Kymenlaakson hyvinvointialue HPK Palvelut Oy:n omistaja-asiakkaaksi – talous- ja henkilöstöpalvelut keskitetään yhtiölle vaiheittain
Aluevaltuusto päätti kokouksessaan 9.12.2025, että Kymenlaakson hyvinvointialue liittyy HPK Palvelut Oy:n omistaja-asiakkaaksi. Yhtiön omistaja-asiakkaita ovat entuudestaan Porvoon kaupunki ja Itä-Uudenmaan hyvinvointialue.

Päätöksen myötä hyvinvointialueen talous- ja henkilöstöpalvelut järjestetään jatkossa HPK Palvelut Oy:n kautta suunnitellun siirtymävaiheen jälkeen. Yhteistyö kattaa kirjanpito- ja reskontrapalvelut sekä palkanlaskennan. Lisäksi HPK Palvelut Oy tarjoaa käännöspalveluita, joiden osalta yhteistyö Kymenlaakson hyvinvointialueen kanssa on jo aloitettu.
Tavoiteaikataulun mukaan HPK Palvelut Oy tuottaa tarvittavat talous- ja henkilöstöpalvelut Kymenlaakson hyvinvointialueelle viimeistään vuoden 2027 alusta.
HPK Palvelut Oy:n nykyiset omistajat Porvoon kaupunki ja Itä-Uudenmaan hyvinvointialue ovat tehneet päätökset uusista omistajuuksista Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen aluehallituksen kokouksessa 27.11.2025 ja Porvoon kaupunginvaltuuston kokouksessa 10.12.2025.
Yhteyshenkilöt
Ismo Korhonenkonsernipalveluiden toimialajohtajaKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:0406688251ismo.korhonen@kymenhva.fiKymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
1-vuotiaalla Oma Kymenlaaksolla on jo yli 71 000 käyttäjää14.1.2026 09:58:05 EET | Tiedote
Oma Kymenlaakso on 14.1.2026 palvellut kymenlaaksolaisia vuoden ajan erilaisissa terveyteen ja hyvinvointiin liittyvissä asioissa. Palvelu on saanut käyttäjiltä kiitosta.
Hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman jää eläkkeelle13.1.2026 13:05:06 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman jää eläkkeelle vuoden 2026 kesällä.
Kymenlaakson hyvinvointialueen ensihoidon toimintamallit kuten EVA-yksikkö herättivät kiinnostusta Tukholmassa16.12.2025 14:15:00 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialue edusti Suomea Mission Critical Communications Expo & Nordic Village -tapahtumassa Tukholmassa 11. marraskuuta 2025. Ensihoitaja Anders Windahl esitteli tapahtumassa ambulanssia sekä ensihoidon toimintaa.
Kymenlaakson keskussairaalan synnytys- ja naistenpalveluissa panostetaan yksilölliseen hoitoon16.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kymenlaakson keskussairaalan synnytys- ja naistenpalveluissa panostetaan yksilölliseen hoitoon ja tehdään yhdessä töitä perheiden parhaaksi. Keskussairaalan synnytysten määrä on tänä vuonna kasvussa. Joulukuun alussa syntyneet kaksoset ylittivät tuhannen synnytyksen rajapyykin.
Aluehallitukselle esitetään lisärahoituksen hakemista hyvinvointialueelle15.12.2025 13:31:17 EET | Tiedote
Aluehallitus käsittelee 16.12.2025 Kymenlaakson hyvinvointialueen lisärahoitushakemuksen 25,9 miljoonaa euroa vuodelle 2025. Kertaluonteisen lisärahoituksen avulla hyvinvointialue kykenee purkamaan kertynyttä hoito- ja palveluvelkaa sekä vastaamaan alueen väestön palvelutarpeisiin ja kustannustason nousuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme