Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)

ZekkiPro on vuoden 2025 vaikuttavuusteko

Jaa

Vaikuttavuusseura ry on myöntänyt Diakin kehittämälle ZekkiProlle Vuoden vaikuttavuusteko 2025 -palkinnon. Tunnustus jaettiin eduskunnassa järjestetyssä palkintotilaisuudessa.

Reija Paananen vastaanottaa palkinnon.
Diakin tutkimus- ja kehittämispäällikkö Reija Paananen vastaanotti tunnustuksen 4.12. järjestetyssä tilaisuudessa. Kuva: Diakonia-ammattikorkeakoulu

Vaikuttavuusseura on jakanut vuodesta 2021 alkaen vuosittain Vuoden vaikuttavuusteko -palkinnon. Diakin ZekkiPro palkittiin kilpailun palvelut-kategoriassa. Vuoden vaikuttavuusteko -kilpailun tavoitteena on tuoda näkyväksi konkreettisia esimerkkejä siitä, miten vaikuttavuutta voidaan edistää asiakkaan, potilaan ja yhteiskunnan hyväksi.

− ZekkiPro on kehitetty erityisesti sosiaalihuollon vaikuttavuuden mittaamiseen ja asiakkaiden hyvinvoinnin seurantaan arjessa. Digitaalinen järjestelmä kokoaa 3x10D-mittariston avulla tietoa asiakkaiden tilanteesta ja tukee ammattilaisia vaikuttavan tuen kohdentamisessa. Teko tuo sosiaalihuollon kentälle uudenlaisen tavan osoittaa ja johtaa vaikuttavuutta tietoon perustuen, kilpailun arviointiraati kuvaa ZekkiProta.

Kilpailuun jätettiin määräaikaan mennessä 21 ehdotusta, joista 17 oli palvelut-kategoriaan. Kilpailun raati arvioi ehdotuksia ja arvioinnin keskiössä olivat todennettava vaikuttavuus, vaikuttavuuden laajuus ja merkittävyys, sekä juurtuminen käytäntöön ja toimintakulttuuriin. Lisäksi arvioissa otettiin huomioon teon käytännöllisyys, skaalautuvuus, innovatiivisuus sekä teolle asetettu tavoitteellisuus. Lue lisää palkinnosta Vaikuttavuusseuran sivuilla.

Tunnustuksen ZekkiProlle kävi vastaanottamassa Diakin tutkimus- ja kehittämispäällikkö Reija Paananen.

ZekkiPro tekee asiakkaiden hyvinvoinnin muutokset näkyviksi

ZekkiPro pohjautuu Diakin pitkäjänteiseen tutkimus- ja kehittämistyöhön ja kehittämistä tehdään osana Diakin TKI-toimintaa. Se on digitaalinen väline tiedolla johtamiseen ja se tuo asiakastyöhön lisää osallisuutta ja laatua. Palvelu antaa kattavan ja ajantasaisen kuvan organisaation omien viiteryhmien hyvinvoinnista, jonka pohjalta voidaan tehdä informoituja päätöksiä ja toimenpiteitä. 

− Diak haluaa kehittää innovaatioita ja ratkaisuja, jotka vahvistavat toiminnan vaikuttavuutta ajantasaiseen ja vertailukelpoiseen tietoon perustuen. Strategiamme ytimessä on eriarvoisuuskehityksen katkaisu, ja ZekkiPro on yksi käytännön ratkaisu tähän työhön, sanoo Reija Paananen.

Kokemukset ZekkiProsta ovat positiivisia. Ammattilaiset kuvaavat ZekkiProta helppokäyttöisenä työkaluna, joka lisää asiakkaan osallisuutta ja tekee hyvinvoinninmuutokset näkyviksi. Asiakkaat puolestaan kokevat palvelun motivoivaksi ja elämän hallintaa tukevaksi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)

Diak on sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkausalaan keskittynyt kohtaamisen korkeakoulu. Osaamisemme kohdistuu sinne, missä on eriarvoisuutta, köyhyyttä, yksinäisyyttä ja yhteiskunnan ulkopuolisuutta. Teemme sosiaalista innovointia ihmisen puolella. Olemme ihmisyyden asiantuntijoita, joita ajaa halu rakentaa oikeudenmukaisempaa maailmaa kaikille. Teemme tuloksellisesti jatkuvaa kehitystyötä, jotta maailma olisi kaikille hyvä. Uskomme ihmiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)

Diak ja SPR Turvatalo aloittavat yhteistyön TRT-koulutuksessa – tavoitteena vahvistaa ammattilaisten traumatyön taitoja28.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) ja Suomen Punaisen Ristin (SPR) Turvatalotoiminta aloittavat tiiviin yhteistyön Teaching Recovery Techniques (TRT) -menetelmäkoulutuksen toteuttamisessa. Aiemmin SPR:n vetämää koulutusta tarjotaan jatkossa Diakin kautta, mikä laajentaa mahdollisuuksia kouluttaa uusia TRT-ohjaajia eri puolille Suomea.

Diak liittyy mukaan edistämään ammatillisia tohtoritutkintoja – mukana jo 13 ammattikorkeakoulua18.11.2025 12:00:00 EET | Tiedote

Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) on liittynyt ryhmään, joka edistää ammatillisen tohtoritutkinnon käynnistämistä Suomessa. Diakin myötä tohtoripilotin valmistelussa on nyt mukana jo 13 suomalaista ammattikorkeakoulua. Tämä vahvistaa entisestään ammattikorkeakoulukentän yhteistä tahtotilaa kehittää työelämälähtöistä jatkokoulutusta ja vastata suomalaisen yhteiskunnan ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye