Anna Kontula: Tiedustelulakien avaaminen horjuttaa lain perusratkaisuja
Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula vastustaa tiedustelulakien niin sanotun palomuurisääntelyn heikennyksiä. Kontula jätti torstaina vastalauseen hallintovaliokunnan mietintöön asiasta yhdessä vihreiden Tiina Elon kanssa.

Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula vastustaa tiedustelulakien niin sanotun palomuurisääntelyn heikennyksiä. Kontula jätti torstaina vastalauseen hallintovaliokunnan mietintöön asiasta yhdessä vihreiden Tiina Elon kanssa.
– Hallituksen esityksessä viitataan siinä esitettyihin muutoksiin sääntelyn ”selkeyttämisenä” ja ”täsmentämisenä”. Tämä on harhaanjohtavaa. Todellisuudessa tiedustelulakeja säädettäessä muotoiltua palomuurisääntelyä muutetaan nyt merkittävästi. Nykyinen sääntely ei ollut vahinko, vaan palomuurisääntely oli tiedustelulakeja säädettäessä yksi eduskuntaa eniten puhuttaneista asioista ja perusteellisen harkinnan ja välttämättömyysarvioinnin tulos, Kontula sanoo.
Palomuurilla tarkoitetaan sitä, että koska tiedustelutoiminta kohteiltaan, tarkoitukseltaan ja luonteeltaan poikkeaa merkittävästi poliisin tavanomaisesta rikosperustaisesta tiedonhankinnasta, ei tiedusteluvaltuuksilla saatuja tietoja pääsääntöisesti saa käyttää muuhun tarkoitukseen kuin kansallisen turvallisuuden suojaamiseksi. Vakaviin kansallisen turvallisuuden uhkiin tarkoitettuja tiedustelumenetelmiä ei siis ole tarkoitettu rikostorjuntaan. Tiedusteluviranomaiset voivat siksi luovuttaa tietoja poliisille vain tiukasti rajatuin edellytyksin. Voimassa olevassa laissa tämä on edellyttänyt tiedustelun yhteydessä paljastuneelta rikokselta tai rikosepäilyltä tiettyä vakavuutta siten, että enimmäisrangaistuksena kyseisestä rikosnimikkeestä on vähintään kuusi tai tietyissä tapauksissa kolme vuotta vankeutta.
Nyt tiedon luovuttaminen Supolta tai sotilastiedustelulta poliisille ollaan mahdollistamassa myös ”kansallisen turvallisuuden suojaamisen” perusteella. Lisäksi tiedon luovuttaminen sallittaisiin eräistä sellaisista vähäisemmistä rikoksista, joista rangaistuksena voisi olla pelkästään sakkoa tai enintään kaksi vuotta vankeutta. Alun perin hallitus esitti jopa, että tiedustelulla hankittua tietoa olisi saanut luovuttaa myös yleisesti poliisin toiminnan suuntaamiseksi, mutta tämä kaikkein epämääräisin peruste poistettiin eduskuntakäsittelyssä.
Käytännössä samoja keinoja voidaan käyttää tiedustelussa väljemmin edellytyksin kuin poliisin salaisessa tiedonhankinnassa, jossa toimet tulee tarkoin kohdistaa tiettyyn henkilöön ja spesifiin rikosepäilyyn. Esimerkiksi perustuslakivaliokunta on painottanut, että laki ei saisi mahdollistaa poliisin omien salaisten tiedonhankintakeinojen edellytysten kiertämistä siten, että näiden sijaan hyödynnettäisiin Supon tai sotilastiedustelun tiedustelumenetelmillä hankkimaa tietoa.
– Palomuurisääntelyn heikentämisessä vaarana on koko tämän sääntelylogiikan murentaminen. Toisin kuin hallituksen esityksessä väitetään, nyt tehdään merkittäviä muutoksia tiedustelumenetelmillä saadun tiedon käyttöön sekä tiedustelutoimivaltuuksien ja rikostorjuntatoimivaltuuksien väliseen suhteeseen, Kontula sanoo.
– Kun näin isoja muutoksia esitetään, pitäisi kyetä esittämään konkreettisia perusteita. Tällaisia olisivat esimerkiksi tiedot konkreettisista ongelmista, joita voimassa oleva laki on aiheuttanut. Tällaisia esimerkkejä ei kuitenkaan ole riittävästi esitetty.
Esimerkiksi eduskunnan oikeusasiamies kritisoi valiokuntakäsittelyssä hallituksen esitystä varsin voimakkaasti, vaikka lopulta hyväksyikin muutokset. Kritiikkiä saivat osakseen myös esityksen perustelut, joissa esityksen suhdetta perus- ja ihmisoikeuksiin käsiteltiin suppeasti ja ylimalkaisesti ja perustuslaissa turvattu luottamuksellisen viestin suoja sivuutettiin täysin.
Kontula huomauttaa, että poliisin ja tiedusteluviranomaisten toimivaltuuksien osalta on meneillään useita samanaikaisia muutoshankkeita. Palomuurisääntelyä koskevan esityksen lisäksi eduskunnan käsittelyssä on tällä hetkellä esitys passi- ja henkilökorttirekisterien biometristen tietojen käytöstä rikostorjuntaan niiden alkuperäisestä käyttötarkoituksesta poiketen. Vastikään eduskunnalle annettiin myös esitys poliisin ja muiden viranomaisten tiedonvaihdon helpottamisesta. Esitysluonnos yksityisyyden suojaa koskevan perustuslain 10 §:n rajoitusperusteiden laajentamisesta on parhaillaan lausuntokierroksella. Perustuslain muutoksella pyritään avaamaan tietä tiedustelumenetelmien laajentamiselle ja uudenlaiselle niin sanotulle rikostiedustelulle.
– Hallitus on antanut ja tulee lähiaikoina antamaan useita esityksiä, joilla laajennetaan niin poliisin kuin tiedusteluviranomaisten perusoikeuksiin puuttuvia toimivaltuuksia. Kansalaisten ja median on syytä olla hereillä ja tietoisia tällaisista hankkeista, Kontula sanoo.
Yhteyshenkilöt
Anna Kontula
Puh:050 512 0496anna.kontula@eduskunta.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Pia Lohikoski: Limnellin on valittava joko puolustusvaliokunta tai puolustusteollisuus20.1.2026 13:39:00 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja puolustuksen parlamentaarisen seurantaryhmän jäsen Pia Lohikoski ihmettelee, eivätkö jäsenyys puolustusvaliokunnassa ja samanaikainen tehtävä puolustusteollisuuden yrityksessä ole ristiriidassa Suomen kansallisten intressien kanssa.
Pia Lohikoski: Yhtenäisempi toinen aste auttaisi myös poikia16.1.2026 14:38:57 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski pitää tärkeänä, että hallitus on selvittänyt poikien kohtaamia tasa-arvo-ongelmia. Tutkija Harry Lunabban tekemän selvityksen mukaan suomalaisten oppilaiden osaamistaso on laskenut, ja poikien osaamistason laskua on tapahtunut läpi koko 2000-luvun.
Minja Koskela: Oikeistohallituksen kylmäävät perustelut määräaikaisuuksien helpottamiselle paljastavat esityksen naisvihamielisyyden16.1.2026 09:46:42 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela kritisoi torstaina eduskunnalle annettua esitystä alle vuoden mittaisten perusteettomien määräaikaisten sopimuksien laillistamista. Esityksen on arvioitu lisäävän raskaus- ja perhevapaasyrjintää sekä heikentävän erityisesti nuorten naisten työmarkkina-asemaa.
Mai Kivelä: Pääministeri Orpo, tuokaa esitys hakkuiden maltillistamiseksi mikäli otatte Suomen ilmasto- ja ympäristövelvoitteet tosissaan!14.1.2026 13:18:10 EET | Tiedote
Ilmasto- ja Luontopaneeli julkaisivat tänään yhteisen selvityksen metsien hakkuiden yhteensovittamisesta päästövähennys- ja luonnonsuojelutavoitteiden saavuttamisen kanssa. Raportissa todetaan selvästi, että ainoa keino tavoitteiden saavuttamiseksi on hakkuiden selkeä maltillistaminen nykyisestä.
Veronika Honkasalo: Iranin mielenosoittajien turvallisuus on nyt kaikki kaikessa12.1.2026 11:58:56 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Veronika Honkasalo on erittäin huolissaan Iranin mielenosoittajien turvallisuudesta ja maan hallinnon koventuvista otteista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme