Kela/FPA

FPA:s styrelse behandlade den aktuella ledningssituationen

Dela

FPA:s styrelse behandlade under sitt extra möte på måndag 8.12 den aktuella situationen i fråga om ledningen av FPA. Under mötet gick man igenom den senaste tidens händelser och lägesbilden samt hur ledarskapsutredningen framskrider.

FPA:s styrelse sammanträdde på måndag 8.12 för att få en lägesbild av händelserna i anslutning till generaldirektör Lasse Lehtonens arbetsresa till Bryssel och av den ledarskapsutredning som tidigare inletts.

Styrelsen hörde representanter för FPA som gav en lägesbild av Lehtonens resa och de hälsoproblem som uppstått under resan.

– Enligt styrelsens uppfattning har FPA:s ledning skött situationen bra och börjat reda ut den utan dröjsmål. FPA har reagerat snabbt och informationen har löpt smidigt mellan FPA:s styrelse och ledning, säger styrelseordförande Vertti Kiukas.

Lehtonen vårdas för närvarande på sjukhus i Bryssel.

– Lehtonen har fått det stöd och den hjälp man kunnat ge honom. Vi önskar att han får ro att återhämta sig, säger Kiukas.

Påverkar inte förmåner eller tjänster

Styrelsen konstaterade att ledningen av FPA är tryggad genom ett etablerat vikariesystem. Under generaldirektörens frånvaro fungerar direktör Kari-Pekka Mäki-Lohiluoma som hans ställföreträdare med fulla befogenheter till och med den 4 januari 2026.

Situationen påverkar inte FPA:s dagliga verksamhet eller tjänster. Förmånsansökningar behandlas, beslut meddelas och kundbetjäningen fungerar som normalt.

Ledarskapsutredningen i beredningsskedet

FPA:s styrelse beslutade på sitt möte 24.11 att inleda en utredning av ledarskapet vid FPA. Styrelsen hörde i dag Ilona Rauhala som gör utredningen, och diskuterade läget i fråga om utredningen. Behandlingen av utredningen fortsätter.

– Vi ville redan nu få en lägesbild av ledarskapsutredningen, det vill säga information om i vilket skede beredningen är. Vi fortsätter behandlingen, säger Kiukas.

 

Kontakter

FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.

Tel:020 634 7745viestinta@kela.fi

Andra språk

Följ Kela/FPA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye