HSY:n kierrätyslähettiläskampanja on tavoittanut jo yli 50 000 asukasta
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden HSY:n kierrätyslähettiläskampanja on kolmen vuoden aikana innostanut satoja asukkaita mukaan edistämään kierrätystä omassa taloyhtiössään. Tähän mennessä yli 400 asukasta on ryhtynyt kierrätyslähettilääksi, ja yhteensä kampanja on tavoittanut yli 50 000 asukasta.

Kierrätyslähettiläät kannustavat naapureitaan lajitteluun ja lisäävät lajittelutietoa taloyhtiössään. Kierrätyslähettiläskampanja perustuu toimintamalliin, jossa asukkaita rohkaistaan vaikuttamaan kotitalonsa jätteiden lajitteluun. Lähettilääksi on voinut hakea erillisessä haussa.
“Kolmen vuoden aikana olemme saaneet yhteensä lähes 450 asukasta innostumaan taloyhtiönsä kierrätyslähettilääksi ja tavoittaneet 30 200 kotitaloutta. Asukkaita olemme tavoittaneet arviolta 53 000”, HSY:n ympäristöasiantuntija Iiris Tanner kertoo.
Kampanjan vaikutukset näkyivät konkreettisesti taloyhtiöissä
Kierrätyslähettiläiden toimien vaikutusta on arvioitu vertailemalla bio- ja sekajätteiden painomääriä kampanjan jälkeen edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon.
“Jokaisen tutkitun kampanjan jälkeen yhdeksän viikon tarkastelujakson perusteella biojätteen määrä kasvoi keskimäärin 5–10 prosenttia ja sekajätteen määrä väheni saman verran”, Tanner jatkaa.
Kampanjan alussa kierrätyslähettiläät saavat HSY:n järjestämän koulutuksen, jossa käydään läpi lajittelun perusasiat ja vinkit siihen, miten naapurustoa voi innostaa mukaan. Koulutuksen jälkeen lähettiläät saavat jaettavaksi biojätepusseja ja Kodin jäteoppaita. Lähettiläät ovat voineet tehdä myös muita asioita lajittelun edistämiseksi, kuten järjestää kierrätysaiheisia tapahtumia taloyhtiössään.
Ensimmäisen kerran kierrätyslähettiläskampanjaa pilotoitiin vuonna 2022, ja toteutuksesta saatiin lupaavia tuloksia. Tämän jälkeen toimintamallia päätettiin testata vuokrakodeissa, ja ensimmäinen yhteistyö toteutettiin syksyllä 2023 Lumo-kotien (Kojamo) kanssa. Vuonna 2024 kampanja toteutettiin yhteistyössä VAV:in ja Helsingin kaupungin asuntojen (Heka) kanssa, ja vuonna 2025 Espoon Asuntojen kanssa.
“Todella kiva kampanja! Aivan varmasti herätti naapureita miettimään omia kierrätystapoja”
Viimeisin kierrätyslähettiläskampanja järjestettiin syksyllä 2025 yhteistyössä Espoon Asuntojen kanssa. HSY:n ja Espoon Asuntojen yhdessä toteuttamassa kampanjassa valittiin yhteensä 92 asukasta kierrätyslähettiläiksi.
”Sain tätä kautta myös tutustuttua asukastoimikunnan toimintaan, naapureihin ja opin itsekin jotain uutta. Opin, että vaikka kierrättäminen on monille selkeää, on sen tärkeydestä silti hyvä muistuttaa”, kertoo Espoon Asuntojen kierrätyslähettiläs.
Kampanjan jälkeen lähetettyyn palautekyselyyn vastanneet antoivat kampanjalle hyvät arvosanat. Palautekyselyssä kokonaisarvosana oli kierrätyslähettiläiltä 4,5/5 ja asukkailta 4,3/5. Moni toivoi vastaavia toimia jatkossakin. Kierrätyslähettiläät kuvailivat muun muassa kierrätyksen lisääntyneen kampanjan jälkeen, ja että jätteet löysivät paremmin tiensä oikeaan jäteastiaan.
Jatkossa mukaan voivat hakea muutkin kuin vuokrakotien asukkaat
Tulevaisuudessa kampanja laajenee entisestään. Vuonna 2026 kierrätyslähettiläshaku avataan myös muille kuin vuokrakotien asukkaille.
“Tähän mennessä oman taloyhtiönsä kierrätyslähettiläiksi ovat voineet hakea vuokrakotiyhtiöiden asukkaat, mutta avaamme ensi vuoden aikana lähettiläshaun myös muille kuin vuokrakotien asukkaille”, Tanner kertoo.
Yhteyshenkilöt
Tanner IirisympäristöasiantuntijaHSY
Puh:045 657 7375iiris.tanner@hsy.fiTietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY seuraa Järvenpään ilmanlaatua vuonna 202615.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloitti ilmanlaadun mittaukset Järvenpään keskusta-alueella tammikuussa 2026. Mittausasema kerää tietoa erityisesti liikenteen pakokaasujen ja katupölyn vaikutuksista ilmanlaatuun.
HSY seuraa pääkaupunkiseudun ilmanlaatua uusissa kohteissa vuonna 202615.1.2026 09:10:00 EET | Tiedote
HSY:llä on pääkaupunkiseudulla 11 ilmanlaadun mittausasemaa. Näistä neljän aseman paikka vaihtui vuodenvaihteessa. Vuonna 2026 neljän uuden aseman paikat ovat Helsingissä Herttoniemessä, Espoossa Tapiolassa sekä Vantaalla Ilolassa ja Långmossebergenissä. Mittaukset kertovat tieliikenteen, puunpolton, lentokentän ja jätevoimalan vaikutuksista ilmanlaatuun.
Lunta ja pakkasta – näin varmistat jätehuollon sujuvuuden9.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Lumi ja pakkanen tuottavat jälleen harmia jäteastioiden tyhjennykselle. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaakin asukkaita ja kiinteistönhoitajia huolehtimaan pihaväylien ja jätetilojen esteettömyydestä ja tarvittaessa hiekoituksesta. Biojäte tulee pakata hyvin, jotta se ei jäädy kiinni keräysastiaan.
Katse kaivonkansiin – uutta ilmettä kaduille ja teille vesihuollon 150 vuoden kunniaksi8.1.2026 07:58:25 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa vuonna 2026 vesilaitosten 150-vuotista taivalta Suomessa muun muassa asentamalla vuoden aikana HSY:n kaivonkansistoja juhlavuoden ilmeellä. Normaalisti HSY:n pisaralogoisia viemärikaivojen kansia asennetaan tai vaihdetaan pääkaupunkiseudulla tuhansia vuosittain.
HSY aloittaa joulukuusien keräyksen 7.1.202622.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää jälleen aidot joulukuuset maksutta kiinteistöiltä pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Myös ruukussa kasvavan kuusen voi laittaa kuusikeräykseen. Lisäksi aitoja kuusia vastaanotetaan Sortti-asemilla, jonne yksittäisen kuusen toimittaminen on tammi–helmikuun ajan veloituksetonta. Tekokuuset tulee sen sijaan laittaa sekajätteeseen tai viedä Sortti-asemalle. Tekokuusista veloitetaan Sortti-asemilla sekajätehinnaston mukaisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme