Tervetuloa Pohjoismaiden suurimpaan oikeusalan tapahtumaan 23.1.2026!
Toivotamme toimittajat tervetulleiksi Finlandia-talossa järjestettävään Asianajajapäivään, oikeusalan vuoden tärkeimpään tapahtumaan. Päivä tarjoaa medialle monipuolisen kokonaisuuden oikeudenhoidon tulevista muutoksista, tuoretta asiantuntijatietoa sekä mahdollisuuden keskustella alan eturivin toimijoiden kanssa.

Järjestämme median edustajille lounaan, jonka aikana käymme läpi oikeusturvavakuutuksia ja oikeudenkäynteihin tulossa olevaa merkittävää muutosta. Ilmoittaudu mukaan.
Medialounas klo 12.15–13.30
Lounaan aikana käsitellään kahta keskeistä ja yhteiskunnallisesti vaikuttavaa teemaa:
💲 Oikeusturvavakuutusten nykytila ja ongelmat: Miten rajaukset ja korvauskäytännöt vaikuttavat kansalaisten tosiasialliseen mahdollisuuteen saada korvauksia vakuutuksesta?
📹 Tulossa oleva todistelutallenneuudistus: Käräjäoikeuksissa siirrytään 2026 siihen, että todistajien kertomukset videoidaan ja esitetään myöhemmissä oikeusasteissa tallenteina. Käymme läpi, miten muutos vaikuttaa oikeudenkäyntien kulkuun, todistajiin sekä toimittajienkin työhön.
Toimittajalounas tarjoaa tilaisuuden saada taustoitusta ja suoria näkemyksiä alan asiantuntijoilta.
Poimintoja päivän muusta ohjelmasta
🟣 Asianajaja julkisuuden pyörteissä. Miten median kiinnostus vaikuttaa oikeudenkäyntiin ja asianajajan työhön?
🟣 Etäosallistumisen vaikutukset rikosoikeudenkäyntiin
🟣 Tuomareiden, syyttäjien ja asianajajien näkökulmia todistelutallenneuudistukseen
Asianajajapäivä kokoaa yhteen alan päättäjät, asiantuntijat ja käytännön toimijat. Toivotamme median lämpimästi tervetulleeksi seuraamaan keskusteluja, hakemaan taustatietoa ja nostamaan esiin oikeusvaltion kannalta olennaisia kysymyksiä.
Ilmoittaudu viimeistään 20.1.2026: Ilmoittautuminen Asianajajapäivään
Tutustu päivän koko ohjelmaan: Asianajajapäivä 2026
Tervetuloa Asianajajapäivään!
Yhteyshenkilöt
Johanna KainulainenViestintäasiantuntijaSuomen Asianajajat
Puh:+358 40 721 7289johanna.kainulainen@asianajajat.fiLiisa KarttunenJohtaja, viestintä ja koulutusSuomen Asianajajat
Puh:+358 44 333 0512liisa.karttunen@asianajajat.fiSuomen Asianajajat
Suomessa on noin 2 400 asianajajaa, ja he kaikki ovat Suomen Asianajajien jäseniä. Suomen Asianajajat sääntelee ja valvoo asianajotoimintaa riippumattomana julkisoikeudellisena toimijana. Suomen Asianajajat myös edistää asianajopalveluiden laatua, kouluttaa ja tukee asianajajia sekä osallistuu aktiivisesti lainsäädännön kehittämiseen. Suomen Asianajajien nimi oli 31.12.2024 asti Suomen Asianajajaliitto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Asianajajat
Ulkomaalaislaki on rikki, sanoo asianajaja Matti Rautakorpi Advokaatissa. Käsittelyssä myös Trumpin toimet asianajotoimistoja vastaan ja suuryritysten odotukset juridiselta neuvonannolta.3.12.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Asianajaja Matti Rautakorpi kritisoi kovin sanoin ulkomaalaislainsäädäntöä ja sen viranomaistulkintaa. Kun kysymys voi olla elämästä ja kuolemasta, tulisi lainvalmistelun olla erityisen laadukasta, hän sanoo. Advokaatissa myös kerrotaan Donald Trumpin ennennäkemättömistä toimista yhdysvaltalaisia asianajotoimistoja vastaan sekä selvitetään, mitä suuryritykset odottavat juridiselta neuvonannolta.
Anna Arola-Järvi kertoo vankiloiden tilanteesta Advokaatissa. Käsittelyssä myös liikejuridiikan kuulumiset eri puolilla Suomea ja oikeudenkäyntien henkilötodisteluun tulossa oleva iso muutos.24.9.2025 09:35:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset vankilat ovat liian täynnä, toteaa Rikosseuraamuslaitoksen pääjohtaja Anna Arola-Järvi. Advokaatissa myös selvitetään, millaisia asioita on liikejuridiikkaa hoitavien asianajotoimistojen työpöydällä eri puolilla Suomea ja kerrotaan oikeudenkäyntien todisteluun tulossa olevasta muutoksesta.
Maksutonta oikeusneuvontaa ympäri Suomen26.8.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Asianajajien vapaaehtoistyönä useilla paikkakunnilla järjestämissä päivystyksissä saa maksutonta neuvontaa kaikissa oikeudellisissa asioissa. Asianajajapäivystyksiä järjestetään tänä syksynä Espoossa, Helsingissä, Kajaanissa, Lahdessa, Oulussa, Porissa, Raumalla, Tampereella, Turussa ja Vantaalla.
Suomen Asianajajien valvontalautakuntaan ennätysmäärä asioita 202410.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Asianajajien yhteydessä toimivaan valvontalautakuntaan tuli vuonna 2024 vireille 643 asiaa, mikä on enemmän kuin koskaan aiemmin ja 90 asiaa enemmän kuin edeltävänä vuonna. Keskimäärin vuosittain tulee vireille noin 550–600 uutta asiaa.
Oikeusteko-palkinto asianajaja Markku Fredmanille6.6.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Kokenut asianajaja Markku Fredman sai tänään Jyväskylässä Suomen Asianajajien Oikeusteko-palkinnon. Palkinto myönnettiin Fredmanin pitkäaikaisesta työstä oikeusjärjestyksen kehittämisessä ja tunnetuksi tekemisessä sekä oikeudenmukaisuuden edistämisestä ja oikeusturvan toteuttamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme