Kokoomuksen Kaunisto: Vihreiden lahja itsenäiselle Suomelle on lisää veroja ja kapuloita yrittäjien rattaisiin
7.12.2025 08:00:00 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto pitää Vihreiden itsenäisyyspäivänä esittämää uutta, työnteon kannustimia heikentävää ja yrittäjiä kurittavaa maanpuolustusveroa vastuuttomana. Puolustusta pitää vahvistaa, mutta sen rahoittamisen tulee olla pitkäjänteistä ja oikeudenmukaista kaikille.

Kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto pitää Vihreiden Hyrkön itsenäisyyspäivän kunniaksi esittämää uutta, työnteon kannustimia heikentävää maanpuolustusveroa vastuuttomana.
”Vihreiden maanpuolustusvero voi kuulostaa aluksi hienolta, mutta se ainoastaan kiristää entisestään työnteon ja yrittämisen kannattavuutta. Kokoomus tukee vahvaa ja puolustuskyvyltään kestävää Suomea. Sitä ei kuitenkaan pidä tehdä uusien, korvamerkittyjen verojen käyttöönotolla”, Kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto huomauttaa.
Vihreiden ehdotuksessa maanpuolustusta rahoitettaisiin erillisellä, hyvin pistemäisellä verolla, jonka he kohdistaisivat yrityksille ja suurituloisille suomalaisille.
Kaunisto toteaa, ettei maanpuolustusta tule siirtää erillisen verotuksen piiriin – kyse on koko yhteiskunnan kivijalasta. Hänen mukaansa näin keskeisille menoille tulee löytyä rahoitus valtion budjetista. Kansalaisten turvallisuuden takaaminen on valtiojohdon prioriteeteista korkeimmilla paikoilla.
”Turvallisuutemme vahvistaminen on yhteinen prioriteetti, mutta sen rahoittamisen tulee olla pitkäjänteistä ja oikeudenmukaista koko yhteiskunnalle”, Kaunisto toteaa.
Maanpuolustusveron kaltaiset erityisverot voivat heikentää investointeja ja talouskasvua sekä lisätä byrokratiaa, ilman että ne tuovat merkittävää lisäturvaa.
”Meidän on varmistettava, että yhteiskunnan luottamus verojärjestelmään säilyy”, Kaunisto huomauttaa.
Kokoomus uskoo, että suomalaiset ovat valmiita kantamaan yhteistä vastuuta puolustuksen vahvistamisesta – mutta se on tehtävä oikeudenmukaisesti, kuormittamatta yksittäisiä ryhmiä liikaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville KaunistoEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itämerennorppa saa oman turvapaikan - Itäisen Suomenlahden kansallispuistoa aiotaan laajentaa2.3.2026 15:24:30 EET | Tiedote
Kokoomuksen Pauli Aalto-Setälä pitää Itäisen Suomenlahden kansallispuiston laajentamista 63 000 hehtaarilla osoituksena hallituksen sitoutumisesta luonnon ja erityisesti merialueiden suojeluun.
Kokoomuksen Vikman: Varusmiehen on saatava enemmän rahaa kuin vangin28.2.2026 14:00:56 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajan ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtajan Sofia Vikmanin mukaan on kestämätöntä, että asevelvollisuuttaan suorittava nuori saa pienempää päivärahaa kuin rikoksesta tuomittu vanki.
Väyrynen oikaisee Keskustaa: Päivystysruuhkat eivät johdu yöpäivystysten muutoksista, vaan hoitoketjun pullonkauloista27.2.2026 11:08:35 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkäritaustainen kansanedustaja Ville Väyrynen oikaisee Keskustan edustaja Markku Siposen väitteitä eduskunnan kyselytunnilla 26.2. Siponen viittasi puheenvuorossaan Savon Sanomien uutiseen väittäen, että päivystysruuhkat johtuisivat Iisalmen ja Varkauden yöpäivystysten lakkauttamisesta. Väyrysen mukaan väite ei pidä paikkaansa.
Kokoomuksen Vuornos Razmyarille: Veronkorotukset eivät ole ”luottamusta vahvistavia kasvutoimia”27.2.2026 10:55:41 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos kritisoi SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin puheita talouden sopeuttamisesta todellisuudesta irtaantuneeksi toiveajatteluksi. Razmyarin mukaan SDP tasapainottaisi taloutta ”ennen kaikkea veronkiristyksillä ja kasvutoimilla”. Vuornoksen mukaan veronkorotukset heikentävät talouskasvua.
Kokoomuksen Limnell: Kriittisen datan siirtoa rajojen ulkopuolelle on syytä arvioida huolella27.2.2026 10:08:29 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell korostaa, että keskeisten yhteiskunnallisten tietovarantojen mahdollinen siirtäminen Suomen rajojen ulkopuolelle on arvioitava poikkeuksellisen huolellisesti ennen lopullisia päätöksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme