Kuntien rahoitusvastuu työttömyystuissa näkyy loppuvuoden laskuissa – lokakuun ja marraskuun laskut ovat poikkeuksellisen suuria
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi).
Kunnat ovat osallistuneet vuoden 2025 alusta työttömyystukien rahoitukseen aiempaa laajemmin. Loppuvuoden laskut ovat aiempia kuukausia suurempia, koska alkuvuoden maksuja laskutetaan jälkikäteen.
Vuoden 2025 alusta kunnat ovat rahoittaneet osan Kelan maksamasta työmarkkinatuesta ja peruspäivärahasta sekä työttömyyskassojen maksamasta ansiopäivärahasta. Rahoitusvastuu on sillä kunnalla, joka on merkitty väestörekisteriin työttömän vakituiseksi kotikunnaksi tuen maksupäivänä. Kela laskuttaa kunnilta osuudet jälkikäteen kuukausittain.
Alkuvuoden laskut olivat todellista rahoitusvastuuta pienempiä, koska kaikkia laskutukseen liittyviä toiminnallisuuksia ei ehditty toteuttaa lain voimaantuloon mennessä. Tämän vuoksi Kela ei ole laskuttanut kuntia ansiopäivärahalta työmarkkinatuelle siirtyneistä henkilöistä ennen lokakuuta. Nämä laskuttamatta jääneet maksut tulevat maksettavaksi loppuvuoden laskuissa. Asia koskee kaikkia kuntia. Asia oli tiedossa jo ennen lain voimaan tuloa, ja Kela tiedotti siitä kunnille.
– Niukkojen resurssien puitteissa Kela on joutunut vaiheistamaan ja priorisoimaan laskutusjärjestelmän kehitystä, kertoo tietopalvelujohtaja Arto Vuori.
Maksut laskutetaan loppuvuoden aikana, jotta vuositason rahoitusvastuu toteutuisi mahdollisimman oikein. Vastaavia poikkeamia laskutukseen ei ole odotettavissa ensi vuonna. Tammikuussa lähettävissä joulukuuta koskevissa laskuissa voi olla pieniä määriä takautuvia maksuja. Takautuvia maksuja laskutetaan joulukuun laskulla kuitenkin koko maassa vain muutamista sadoista ihmisistä.
– Työttömyyskausien pitkittyessä työttömyystukien rahoitusosuus on monelle kunnalle iso haaste. Pyrimme Kelassa siihen, että jatkossa kunnat pystyvät paremmin ennakoimaan tulevia laskuja, Vuori sanoo.
Lokakuussa työmarkkinatuen lasku kasvoi 17,5 miljoonalla eurolla – marraskuussa lisäys noin 12 miljoonaa euroa
Lokakuussa Kela otti käyttöön toiminnallisuuden, joka mahdollisti laskutuksen ansiopäivärahalta työmarkkinatuelle siirtyneistä henkilöistä. Tämän vuoksi lokakuun työmarkkinatuen laskut olivat aiempia kuukausia suurempia. Myös joulukuussa tuleva marraskuun lasku on normaalia suurempi, sillä kaikkia alkuvuoden laskuttamatta jääneitä maksuja ei ehditty käsitellä lokakuussa. Ne henkilöt, joita koskevat takautuvat maksut käsiteltiin lokakuussa, on seuraavien kuukausien laskuilla huomioitu normaalisti.
Lokakuun ja marraskuun laskuilla on takautuvia maksuja arviolta 15 000 – 17 000 henkilöstä, jotka ovat siirtyneet työmarkkinatuelle. Näistä yli puolet sisältyvät vasta marraskuun laskutukseen. Lokakuun laskulla olleiden takautuvien maksujen määrä oli noin 17,5 miljoonaa euroa koko maassa. Marraskuussa takautuvien maksujen arvioidaan korottavan laskutettavaa summaa koko maassa noin 12 miljoonaa euroa.
Palautukset hyvitetään jatkossa kuukausittain
Työttömyystukien laskutuksessa huomioidaan jatkossa myös tukien takaisinperinnästä aiheutuvat palautukset. Aiemmissa laskuissa palautuksia ei ole huomioitu, joten joulukuussa lähetettävässä marraskuun laskussa Kela hyvittää kunnille takautuvasti vuoden 2025 alusta kertyneet palautukset. Hyvittämättä jääneitä palautuksia arvioidaan olevan yhteensä noin 3,1 miljoonaa euroa, pääosin työmarkkinatuessa.
– Joulukuussa lähetettävällä marraskuun laskulla palautukset näkyvät laskun erittelyosassa. Myös seuraavissa laskuissa palautukset näkyvät kuukausittain. Tämä parantaa läpinäkyvyyttä ja helpottaa seurantaa kunnissa, Vuori kertoo.
Lisätiedot kuntalaskutuksesta
Yhteyshenkilöt
Arto VuoritietopalvelujohtajaKela
Puh:050 401 2741arto.vuori@kela.fiErja LindbergKuntaliitto
Puh:050 381 4096erja.lindberg@kuntaliitto.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiTilaa Kelan uutiskirjeitä
Tilaa Kelan uutiskirjeitä ja saat ajankohtaiset uutiset Kelan tukiin ja palveluihin tulevista muutoksista sekä koulutuksista ja tapahtumista. Tilaa uutiskirjeitä!
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Ändringar i underhållsstödets och underhållsbidragets belopp 20264.12.2025 09:04:35 EET | Pressmeddelande
Underhållsstödet och underhållsbidraget sänks i början av nästa år i på grund av förändringarna i levnadskostnadsindexet. Den underhållsskyldiga måste själv se till att underhållsbidraget betalas till rätt belopp.
Muutoksia elatustuen ja elatusavun määrään vuonna 20264.12.2025 09:04:35 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Elatustuki ja elatusapu pienenevät ensi vuoden alussa elinkustannusindeksin muutoksen vuoksi. Elatusvelvollisen täytyy itse huolehtia siitä, että hän maksaa elatusapua oikean suuruisena.
Changes to the amounts of child support and child maintenance allowance in 20264.12.2025 09:04:35 EET | Press release
The amounts of child support and child maintenance allowance will decrease on 1 January 2026 in response to a change in the cost-of-living index. Persons liable for maintenance must make sure to pay the correct amount of child support.
Saknar du information om ändringar i FPA:s förmåner 2026? Prenumerera på våra nyhetsbrev!4.12.2025 09:02:22 EET | Pressmeddelande
Letar du inför julen efter information om hur FPA:s förmåner ändras 2026? Våra nyhetsbrev erbjuder pålitlig och tydlig information om de viktigaste förändringarna. Kom med i den växande skaran nöjda prenumeranter och håll dig uppdaterad om ändringar med våra nyhetsbrev.
Etsitkö joulun alla tietoa Kelan etuuksista vuonna 2026? Tilaa uutiskirje, niin pysyt ajan tasalla!4.12.2025 09:02:22 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Etsitkö joulun alla tietoa, miten Kelan etuudet muuttuvat ensi vuonna? Kelan uutiskirjeet kokoavat yhteen tärkeimmät muutokset luotettavasti ja selkeästi. Liity nyt tyytyväisten uutiskirjeiden tilaajien joukkoon, niin pysyt ajan tasalla Kelan etuuksista ja niiden muutoksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme