu uudelle vuosisadalle perinteitä kunnioittaen, mutta ajassa uudistuen. Leipomon toimintaan pääsee tutustumaan myös jatkossa somekanavien kautta Facebookissa ja Instagramissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu NieminentoimialajohtajaOsuuskauppa Suur-Savo
marketkauppa
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Suur-Savo
Osuuskauppa Suur-Savo tuo 23 uutta ABC-latauspistettä 5-tien varteen23.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Sähköautoilijoiden matka 5-tiellä helpottuu entisestään, kun Osuuskauppa Suur-Savo vastaa kasvavaan lataustarpeeseen lisäämällä suurteholatauspisteitä Kuortin, Pitkäjärven ja Juvan ABC-liikenneasemille. Uudet latausasemat palvelevat asiakkaita jo tammikuun lopussa.
Isot ruokaostokset tunnissa kotiovelle13.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savon kahdeksan myymälää aloittavat Mikkelissä 13.1. ja Savonlinnassa 14.1. ruokaostosten tunnin toimitukset. Toimitukset tilataan osoitteesta S-kaupat.fi tai S-kaupat-sovelluksessa.
Kesätöitä sadoille nuorille Osuuskauppa Suur-Savossa29.12.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Kesätyöhaku on käynnistynyt Osuuskauppa Suur-Savossa ja tarjolla on jälleen monenlaisia töitä Etelä-Savon vilkkaassa kesäsesongissa. Suur-Savolla huikeat henkilöstöedut, kivat työkaverit ja sopivasti haastavat hommat ovat perusjuttuja ja töitä tehdään hyvällä fiiliksellä yhdessä ihminen edellä.
Osuuskauppa Suur-Savon hallintoneuvosto ja hallitus v. 202618.12.2025 12:21:24 EET | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savon edustajisto on sääntömääräisessä syyskokouksessaan valinnut osuuskaupan hallintoneuvoston jäsenet 1.1.2026 alkaen. Erovuorossa olleista valittiin uudelleen Juvan jäsenalueelta asiakkuuspäällikkö Sanna Kakriainen-Rouhiainen, Savonlinnan jäsenalueelta kasvatustieteen maisteri Mari Makkonen ja Mikkelin jäsenalueelta talousjohtaja Tiina Snicker.
Joulumieltä yhdessä – Osuuskauppa Suur-Savon lahjoitus tuo apua perheille15.12.2025 07:20:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo lahjoittaa tänä vuonna joulukortteihin ja sidosryhmämuistamisiin varatut rahat hyväntekeväisyyteen. Henkilöstön äänestyksen perusteella joulun lahjoituskohteeksi valikoitui vähävaraiset lapsiperheet Hope Yhdessä ja Yhteisesti ry Mikkelin kautta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme