Länsirata: Valtion ja mukana olevien kuntien maksujen euromäärät pysyvät ennallaan
11.12.2025 10:00:05 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Kirkkonummen maanantainen päätös hylätä Länsiradan osakassopimus ei aiheuta tarvetta uuteen päätöksentekoon Espoon ja Turun valtuustoissa.
Kirkkonummen kunnanvaltuusto päätti 8.12.2025, ettei se hyväksy valtion ja kuntien neuvottelemaa Länsirata Oy:n osakassopimusta sekä siihen liittyviä rahoitussitoumuksia. Kirkkonummen rahoitusosuus olisi ollut 15 milj. euroa.
Kirkkonummen ensimmäisen vaiheen rahoitusosuus 15 milj. euroa vastaa käytännössä Veikkolan aseman rakentamisen kustannusta. Veikkolan aseman jääminen pois suunnitelmasta on loogisin ja helpoin tapa Kirkkonummen pois jäämisen aiheuttama rahoitustarve, eikä näin ollen aiheudu tarvetta muuttaa rahoitusosuuksia.
”Valtio ja muut kuntaosakkaat suorittavat osakassopimuksessa jo aiemmin sovitut euromääräiset maksunsa ja hanke voi edetä suunnitellulta pohjalta. Näin ollen kunnat ovat ratkaisseet Kirkkonummen pois jäännin synnyttämän ongelman, mitä liikenneministeri peräänkuuluttaa”, Espoon kaupunginjohtaja Kai Mykkänen sanoo.
Hanke etenee kahdessa vaiheessa
Espoon ja Turun näkemyksen mukaan keskustelua osapuolten kesken jatketaan heti, kun kaikkien valtuustojen päätökset on tehty. Tällöin hankkeen laajuus voidaan katsoa uudelleen siten, että maksuosuuksiin ei enää tarvitse palata.
”Laajaa kokonaisuutta on neuvoteltu pitkään valtion ja kuntien kesken. Kirkkonummen ratkaisuun voidaan vastata tekemällä pieniä muutoksia hankkeen sisältöön, mutta kenenkään rahoitusvastuu ei nouse sovitusta. Kuntien yhteinen tahtotila on, että pääsemme etenemään nyt ripeästi”, sanoo Turun pormestari Piia Elo.
Lohjan ja Salon valtuustot päättävät Länsiradan osakassopimuksesta kokouksissaan 15. joulukuuta.
Länsirata-hanke etenee kahdessa vaiheessa. Ensimmäisessä vaiheessa laaditaan rakentamissuunnitelma koko välille Espoosta Kupittaalle ja rakennetaan uutta rataa Espoon ja Lohjan välille sekä toinen raide Salo-Hajala- ja Nunna-Kupittaa- rataosuuksille.
Hankkeen toisessa vaiheessa on tarkoitus toteuttaa osuudet Lohja-Salo ja Hajala-Nunna. Kunnat ovat sopineet keskenään myös toisen vaiheen rahoittamisesta. Valtion kanssa neuvotteluja toisen vaiheen kustannuksista ei ole vielä käyty.
Lisätiedot:
Espoo: kaupunginjohtaja Kai Mykkänen, haastattelupyynnöt johdon assistentti Stina Astala, puh. 043 826 5244, stina.astala@espoo.fi
Turku: kaupunginsihteeri Pasi Ahola, puh. 040 120 7326, pasi.ahola@turku.fi
Avainsanat
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Liikunta- ja hyvinvointilautakunta päätti terveyttä, hyvinvointia ja osallisuutta edistävien järjestöjen avustuksista12.3.2026 18:49:05 EET | Tiedote
Avustuksia myönnetään yhteensä 500 000 euroa, ja ne jakautuvat 86 järjestölle.
Nordic Esports Sustainability Summit kokoaa kansainväliset asiantuntijat Espooseen12.3.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Espoon kaupunki järjestää perjantaina 20.3.2026 Nordic Esports Sustainability Summit -tapahtuman, joka kokoaa yhteen kansainvälisiä asiantuntijoita keskustelemaan e-urheilun kestävästä kehittämisestä. Tapahtuman teemoina ovat saavutettavuus, hyvinvointi ja sosiaalinen osallisuus.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 11.3.202611.3.2026 19:35:54 EET | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti, että Pohjois-Tapiolan koulussa järjestetään ilmaisutaitopainotettua opetusta 7. luokalla lukuvuonna 2026–2027. Kasvun ja oppimisen lautakunta on päättänyt, että jos tiettyyn painotettuun opetukseen valittavissa olevien määrä on 14-17 oppilasta, tuodaan ryhmän perustaminen lautakunnalle erikseen päätettäväksi. Pohjois-Tapiolan koulun ilmaisutaitopainotettuun opetukseen on valittavissa 15 hakijaa, joten lautakunnan tulee päättää opetuksen järjestämisestä. Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti perustaa Keran koulun johtokunnan 1.8.2026 alkaen, ajalle 1.8.2026 - 30.9.2027. Aiemmin Kasvun ja oppimisen lautakunta on päättänyt Keran yläkoulun perustamisesta syyslukukauden 2026 alusta alkaen. Lautakunta sai selostuksen kasvot peittävän vaatetuksen yleisyydestä ja siihen liittyvistä ohjeistuksista Espoossa.
Kestävän kehityksen kokeilut 2025 paketoituna – mukana energiansäästöä, rakentamisen kiertotaloutta, pyöräilyinfraa ja paljon muuta!9.3.2026 09:05:54 EET | Tiedote
Kaupungin kestävän kehityksen työtä koordinoivassa Kestävän kehityksen osaamiskeskuksessa toteutetaan paljon ulkoisesti rahoitettuja projekteja. Projektirahoitus on omiaan mahdollistamaan erilaisia kokeiluja, joilla kaupungin uusia ratkaisuja voidaan kokeilla rajatusti ja matalammalla kynnyksellä. Kokosimme vuoden 2025 kokeilut yhteen juttuun. Kokeilimme muun muassa uudenlaisia kaupunkikalusteita, liikkuvia pyöränhuoltokoulutuksia, erilaisia osallistamisen keinoja, rakennusosien uudelleenkäyttöä sekä sähköisiä kuorma-autoja. Lue lisää Espoo.fistä. Minkä kokeilun itse soisit jatkuvan osana perustyötä?
Tapiolan Kulttuuriaukion mittava uudistaminen etenee – teatterin rakentaminen pääsee alkamaan arviolta syksyllä 20265.3.2026 15:53:13 EET | Tiedote
Teatterin rakentaminen ja Tapiolan Kulttuuriaukion uudistukset etenevät, kun Kulttuuriaukion kaava sai lainvoiman. Valtuusto on hyväksynyt kaavan huhtikuussa 2025, mutta päätöksestä valitettiin hallinto-oikeuteen. Hallinto-oikeus hylkäsi valituksen. Ensimmäisenä alkaa teatterin rakentaminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme