HSY

HSY:n kierrätyslähettiläskampanja on tavoittanut jo yli 50 000 asukasta

Jaa

Helsingin seudun ympäristöpalveluiden HSY:n kierrätyslähettiläskampanja on kolmen vuoden aikana innostanut satoja asukkaita mukaan edistämään kierrätystä omassa taloyhtiössään. Tähän mennessä yli 400 asukasta on ryhtynyt kierrätyslähettilääksi, ja yhteensä kampanja on tavoittanut yli 50 000 asukasta.

Kierrätyslähettiläät jakavat taloyhtiössään lajitteluaiheisia materiaaleja muille asukkaille ja kannustavat naapureitaan lajitteluun.
Kierrätyslähettiläät jakavat taloyhtiössään lajitteluaiheisia materiaaleja muille asukkaille ja kannustavat naapureitaan lajitteluun. Kuva: HSY

Kierrätyslähettiläät kannustavat naapureitaan lajitteluun ja lisäävät lajittelutietoa taloyhtiössään. Kierrätyslähettiläskampanja perustuu toimintamalliin, jossa asukkaita rohkaistaan vaikuttamaan kotitalonsa jätteiden lajitteluun. Lähettilääksi on voinut hakea erillisessä haussa.  

“Kolmen vuoden aikana olemme saaneet yhteensä lähes 450 asukasta innostumaan taloyhtiönsä kierrätyslähettilääksi ja tavoittaneet 30 200 kotitaloutta. Asukkaita olemme tavoittaneet arviolta 53 000”, HSY:n ympäristöasiantuntija Iiris Tanner kertoo.

Kampanjan vaikutukset näkyivät konkreettisesti taloyhtiöissä

Kierrätyslähettiläiden toimien vaikutusta on arvioitu vertailemalla bio- ja sekajätteiden painomääriä kampanjan jälkeen edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon.  

“Jokaisen tutkitun kampanjan jälkeen yhdeksän viikon tarkastelujakson perusteella biojätteen määrä kasvoi keskimäärin 5–10 prosenttia ja sekajätteen määrä väheni saman verran”, Tanner jatkaa. 

Kampanjan alussa kierrätyslähettiläät saavat HSY:n järjestämän koulutuksen, jossa käydään läpi lajittelun perusasiat ja vinkit siihen, miten naapurustoa voi innostaa mukaan. Koulutuksen jälkeen lähettiläät saavat jaettavaksi biojätepusseja ja Kodin jäteoppaita. Lähettiläät ovat voineet tehdä myös muita asioita lajittelun edistämiseksi, kuten järjestää kierrätysaiheisia tapahtumia taloyhtiössään.  

Ensimmäisen kerran kierrätyslähettiläskampanjaa pilotoitiin vuonna 2022, ja toteutuksesta saatiin lupaavia tuloksia. Tämän jälkeen toimintamallia päätettiin testata vuokrakodeissa, ja ensimmäinen yhteistyö toteutettiin syksyllä 2023 Lumo-kotien (Kojamo) kanssa. Vuonna 2024 kampanja toteutettiin yhteistyössä VAV:in ja Helsingin kaupungin asuntojen (Heka) kanssa, ja vuonna 2025 Espoon Asuntojen kanssa. 

“Todella kiva kampanja! Aivan varmasti herätti naapureita miettimään omia kierrätystapoja” 

Viimeisin kierrätyslähettiläskampanja järjestettiin syksyllä 2025 yhteistyössä Espoon Asuntojen kanssa. HSY:n ja Espoon Asuntojen yhdessä toteuttamassa kampanjassa valittiin yhteensä 92 asukasta kierrätyslähettiläiksi.  

”Sain tätä kautta myös tutustuttua asukastoimikunnan toimintaan, naapureihin ja opin itsekin jotain uutta. Opin, että vaikka kierrättäminen on monille selkeää, on sen tärkeydestä silti hyvä muistuttaa”, kertoo Espoon Asuntojen kierrätyslähettiläs.  

Kampanjan jälkeen lähetettyyn palautekyselyyn vastanneet antoivat kampanjalle hyvät arvosanat. Palautekyselyssä kokonaisarvosana oli kierrätyslähettiläiltä 4,5/5 ja asukkailta 4,3/5. Moni toivoi vastaavia toimia jatkossakin. Kierrätyslähettiläät kuvailivat muun muassa kierrätyksen lisääntyneen kampanjan jälkeen, ja että jätteet löysivät paremmin tiensä oikeaan jäteastiaan. 

Jatkossa mukaan voivat hakea muutkin kuin vuokrakotien asukkaat 

Tulevaisuudessa kampanja laajenee entisestään. Vuonna 2026 kierrätyslähettiläshaku avataan myös muille kuin vuokrakotien asukkaille. 

“Tähän mennessä oman taloyhtiönsä kierrätyslähettiläiksi ovat voineet hakea vuokrakotiyhtiöiden asukkaat, mutta avaamme ensi vuoden aikana lähettiläshaun myös muille kuin vuokrakotien asukkaille”, Tanner kertoo. 

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.                    

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Puunpolton päästöjä ja ilmanlaatuhaittoja voidaan vähentää oikeilla puunpolttotavoilla20.11.2025 09:20:57 EET | Tiedote

Pääkaupunkiseudun asukkaat hallitsevat vähäpäästöisemmän puunpolton jo melko hyvin, mutta vielä on parantamisen varaa, kertoo HSY:n julkaisema raportti. Vähäpäästöisemmillä puunpolttotavoilla voi vaikuttaa omaan ja läheisten terveyteen ja parantaa lähialueen ilmanlaatua. Lisäksi puunpolton energian saa paremmin talteen, ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa.

HSY:n syksyn Sortti-keräysautokierroksella vastaanotettiin 8 100 kiloa kodin vaarallista jätettä18.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjesti syys-lokakuussa viiden viikon mittaisen Sortti-keräysautokierroksen kodin vaaralliselle jätteelle. Sortti-keräysauto kiersi pääosin Helsingissä ja Espoossa, lisäksi mukana oli muutamia pysähdyspaikkoja Kirkkonummella ja tänä vuonna myös Vantaalla. Asukkaat toivat keräysautoon yhteensä noin 8 100 kiloa vaarallista jätettä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye