Aluevaltuusto päätti hyvinvointialueen seuraavien vuosien strategisista ja taloudellisista tavoitteista
Aluevaltuusto kokoontui 9.12.2025 käsittelemään muun muassa Kymenlaakson hyvinvointialueen strategiaa, tuottavuusohjelmaa ja talousarviota. Kokouksen tallenne on katsottavissa hyvinvointialueen YouTube-kanavalla.

Vuoden 2025 viimeinen aluevaltuuston kokous käytiin hyvinvointialueen tulevaisuuden suuntaa merkittävästi ohjaavien asiakirjojen parissa. Aluevaltuusto hyväksyi hyvinvointialueen strategian vuosille 2026–2029, tuottavuusohjelman vuosille 2026–2030 sekä vuoden 2026 talousarvion ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028.
Lisäksi valtuusto käsitteli ensi vuoden asiakasmaksut ja hyvinvointialueen liittymisen HPK Palvelut Osakeyhtiöön, joka tuottaa kirjanpito- ja reskontrapalveluita sekä palkanlaskentapalveluita.
Katso kokouksen tallenne hyvinvointialueen YouTube-kanavalla.
Hyvinvointialueen strategia ja tuottavuusohjelma ohjaavat seuraavien vuosien toimintaa ja taloutta
Vuodet 2026–2029 kattava hyvinvointialuestrategia sisältää uudet strategiset muutostavoitteet, jotka keskittyvät hyvinvointialueen palveluihin, talouteen ja henkilöstöön. Strategian päivitysten taustalla ovat toimintaympäristön muutokset ja tarve selkeälle ja toimeenpantavalle strategialle.
Hyvinvointialuestrategian osaksi laaditaan sosiaali- ja terveyspalvelujen palvelustrategia ja pelastustoimen palvelutasopäätös myöhemmin vuoden 2026 aikana.
Vuosille 2026–2030 laadittu tuottavuusohjelma toimeenpanee strategiaa ja ohjaa hyvinvointialueen toimintaa kohti talouden tasapainoa. Tuottavuusohjelmalla tavoitellaan toiminnan hallittua uudistamista ja talouden tasapainotusta. Jotta alijäämän kertyminen saadaan pysäytettyä ja kertyneet alijäämät katettua vuoden 2030 loppuun mennessä, taloutta tulee sopeuttaa pysyvästi.
Hyvinvointialuestrategia 2026–2029
Talousarvio vuodelle 2026 on alijäämäinen
Hyvinvointialueen ennustetaan tekevän kuluvan talousarviovuoden 2025 osalta noin 14,1 miljoonaa euroa alijäämäisen tuloksen ja kumulatiivisen alijäämän arvioidaan olevan noin 107,6 miljoonaa euroa vuoden 2025 lopussa.
Vuoden 2026 talousarvio on laadittu negatiivisella tulostavoitteella, joka on -26,7 miljoonaa euroa. Merkittävänä tekijänä on valtionrahoituksen vähäinen kasvu, 8,5 miljoonaa euroa, joka ei riitä kattamaan palkkojen työehtosopimusten mukaisia korotuksia eikä yleistä kustannustason nousua.
Tavoitteena on saada tulos kääntymään positiiviseksi, jotta kertynyt alijäämä saadaan vähitellen katettua. Vuoden 2026 osalta alijäämä kasvaisi arviolta 134,4 miljoonaan euroon. Taloussuunnitelmakauden lopussa kertynyttä alijäämää olisi 105,9 miljoonaa euroa.
Talousarvion käsittelyssä valtuusto nosti esille tahtotilaansa vahvistaa ennaltaehkäisyä, varhaista tukea ja kevyempiä palveluja, minkä myötä valtuusto teki talousarvioon muutoksia panostuksina muun muassa omaishoitoon ja perhehoitoon.
Yhteyshenkilöt
Christa CarpelanAluevaltuuston puheenjohtajaKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:050 406 3763christa.carpelan@luottamus.kymenhva.fiHarri HagmanhyvinvointialuejohtajaKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:020 633 2113harri.hagman@kymenhva.fiLauri Lehtotoimialajohtaja, strategia- ja integraatiopalvelutKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:040 489 8652lauri.lehto@kymenhva.fiKati KälviäinentalousjohtajaKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:040 682 1290kati.kalviainen@kymenhva.fiKymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
1-vuotiaalla Oma Kymenlaaksolla on jo yli 71 000 käyttäjää14.1.2026 09:58:05 EET | Tiedote
Oma Kymenlaakso on 14.1.2026 palvellut kymenlaaksolaisia vuoden ajan erilaisissa terveyteen ja hyvinvointiin liittyvissä asioissa. Palvelu on saanut käyttäjiltä kiitosta.
Hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman jää eläkkeelle13.1.2026 13:05:06 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman jää eläkkeelle vuoden 2026 kesällä.
Kymenlaakson hyvinvointialueen ensihoidon toimintamallit kuten EVA-yksikkö herättivät kiinnostusta Tukholmassa16.12.2025 14:15:00 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialue edusti Suomea Mission Critical Communications Expo & Nordic Village -tapahtumassa Tukholmassa 11. marraskuuta 2025. Ensihoitaja Anders Windahl esitteli tapahtumassa ambulanssia sekä ensihoidon toimintaa.
Kymenlaakson keskussairaalan synnytys- ja naistenpalveluissa panostetaan yksilölliseen hoitoon16.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kymenlaakson keskussairaalan synnytys- ja naistenpalveluissa panostetaan yksilölliseen hoitoon ja tehdään yhdessä töitä perheiden parhaaksi. Keskussairaalan synnytysten määrä on tänä vuonna kasvussa. Joulukuun alussa syntyneet kaksoset ylittivät tuhannen synnytyksen rajapyykin.
Aluehallitukselle esitetään lisärahoituksen hakemista hyvinvointialueelle15.12.2025 13:31:17 EET | Tiedote
Aluehallitus käsittelee 16.12.2025 Kymenlaakson hyvinvointialueen lisärahoitushakemuksen 25,9 miljoonaa euroa vuodelle 2025. Kertaluonteisen lisärahoituksen avulla hyvinvointialue kykenee purkamaan kertynyttä hoito- ja palveluvelkaa sekä vastaamaan alueen väestön palvelutarpeisiin ja kustannustason nousuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme