Telia on torjunut jo yli 70 000 siirtymää huijauspankkisivustoille
Telia on ryhtynyt toimiin huijauspankkisivustojen estämiseksi yhteistyössä pankkien ja viranomaisten kanssa. Operaattori pyrkii estämään asiakkaitaan joutumasta verkkopetosten uhreiksi.

Telia jatkaa aktiivista työtä asiakkaidensa digitaalisen arjen suojaamiseksi. Uutena toimenpiteenä teleoperaattori on ryhtynyt estämään liikennettä pankkien kirjautumissivustoa muistuttaville huijaussivustoille.
”Jo parin ensimmäisen viikon aikana estimme 70 000 Telian asiakkaiden siirtymää huijauspankkisivustoille. Tämä on osoitus siitä, että näinkin järeille toimenpiteille on todellinen tarve”, Telian riskienhallintapäällikkö Antti Turunen kertoo.
Telia näkee näiden huijaussivustojen torjunnan välttämättömänä toimenpiteenä. Huijauspankkisivustojen olemassaolo ja asiakkaille koituneet taloudelliset vahingot haastavat perinteisen verkkoneutraliteetin.
EU-asetuksen mukaan internet-käyttäjällä on oikeus saada ja välittää tietoa ja sisältöjä sekä käyttää ja tarjota valitsemiaan sovelluksia ja palveluja.
”Kun estetään liikennettä huijauspankkisivustolle, ei kyse ole käyttäjän valitseman palvelun estämisestä. Toimintamallissa OP Pohjola kerää osallistuvilta pankeilta datan estettävistä huijaussivustoista. Käytännöstä on sovittu hyvässä yhteistoiminnassa liikenne- ja viestintävirasto Traficomin ja Keskusrikospoliisin kanssa”, Turunen jatkaa.
"Nyt käyttöönotetulla toimintamallilla voimme sulkea liikenteen sivuille nopeasti. Uskomme, että tulemme näkemään suuren pudotuksen kalasteluhuijauksissa. Tärkeää toimintamallissa on, että siinä on mukana useita yrityksiä eri toimialoilta. Yhteistyö on tärkeää, kun kamppailemme huijareita vastaan, sanoo OP:n väärinkäytösten hallinnan päällikkö Kim Sirén.
OP Pohjola julkisti tänään yhdessä useiden pankkien, F-Securen sekä operaattorien Elisan, Telian ja DNA:n kanssa kehitetyn toimintamallin, jonka ansoista operaattorit voivat estää liikennettä huijauspankkisivustoille parhaimmillaan kymmenissä minuuteissa.
Telia estää huijauspankkisivustoja
-
Telia on estänyt parissa viikossa jo noin 70 000 Telian liittymäasiakkaan siirtymää huijauspankkisivustoille.
-
Operaattori torjuu huijauspankkisivustoja yhteistyössä pankkien ja viranomaisten kanssa.
-
Huijauspankkisivustojen torjunnalla operaattori pyrkii ennaltaehkäisemään asiakkaidensa joutumista verkkopetosten uhreiksi.
-
Telia on sitoutunut noudattamaan internetin avoimuutta eli verkkoneutraliteettia. Aktiivinen ja onnistunut petoksentorjunta kysyy poikkeuksellisen voimakkaita toimenpiteitä suomalaisten kotitalouksien ja yritysten digitaalisen arjen suojaamiseksi.
-
Operaattori estää liikenteen ainoastaan tunnistetuille huijauspankkisivustoille ja vain niin kauan kuin estäminen on välttämätöntä.
Yhteyshenkilöt
Viestintä, Telia
Puh:02040 54000communications-fi@telia.fiKuvat

Linkit
Telia on teknologiayhtiö, joka tarjoaa tietoliikenne-, IT- ja digipalveluita miljoonille kuluttaja- ja yritysasiakkaille sekä julkishallinnolle. Telialla on Suomessa noin 3300 työntekijää, ja asiakkaillamme on eri palveluissamme lähes 4,4 miljoonaa liittymää. Turvallisuus on kaiken toimintamme lähtökohta. Telia vahvistaa kriittistä infrastruktuuria investoimalla Suomeen vuosittain noin 200 miljoonaa euroa koko maan kattaviin tietoliikenneverkkoihin ja turvallisiin ICT-palveluihin.
Telia Finland on osa Telia Companya, joka toimii Pohjoismaissa ja Baltiassa. Telia Companyn liikevaihto oli vuonna 2024 oli 8 miljardia euroa. Yhtiö on sitoutunut saavuttamaan nettonollapäästöt koko arvoketjussaan vuoteen 2040 mennessä.
Katso lisää: www.telia.fi/medialle, X: @teliafinland, LinkedIn: @Telia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Telia Finland Oyj
Muutoksia Telia Finlandin johdossa5.12.2025 09:32:04 EET | Tiedote
Telia Finlandin teknologiayksikön johtoon on nimitetty Teet Tiisvelt ja uuden, kriittisiä kansallisia operaatioita tukevan yksikön johtoon Jari Collin.
Asiakkaat panostavat laatuun kuumassa laitesesongissa – kierrätyspuhelimet nousussa jo toista kuukautta peräkkäin1.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Telian asiakkaat hankkivat marraskuussa vilkkaasti keskihintaisia ja premium-luokan älypuhelimia. Kuukauden myydyimmäksi nousi Apple iPhone 15.
Telia ostaa 10 000 valokuituasiakasta GlobalConnectilta24.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Telia vahvistaa asemaansa Suomen valokuitumarkkinassa ostamalla enemmistön GlobalConnectin kuluttajaliittymistä. Kauppa sisältää noin 10 000 valokuituliittymää.
Tulevina viikkoina yrityksissä nähdään loppuvuoden kalastelupiikki – ”Huijarit pyrkivät hyötymään turnausväsymyksestä”20.11.2025 11:05:00 EET | Tiedote
Telian kyberturvakeskus ennakoi vuoden vilkkaimpia tietojenkalasteluviikkoja marras-joulukuulle. Kuluneena vuonna yrityksistä on kalasteltu tietoja ennätystahtiin.
Suomeen kohdistuu vähiten huijauspuheluita Pohjoismaissa – Telian data kertoo, miten maat poikkeavat toisistaan18.11.2025 12:10:00 EET | Tiedote
Telia on torjunut kuluneen vuoden aikana yli 12,9 miljoonaa Suomeen kohdistunutta huijauspuhelua. Tehokas väärinkäytösten torjunta kysyy kansainvälistä yhteistyötä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme