Suomalaiset kansanedustajat vierailivat Sambiassa

Jaa

Kansanedustajista koostuva Kehityspoliittisen toimikunnan (KPT) delegaatio vieraili 22.–28. marraskuuta Sambiassa keskustelemassa maan poliittisen johdon kanssa maiden välisen yhteistyön kehittämisestä ja tutustumassa maan ajankohtaisiin kehityskysymyksiin.

Sambia on Suomen kahdenvälisen kehitysyhteistyön pitkäaikainen kumppanimaa, jossa Suomi on maaohjelman päättymisen jälkeen siirtynyt enemmän kohti kaupallistaloudellista yhteistyötä.

KPT:n delegaatiota johti toimikunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Jani Kokko (sd.). Mukana olivat myös kansanedustajat Sari Tanus, KPT:n toinen varapuheenjohtaja (kd.), Eva Biaudet (r.), Janne Heikkinen (kok.), Inka Hopsu (vihr.), Ari Koponen (ps.), Mai Kivelä (vas.) ja Jouni Ovaska (kesk.). KPT:n delegaation kokoonpano oli vahva viesti siitä, että Suomi tukee kehitys- ja ulkopolitiikan avulla demokratian toteutumista ja sukupuolten tasa-arvoa. Sambiassa kiinnitettiin huomiota siihen, että suomaisessa parlamentaarikkoryhmässä oli mukana neljän hallituspuolueen ja neljän oppositiopuolueen edustajaa. Kansanedustajista neljä oli naisia ja neljä miehiä. Lisäksi delegaatioon osallistui KPT:n jäsenistä Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus (SASK).

Suomen ja Sambian vuosikymmeniä jatkuneen yhteistyön arvostuksesta ja diplomatian onnistumisesta kertoo se, että KPT:n delegaation ohjelmaan kuului poikkeuksellisen monta korkean tason tapaamista. Sambian poliittisesta johdosta delegaatio tapasi presidentti Hakainde Hichileman, teknologia- ja tiedeministeri Felix Mutatin ja pk-yritysten kehityksestä vastaavan ministerin Elias Mubangan. Sambian parlamentissa ryhmä keskusteli parlamentin puhemies Nelly Muttin kanssa.

Korkean tason keskusteluissa nousivat esille muun muassa kaupallinen yhteistyö, koulutussektorin merkitys Sambian kehitykselle ja ilmastonmuutokseen vastaaminen. Esillä oli myös maiden yhteistyö monenkeskisillä foorumeilla esimerkiksi YK:ssa ja Sambian osoittama vahva tuki Ukrainalle.

Delegaatio vieraili Finnfundin sijoituskohteisiin kuuluvassa Yalelon kalankasvatuslaitoksessa, joka on alansa suurin Saharan eteläpuoleisessa Afrikassa. Tutustumiskohteisiin sisältyi myös EU:n rahoittama Kariba Dam Global Gateway -hanke, jossa on kunnostettu Sambian sähköntuotannolle tärkeä suurpato.

YK-järjestöistä vierailukohteisiin kuului Maailman ruokaohjelma WFP:n kouluruokahanke, jota Suomi on rahoittanut. Delegaatio vieraili lisäksi YK:n väestörahaston UNFPAn äitiysterveyshankkeessa. Suomen rahoittamista kansalaisjärjestöhankkeista KPT:n delegaatio perehtyi Demo Finlandin ja Pelastakaa Lasten toimintaan Sambiassa.

Taloudellisissa suhteissa esillä olivat muun muassa Sambian taloudelle elintärkeä kaivosala ja vierailu FQM:n Kansanshin kuparikaivokselle, jossa on laajasti käytössä suomalaista teknologiaa. Myös Geologian tutkimuskeskus (GTK) tekee Sambiassa uraauurtavaa mineraalikartoituksen laadunvalvonta ja –varmistustyötä. Kaikki yhteistyömuodot tukevat tärkeällä tavalla Sambian omia pyrkimyksiä kestävään kehitykseen.

Lisätietoja:

KPT:n pääsihteeri Marikki Karhu, puh. 050 525 8649, marikki.karhu@gov.fi

Kehityspoliittinen toimikunta on ainoa systemaattisesti ja laaja-alaisesti Suomen kehitysyhteistyötä sekä -politiikkaa seuraava ja analysoiva taho. Valtioneuvosto asettaa toimikunnan hallituskausittain. Sen jäsenistö koostuu eduskuntapuolueista, etu- ja kansalaisjärjestöistä sekä UniPID- verkoston yliopistoista.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kehityspoliittinen toimikunta

Utvecklingspolitiska kommissionens publikation: Finland ska främja jämställdhet också i Nato28.5.2025 10:06:09 EEST | Pressmeddelande

Natomedlemskapet ger Finland allt bättre möjligheter och också en skyldighet att främja jämställdhet mellan könen i försvarsalliansens verksamhet. I det diskussionsunderlag som utvecklingspolitiska kommissionen låtit ta fram önskas att Finlands utrikes-, säkerhets- och försvarspolitiska aktörer ska ta ett mer ambitiöst förhållningssätt till Natos arbete för kvinnor, fred och säkerhet.

Kehityspoliittisen toimikunnan julkaisu: Suomen tulee edistää tasa-arvoa myös Natossa28.5.2025 10:06:09 EEST | Tiedote

Suomella on Naton jäsenyyden myötä entistä paremmat mahdollisuudet ja myös velvollisuus edistää sukupuolten välistä tasa-arvoa puolustusliiton toiminnassa. Kehityspoliittisen toimikunnan teettämässä keskustelupaperissa toivotaan Suomen ulko-, turvallisuus- ja puolustuspoliittisten toimijoiden ottavan nykyistä kunnianhimoisemman lähestymistavan Naton Naiset, rauha ja turvallisuus -kokonaisuuteen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye