Apulaispormestari Vanhanen arviointineuvoston varhaiskasvatusraportista: “Tasa-arvoisten varhaiskasvatusmahdollisuuksien parantamista on välttämätöntä jatkaa”

3.12.2025 14:17:08 EET | Helsingin Vihreät ry | Tiedote

Jaa

Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen näkee eilen julkaistussa Kaupunkipolitiikan arviointineuvoston ensimmäisessä, varhaiskasvatusta käsittelevässä raportissa sekä aihetta iloon että syitä toimia aiempaa määrätietoisemmin tasa-arvoisten varhaiskasvatusmahdollisuuksien parantamiseksi.

Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen
Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen Salla Merikukka

“Helsinki on toiminut muun muassa nostamalla varhaiskasvatuksen ammattilaisten palkkoja Helsingin palkkakehitysohjelman avulla sekä täydennyskouluttamalla varhaiskasvatuksen ammattilaisia, mikä on nostanut merkittävästi kelpoisen henkiöstön määrää”, Vanhanen kertoo.

Varhaiskasvatuksen kelpoisen henkilöstön määrä on kaupunkitasoisesti noussut vuodesta 2024 seuraavasti: varhaiskasvatuksen opettajien osuus 54,8 prosentista 57,3 prosenttiin, erityisopettajien osuus 56,0 prosentista 66,0 prosenttiin, lastenhoitajien 63,7 prosentista 70,1 prosenttiin ja sosionomien osuus  31,2 prosentista 34,9 prosenttiin. Kelpoisen henkilöstön määrä Helsingissä on korkeampi kuin naapurikaupungeissa Espoossa ja Vantaalla. Vanhanen näkee kelpoisen henkilöstön epätasaisen jakautumisen Helsingin eri alueille kuitenkin merkittävänä haasteena, jota on syytä ratkoa aiempaa määrätietoisemmin. Arviointiraportissa nousee esille, että haastavimmilla alueilla keskimäärin opettajista vain 45 prosenttia opettajista oli kelpoisia, kun taas kaikkein hyväosaisimmilla alueilla heitä oli yli 60 prosenttia.

“Helsinki on pyrkinyt parantamaan tasa-arvoisia mahdollisuuksia koulutukseen ja varhaiskasvatukseen esimerkiksi erillisellä tarveperustaisella rahalla, jonka avulla haastavien alueiden varhaiskasvatuksen opettajille on maksettu palkanlisää. Helsingin haastavimmilla alueilla kelpoisen henkilökunnan osuus oli vertailussa vain vähän pienempi kuin Espoossa keskimäärin, minkä voisi nähdä osoituksena siitä, että tehdyt toimenpiteet ovat olleet tehokkaita. Helsingin strategiassa ja budjetissa on vahva panostus peruskoulun vahvistamiseen, ja tämä raportti osoittaa, että myös varhaiskasvatukseen on satsattava lisää tasa-arvoisten mahdollisuuksien lisäämiseksi. Varhaiskasvatuksen tarveperustaista rahaa onkin lisättävä”, Vanhanen sanoo.

Vanhanen toteaa, että kelpoisen henkilöstön määrää Helsingin eri alueilla on välttämätöntä seurata tulevaisuudessa edelleen ja lisätä toimenpiteitä niille alueille, joissa kelpoisen henkilöstön saaminen on kaikkein haastavinta, jotta lasten tasa-arvoiset mahdollisuudet toteutuvat ja koulutuksen eriytyminen vähenee.

“Varhaiskasvatuksesta on lapselle paljon hyötyä koulupolkua ajatellen ja haluan, että Helsingissä saa hyvät lähtökohdat kouluun ja hyvän pohjan suomen kielen osaamiselle jokaisessa päiväkodissa riippumatta siitä, millä postinumeroalueella lapsi asuu."

Vanhanen muistuttaa, että lähtökohdiltaan haastavammillakin alueilla on hyviä ja toimivia päiväkoteja, joista täytyy ottaa oppia. Samalla koko varhaiskasvatus vaatii lisää satsauksia, jotta kaikissa päiväkodeissa riittää sijaisia ja henkilöstö viihtyy työssään, jolloin kelpoista henkilöstöä on riittävästi myös tulevina vuosina. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Julianna KentalaApulaispormestarin erityisavustaja

Puh:040 1828 243

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry

Helsinki tavoittelee digitaalista riippumattomuutta10.3.2026 09:53:28 EET | Tiedote

Kaupunginhallitus on eilen linjannut, että Helsinki tavoittelee digitaalisen riippuvuuden vähentämistä. Asia tuli käsittelyyn valtuutettu Otso Kivekkään aloitteen pohjalta. ”Monet Helsingin käyttämistä ja tarjoamista palveluista pyörivät yhdysvaltalaisilla pilvialustoilla tai ovat riippuvaisia Euroopan ulkopuolisista yhtiöistä. Jos nämä palvelut eivät yllättäen olisi saatavilla, iso osa kaupungin toiminnasta voisi jäätyä”, Kivekäs sanoo. Kaupungin pitkän aikavälin tavoitteena on nyt siirtyä uusien järjestelmähankintojen kautta ensisijaisesti EU- ja ETA-alueella toimivien digipalveluyhtiöiden palveluihin. Keskeinen keino riippuvuuden vähentämiseksi on avoimiin standardeihin perustuvien teknologioiden lisääminen kaupungin järjestelmäympäristöön. EU/ETA-alueella toimivien yhtiöiden tarjoamia ratkaisuja voidaan ottaa käyttöön myös rinnakkaisesti erityisesti keskeisissä ja kriittisissä järjestelmissä. ”Kaupunginhallutuksessa tunnistimme hyvin, että kriittisten digitaalisten palveluiden saat

Vihreiden pitkäaikainen tavoite toteutuu: Helsingissä siirrytään kohti yhteistä katsomusainetta3.3.2026 13:51:10 EET | Tiedote

Helsingissä laaditaan malli yhteiselle katsomusopetukselle, ja jatkossa yhteistä katsomusainetta on mahdollista opettaa kaikissa kouluissa. Kyseessä on Vihreiden pitkäaikainen tavoite, joka toteutuu nyt valtuutettu Minna Lindgrenin tekemän aloitteen ja toivomusponnen ansiosta. Ponsi on kasvatus- ja koulutuslautakunnan käsittelyssä 3.3.2026. Helsingin mallin valmisteluun kootaan työryhmä katsomusaineiden opettajista. Opettajille tarjotaan koulutusta yhteisen katsomusopetuksen mallista ennen päivitetyn opetussuunnitelman käyttöönottoa. Yhteinen malli on koulujen käytettävissä 1.8.2027 alkaen. “Tämä on tärkeä edistysaskel kohti opetusta, jossa lapsia ei lokeroida vanhempien uskontokunnan perusteella ja kulttuurien välinen vuoropuhelu ja ymmärrys vahvistuvat. Eri uskontokuntien mukainen opetus on usein hankalaa, jos oppilaita ei ole tarpeeksi, tai kun päteviä opettajia on vaikea löytää. Tässäkin mielessä yhteinen katsomusaine on tasa-arvoinen vaihtoehto kaikille oppilaille”, kertoo aloitte

Apulaispormestari Reetta Vanhasen lapsi syntyi30.1.2026 13:02:53 EET | Tiedote

Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhasen perheeseen syntyi tytär varhain keskiviikkoaamuna 28.1.2026. Vauva on pitkään odotettu pikkusisko päiväkoti-ikäiselle isosiskolle. “Olemme iloisia ja onnekkaita. Tie tähän pisteeseen on ollut raskas”, kertoo Vanhanen. Äiti ja lapsi voivat molemmat nyt hyvin kotona. “Olemme hyvin kiitollisia saamastamme ammattitaitoisesta ja huippulaatuisesta hoidosta Naistenklinikan ja vastasyntyneiden osasto Saaren henkilökunnalle. Suomi on turvallinen maa syntyä ja paras paikka tulla äidiksi”, Vanhanen kertoo. Vanhanen on perhevapaalla 9.1.–4.10.2026, häntä sijaistaa tällä välin Shawn Huff.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye