Minja Koskela: Suomen ei tule osallistua Euroviisuihin
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan mukaan kansanmurhaan syyllistyvän valtion ei pitäisi osallistua iloa ja hyväksyntää symboloivaan laulujuhlaan. EBU:n päätös olla estämättä Israelin osallistumista oli Koskelan mukaan väärä.

– Kansanmurhaan syyllistyvällä valtiolla ei tule olla sijaa kansainvälisessä laulujuhlassa, tämän olen sanonut ennenkin. Suomen ja Ylen on nyt vetäydyttävä Euroviisuista, kuten monet muut maat ovat jo sanoneet tekevänsä, Koskela sanoo.
Useat maat, kuten Islanti, Irlanti, Espanja, Alankomaat ja Slovenia, ovat julkisesti ilmoittaneet jäävänsä pois Euroviisuista, mikäli Israelin annetaan osallistua. Koskelan mukaan Suomen on nyt liityttävä tähän joukkoon.
– Israelin toiminta Gazassa on ollut tavoitteissaan kylmäävän määrätietoista ja keinoissaan täysin välinpitämätöntä ihmishengistä, kansainvälisestä oikeudesta ja kaikesta inhimillisyydestä. Tämä on osoitettava kaikin keinoin, myös kieltämällä Israelin osallistuminen Euroviisuihin, Koskela sanoo.
Kansanmurha Gazassa on kestänyt yli kaksi vuotta. Israel on tappanut 20 tuhatta lasta ja jatkanut iskujaan Gazaan niin sanotusta aselevosta huolimatta. Edelleen lapsia kuolee Israelin toimesta päivittäin.
Yhteyshenkilöt
Minja Koskelakansanedustaja, vasemmistoliiton puheenjohtaja
Puh:050 549 9632minja.koskela@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Pia Lohikoski: Vuokralainen jää edelleen jalkoihin, vaikka markkina kääntyy26.1.2026 14:30:42 EET | Tiedote
Vuokralla asuvien asemaa on vahvistettava, vaatii vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski. Nykyinen järjestelmä jättää vuokralaiset kohtuuttoman heikkoon asemaan tilanteissa, joissa markkinavuokrat laskevat, mutta olemassa olevien vuokrasopimusten hinnat jatkavat nousuaan.
Minja Koskela: “Pohjoismainen työnhaun malli” oli virhe – hakemustehtailusta on aika luopua24.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii niin sanotun pohjoismaisen työnhaun mallin purkamista. Vuonna 2022 voimaan tulleen lain mukaan työttömien pitää hakea lähtökohtaisesti neljää työpaikkaa kuukaudessa ja raportoida tästä työllisyyspalveluille.
Veronika Honkasalo: Sokea luottamus Yhdysvaltoihin on vaarallinen ulkopolitiikan linja24.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Suomen ulkopolittiselta johdolta ja eduskunnan ulkoasiainvaliokunnalta puuttuu kokonaan analyysi siitä, kuinka pitkälle nöyristely Yhdysvaltojen edessä voi Suomea kantaa, sanoo vasemmistoliiton kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Veronika Honkasalo.
Pia Lohikoski: Limnellin on valittava joko puolustusvaliokunta tai puolustusteollisuus20.1.2026 13:39:00 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja puolustuksen parlamentaarisen seurantaryhmän jäsen Pia Lohikoski ihmettelee, eivätkö jäsenyys puolustusvaliokunnassa ja samanaikainen tehtävä puolustusteollisuuden yrityksessä ole ristiriidassa Suomen kansallisten intressien kanssa.
Pia Lohikoski: Yhtenäisempi toinen aste auttaisi myös poikia16.1.2026 14:38:57 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski pitää tärkeänä, että hallitus on selvittänyt poikien kohtaamia tasa-arvo-ongelmia. Tutkija Harry Lunabban tekemän selvityksen mukaan suomalaisten oppilaiden osaamistaso on laskenut, ja poikien osaamistason laskua on tapahtunut läpi koko 2000-luvun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme