Yleisavustuksella tuotetut järjestöjen tapahtumat ovat saaneet paljon kiitosta ja kehuja
Pirkanmaan hyvinvointialue jakoi yleisavustusta ikäihmisten yksinäisyyden torjuntaan ja toimintakyvyn tukemiseen 400 000 euroa. Syksyllä avustuksilla järjestettiin monenlaista tapahtumaa. Asiakastyytyväisyys yleisavustuksella järjestettyyn toimintaan on ollut erinomaista.

Keväällä 2025 Pirkanmaan hyvinvointialue myönsi yleisavustusta ikäihmisten yksinäisyyden torjuntaan ja toimintakyvyn tukemiseen yhteensä 400 000 euroa. Avustukset jaettiin 44 eri yhteisölle, ja kohteita oli 45. Summat vaihtelivat riippuen toiminnan laajuudesta ja tiheydestä.
Ikäihmisten yksinäisyyden torjuntaan ja toimintakyvyn tukemiseen Pirkanmaalla 400 000 euroa
Avustuksilla järjestettiin syksyllä muun muassa tapaamisia, harrastuksia ja kotiin vietävää tukea koko Pirkanmaan alueella. Mukana oli myös ehdotuksia kokonaan uudenlaisesta toiminnasta.
Pirkanmaan hyvinvointialue myöntää yleisavustuksia sen lakisääteisiä tehtäviä täydentävään, alueelliseen tai koko hyvinvointialueen kattavaan toimintaan. Kohdennetun avustushaun käynnistämisestä päätti aluehallitus 14.4.2025. Päätöksen taustalla oli selvitys, jonka työryhmä laati valmistellessaan vaihtoehtoisia toimintamuotoja ikäihmisten toimintakyvyn tukemiseen ja yksinäisyyden lievittämiseen.
Asiakastyytyväisyys yleisavustuksella järjestettyyn toimintaan on ollut erinomaista
Järjestöt saivat yleisavustuksen elokuussa, jonka jälkeen toiminta käynnistyi. Toimintaan osallistuneilta kerättiin palautetta kyselyllä syys-marraskuussa. Kyselyn vastauksien perusteella asiakastyytyväisyys järjestettyyn toimintaan on ollut erinomaista.
Kyselyyn vastasi ajalla 25.9.–16.11. yli 1400 palveluita käyttäneitä. Heistä noin 86 prosenttia oli samaa mieltä tai osittain samaa mieltä, että palvelu vähensi yksinäisyyden tunnetta. 86 prosenttia koki palvelun tukeneen hyvinvointia ja terveyttä pitkäkestoisesti – hetkellisesti taas jopa 92 prosenttia. 98 prosenttia koki olonsa turvalliseksi palvelun aikana ja 97 prosenttia koki palvelun hyödylliseksi. 82 prosenttia suosittelisi palvelua samassa tilanteessa olevalle, ja suositteluluku NPS oli 84.
- On loistavaa nähdä, miten paikalliset järjestötoimijat saivat nopealla aikataululla rakennettua asiakkaille suunnattua toimintaa. Ja meillä oli vahva luotto, että järjestöjen tuottama toiminta on juuri sitä, mitä asiakkaat toivovat arkensa tueksi. Ja nämä tulokset todella vahvistavat sen, vs. strategiajohtaja Tuukka Salkoaho hehkuttaa.
Tulevan vuoden avustusten haku päättyi marraskuun alussa. Päätökset avustusten käytöstä tehdään alkuvuodesta 2026.
- Järjestöt ovat tehneet yhteistyötä lähitorien kanssa. Lähitorit toimivat nyt 78 toimipaikassa ympäri Pirkanmaata. Tällä yhteistyömallilla tavoitetaan ikäihmisiä matalalla kynnyksellä lähellä omaa asuin piiriä. Ja mikä tärkeintä, tavoitteisiin yksinäisyyden kokemuksen vähentämisestä ja omasta hyvinvoinnista huolehtimisen lisääntymiseen ollaan päästy erittäin hyvin, toteaa ennaltaehkäisevien palveluiden ja neuvonnan vastuualueen palvelujohtaja Milja Koljonen.
Yhteyshenkilöt
Salkoaho TuukkaIntegraatiojohtaja, strateginen ohjaus ja järjestäminen
Puh:040 806 3086tuukka.salkoaho@pirha.fiMilja Koljonenpalvelujohtajaennaltaehkäisevien palveluiden ja neuvonnan vastuualue
Puh:0444222252milja.koljonen@pirha.fiKuvat
Linkit
Pirkanmaan hyvinvointialue
Tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000, ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö.
Lisätietoja pirha.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Asukaspaneeli kehittäisi hoidon jatkuvuusmallia Pirkanmaan hyvinvointialueella9.12.2025 13:20:45 EET | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen puntaroiva asukaspaneeli totesi julkilausumassaan, että Pirkanmaalle valittu omalääkärimalli eli hoidon jatkuvuusmalli on toteutettu pääosin oikeudenmukaisesti. Paneeli laajentaisi omalääkärimallia lähivuosina ja painottaa mallista viestimistä.
Aluevaltuusto hyväksyi talousarvion ja asiakasmaksut – palkkioesitys palautettiin yksimielisesti uudelleen valmisteluun8.12.2025 20:47:41 EET | Tiedote
Aluevaltuusto hyväksyi ensi vuoden talousarvion muutamin tekstimuutoksin sekä sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksut aluehallituksen esityksen mukaan vuodelle 2026. Luottamushenkilöiden palkkioita ei korotettu, sillä esitys palautettiin yksimielisesti uudelleen valmisteluun.
Joulu ja vuodenvaihde vaikuttavat aukioloaikoihin Pirkanmaan hyvinvointialueen palveluissa8.12.2025 12:51:47 EET | Tiedote
Joulun ja vuodenvaihteen aikana monissa Pirkanmaan hyvinvointialueen palveluissa ja toimipisteissä on tavanomaisesta poikkeavat aukioloajat tai ne ovat suljettuina. Poikkeukselliset aukioloajat on koottu osoitteeseen pirha.fi/poikkeusaukioloajat. Kiireellistä hoitoa ja apua on kuitenkin aina saatavilla. Digiklinikka on avoinna joka päivä, myös pyhäpäivinä, kello 8-22.
Väkivaltaa kohdanneiden naisten tukea parannetaan Pirkanmaalla8.12.2025 11:34:39 EET | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueella on alkanut syyskuun alussa Polulle - tukea toimijuuden vahvistumiseksi -hanke, jonka tavoitteena on ehkäistä naisiin kohdistuvaa väkivaltaa ja parantaa tukea lähisuhdeväkivaltaa kokeneille naisille. Yhteistyökumppaneina ovat Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Tampereen ensi- ja turvakoti ry. Naisiin kohdistuva väkivalta on vakava yhteiskunnallinen ongelma.
Miten pienten lasten pitkittynyttä yskää tulisi hoitaa – Tays kutsuu tutkimukseen mukaan yskiviä lapsia Pirkanmaalta4.12.2025 13:30:00 EET | Tiedote
Miten yleistä pienten lasten pitkittynyt yskä on Suomessa ja mitkä ovat yskän syyt? Milloin antibiootti tai astmalääke on oikea hoito? Miten kansainväliset hoitosuositukset toimivat suomalaisessa lapsiväestössä? Taysissa alkaneeseen tutkimukseen kutsutaan mukaan 1–6-vuotiaita lapsia Pirkanmaalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

