Seikkailu-urheilun EM-osakilpailu järjestetään Lohjalla kesäkuussa 2026
Kansainvälisesti arvostettu suomalaisen seikkailu-urheilun lippulaivakilpailu Endurance Quest Finland kilpaillaan Lohjalla 26.–28.6.2026. Tapahtuma kerää yhteen Euroopan kovimmat kestävyysurheilijat ja toimii jo neljättä vuotta peräkkäin osana Adventure Race World Series (ARWS) -sarjaa. Lohja toimii ensi kesän EM-osakilpailun isäntäkaupunkina.
Kilpailun järjestelyistä vastaa seikkailu-urheilun erikoisseura Northern Adventure Team.

Lohjan luonto toimii ihanteellisena kilpailuympäristönä
Lohja valikoitui EM-osakilpailukaupungiksi kaupungin aktiivisuuden, monipuolisen luonnon, Lohjanjärven sekä laadukkaiden suunnistuskarttojen ansiosta. Endurance Quest Lohjan ratamestari ja Northern Adventure Teamin kapteeni Lauri Hollo on valinnasta innoissaan.
– Uudenmaan suurin järvi Lohjanjärvi ja Lohjan muu upea luonto harjuineen ja vanhoine metsineen tarjoavat erinomaiset mahdollisuudet fyysisesti, suunnistuksellisesti ja visuaalisesti kiinnostavan reitin suunnitteluun. Monipuolinen vesistö tuo kilpailuun oman lisämausteensa, Hollo kertoo.
Lohjan sivistysjohtaja Juha-Pekka Lehmus iloitsee siitä, että Lohjan kaupunki pääsee mukaan erittäin kansainvälisen sarjan osakilpailuksi.
– Olemme innoissamme, että pääsemme Lohjalla esittelemään kansainväliselle ja kotimaiselle seikkailu-urheiluperheelle monipuolisia ja lähes rajattomia luontoliikuntamahdollisuuksia. Tapahtuman ja ARWS verkoston kautta maailmalle leviävien kuva- ja videomateriaalien kautta saamme myös paljon kansainvälistä näkyvyyttä. Kesän 2025 tapahtuman tavoittamat yli 1,5 miljoonaa sosiaalisen median osumaa osoittavat, että laji on erittäin kiinnostava, Lehmus sanoo.
Myös Endurance Quest Lohjan kilpailunjohtaja Harri Hollo uskoo Lohjan alueen maastojen ja Lohjanjärven tarjoavan yllätyksiä ja mahdollisuuksia.
– Elämysliikunta luonnossa on selvästi kasvussa nuorten parissa, samoin luontoliikunnan genre kokonaisuudessaan, hän kertoo.
Noin 250 kilometrin mittainen EM-reitti
ARWS-sarjan EM-osakilpailussa kilpailureitin pituus tulee olemaan noin 250 kilometriä. Voittajan tulee selvittää reitti noin 24 tunnissa. Tarkemmat yksityiskohdat lajeista ja osuuksien pituuksista julkistetaan joukkueille noin kaksi viikkoa ennen kilpailua. Kilpailukartat ja lopullinen reitti luovutetaan joukkueille kilpailupäivän aamuna kaksi tuntia ennen lähtöä.
Ratamestari Lauri Hollo ei paljasta tässä vaiheessa radasta tai osuuksista mitään.
– Lajin luonteeseen kuuluu, että kaikki pidetään salassa. Näin tarjotaan tasapuolinen kohtelu niin suomalaisille kuin ulkomaisille joukkueille. Lopullinen reitti muodostuu työpöydällä olevista erilaisista suunnitelmista talven ja kevään aikana maastossa vietettävien maastotutkimusten perusteella.
Mitä seikkailu-urheilu on?
Seikkailu-urheilu on pitkäkestoista kestävyysurheilua, jossa kilpailu voi kestää muutamasta tunnista jopa kymmeneen vuorokauteen. Joukkueen muodostaa nelihenkinen joukkue, jossa on oltava molempia sukupuolia.
Lajit vaihtelevat järjestäjien suunnitelmien mukaan, mutta päälajeina ovat
maastopyöräily, melonta ja juoksu (trekking). Kilpailuissa voidaan nähdä myös muita lajeja, jotka sopivat alueen maastoon ja kisakonseptiin.
Seikkailu-urheilun suosio maailmalla kasvaa kohisten. Kansainvälisessä Adventure Race World Series kalenterissa on vuosittain yli 70 kilpailua viidellä mantereella tavoittaen kymmeniä miljoonia seuraajia. Uusimpana kilpailuna kansainvälinen lajiliitto ja Adventure Race World Series julkaisivat lajihistorian ensimmäiset nuorten MM-kilpailut alle 18-vuotiaiden sarjassa kilpaileville ja alle 25-vuotiaiden sarjassa kilpaileville. Historian ensimmäiset nuorten MM-kilpailut käydään Kanadassa heinäkuun lopussa. Endurance Quest Lohja tarjoaa erinomaisen harjoitusmahdollisuuden myös MM-kilpailuihin lähteville.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha-Pekka LehmusSivistysjohtaja, Lohjan kaupunki
Puh:044-3743284Juha-Pekka.Lehmus@lohja.fiHarri HolloEndurance Quest Lohjan järjestelytoimikunnan puheenjohtaja
Puh:040 7440 900harri@multisport.fiLauri HolloEndurance Quest Lohjan tekninen johtaja
Puh:044 055 2199lauri@multisport.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lohjan kaupunki
Pariisin musiikin lumoa Lohjalla: Ylönen ja Söderblom Laurentius-salissa helmikuussa 202626.1.2026 15:24:11 EET | Tiedote
Pariisin taikaa Lohjalla: Marko Ylönen ja Jan Söderblom tuovat Pariisin musiikin Laurentius-saliin 5.2.2026. Ohjelmassa Lili Boulangerin, Camille Saint-Saënsin, Jaques Ibertin ja Francis Poulencin teoksia. Lohjan kaupunginorkesteri, liput NetTicketistä alkaen 23€. Konsertin kesto noin 1,5 tuntia.
Tytyri Elämyskaivos avaa kauden uudella taidenäyttelyllä ja matkailupäälliköllä26.1.2026 13:04:01 EET | Tiedote
Tytyri Elämyskaivos avaa ovensa jälleen vuodelle 2026. Kauden avajaisia vietetään perjantaina 30.1.2026 klo 17, jolloin kaivoksessa järjestetään myös taiteilija Sylvi Moisander-Enojärven taidenäyttelyn avajaiset nimeltään "Kraavi". Tilaisuudessa esittäytyy myös Lohjan uusi matkailupäällikkö Mira Kuusela.
Luonto ja rauha Lohjan vahvuuksia – liikkuminen ja palvelut kaipaavat kehittämistä26.1.2026 12:10:37 EET | Tiedote
Lohjan kaupungin asukastutkimuksen 2025 vastaukset tarjoavat ajantasaista tietoa siitä, miten Lohja koetaan asuinpaikkana sekä nykyisten että lähialueiden asukkaiden näkökulmasta. Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää asukastyytyväisyyttä, kaupungin vahvuuksia ja kehittämiskohteita sekä Lohjan vetovoimaa ja tunnettuutta. Samalla seurattiin, miten mielikuvat ovat kehittyneet edellisvuodesta.
Kokoperheen näyttämöllinen konsertti Lintu Sininen13.1.2026 12:58:48 EET | Tiedote
Lohjan kaupunginorkesteri esittää koko perheen näyttämöllisen konsertin "Lintu Sininen" Laurentius-salissa 22.1.2026. Esitys yhdistää musiikin, näyttämötaiteen ja visuaaliset elementit, ja näyttelijä Tiina Naumanen esittää kaikki 11 hahmoa. Sävellys Jonne Valtoselta, liput 10,50 €. Konsertti kestää 50 minuuttia.
Puhaltajat Puu-Anttilaan5.1.2026 14:53:49 EET | Tiedote
Sibelius-Akatemian professori Harri Mäki liittyy Lohjan kaupunginorkesterin puhaltajiin Puu-Anttilassa 15.1.2026 klo 19 järjestettävässä konsertissa. Ohjelmassa ranskalaisia sävellyksiä, kuten Saint-Saëns, d'Indy ja Gounod. Lippuja saatavilla NetTicketistä. Konsertti kestää noin 45 minuuttia, ei väliaikaa. Kahvittelumahdollisuus ennen esitystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
