Förslag: Liftis trafikering och fordon uppdateras – konkurrensutsättning år 2026
Förslaget till Vasa stads och Korsholms kommuns gemensamma kollektivtrafiknämnd är att de trafikavtal som gäller Liftis trafik upphör med Vekka Group Oy 31 december 2026. Vasa stad gör år 2026 en konkurrensutsättning av ett nytt huvudavtal och fordon för kollektivtrafiken.

Enligt förslaget kommer konkurrensutsättningen att gälla linjerna 1–11 och 21, varav avtalen för linjerna 5 och 6 upphör i förtid och avtalet för linje 21 förlängs med en optionsperiod till slutet av år 2026. Huvudavtalsperioden för linjerna 1–4 och 7–11 upphör i enlighet med avtalet i slutet av år 2026. Vid förhandlingar har parterna kommit överens om att inte använda de ömsesidiga optionsåren i avtalet.
Avsikten är att den trafikering som inleds år 2027 konkurrensutsätts som en helhet, för att kollektivtrafikdepån ska kunna reserveras för en ny huvudavtalspartner. Från depån körs med fordon som staden äger. På så vis säkerställs att de investeringar som staden gjort i utsläppssnåla fordon och depåinfrastruktur tillvaratas på ett effektivt sätt.
Det nuvarande utbudet och servicen bibehålls, och beslutet har inga direkta konsekvenser för kundernas vardag. Stadens mål är att trygga en smidig service och utveckla kollektivtrafiken så att den möter regionens behov i framtiden.
– Ur kundernas perspektiv är det viktigaste att servicen är pålitlig och lättanvänd. Den nuvarande trafiken fortsätter som normalt till slutet av avtalsperioden, och vi informerar i god tid om ändringar, säger Jukka Talvi, kommunteknikdirektör hos Vasa stad.
Nya fordon
Avsikten är att samtidigt konkurrensutsätta trafikeringsavtalet och ersättande materiel för gasbussar i slutet av sin livscykel. Syftet är att utöka materielet med större boggibussar för att få mer kapacitet i morgontrafiken.
Förslaget är att för år 2027 konkurrensutsätta 10 gasbussar och 2 elbussar. Dessutom inlöses sex gamla gasbussar som blir reservfordon. Lifti använder redan nu som bränsle lokalproducerad biogas, och det kan minska koldioxidutsläppen med upp till 90 procent jämfört med fossila bränslen. Elektrifiering av fordon är en tydlig trend, och även Vasa börjar förbereda sig för den riktning som EU-direktivet visar.
– Vi vill utveckla Lifti långsiktigt och stöda Vasas klimatmål. Därför konkurrensutsätter vi både trafikeringen och fordonsparken som en helhet, och gas- och elbilar har en central roll, säger Talvi.
Konkurrensutsättning i början av året
Beredningen av konkurrensutsättningen började i december 2025. Den egentliga konkurrensutsättningen öppnas i januari–februari 2026 med en marknadsdialog, om nämnden godkänner förslagen.
Konkurrensutsättningen ordnas på ett öppet och jämlikt sätt, och den nuvarande avtalspartnern kan delta på samma sätt som andra trafikföretag. Vid konkurrensutsättningen beaktas i synnerhet cirkulär ekonomi, utveckling av servicenivån och kollektivtrafikens tillförlitlighet.
– Målet är en så smidig övergång som möjligt till den nya avtalsperioden i början av år 2027, konstaterar Talvi.
Nyckelord
Kontakter
Jukka TalviKommunteknikens direktör
Tel:+358 40 831 1550jukka.talvi@vaasa.fiBilder

Länkar
I Vasa, Nordens energihuvudstad, är det lätt att vara lycklig.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Julens mästerverk klingar i Vasa kyrka12.12.2025 12:33:01 EET | Tiedote
Vasa stadsorkester avslutar höstsäsongen fredagen den 19.12 kl. 18.00 i Vasa kyrka, där ett av den klassiska musikens mest storslagna mästerverk får ljuda. Johann Sebastian Bachs Juloratorium bjuder på en djupt berörande väg in i julens stilla tid. Konserten samlar ett exceptionellt högklassigt och internationellt solistfält, där bland andra Mirjam Helin-tävlingens vinnare Jingjing Xu medverkar. Medverkar gör också Kammarkören Canticum Maris.
Joulun suurteos soi Vaasan kirkossa12.12.2025 12:32:58 EET | Tiedote
Vaasan kaupunginorkesteri kruunaa syyskautensa perjantaina 19.12. klo 18.00 Vaasan kirkossa, jossa kuullaan yksi klassisen musiikin hienoimmista mestariteoksista. Johann Sebastian Bachin Jouluoratorio tarjoaa koskettavan johdatuksen kohti joulun aikaa. Konsertissa orkesteri saa ympärilleen poikkeuksellisen tasokkaan ja kansainvälisen solistikunnan, johon kuuluu muun muassa Mirjam Helin -laulukilpailun voittaja Jingjing Xu. Mukana on myös Vaasan ylpeys, Kamarikuoro Canticum Maris.
Esitys: Liftin liikennöinti ja kalusto uudistuvat – kilpailutus alkaa vuonna 202612.12.2025 11:37:21 EET | Tiedote
Vaasan kaupungin ja Mustasaaren kunnan yhteiselle joukkoliikennelautakunnalle esitetään, että Lifti-liikenteen liikennesopimukset Vekka Group Oy:n kanssa päättyvät 31.12.2026. Vaasan kaupunki aloittaa liikennöinnin uuden pääsopimuksen ja joukkoliikennekaluston kilpailutuksen vuonna 2026.
Vasa får priset Årets gångkommun11.12.2025 16:32:44 EET | Pressmeddelande
Pyöräilykuntien verkosto ry har utsett Vasa stad till Årets gångkommun 2025. Erkännandet beviljas nu för första gången. Motiveringen är Vasas långsiktiga arbete för att bygga ut promenadcentrum, innovativ vinterväghållning samt att staden har som ett strategiskt mål att genom systematiskt arbete främja gång.
Vaasa palkittiin Vuoden kävelykuntana11.12.2025 16:32:27 EET | Tiedote
Pyöräilykuntien verkosto ry on valinnut Vaasan kaupungin Vuoden kävelykunnaksi 2025. Tunnustus myönnettiin nyt ensimmäistä kertaa. Valinta perustuu Vaasan pitkäjänteiseen työhön kävelykeskustan laajentamisessa, innovatiiviseen talvikunnossapitoon sekä kävelyn systemaattiseen edistämiseen osana kaupungin strategisia tavoitteita.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum