Topi Manner Keskuskauppakamarin hallituksen puheenjohtajaksi

12.12.2025 13:23:47 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Jaa

Keskuskauppakamarin hallituksen puheenjohtajaksi on valittu Elisan toimitusjohtaja Topi Manner. Mannerin kausi alkaa 1.1.2026. Varapuheenjohtajiksi valittiin Orionin toimitusjohtaja Liisa Hurme ja Versowoodin toimitusjohtaja Ville Kopra.

Kuva: Elisa
Kuva: Elisa

Manner on toiminut aiemmin Keskuskauppakamarin hallituksen jäsenenä sekä varapuheenjohtajana. 

Puheenjohtajakausi on kolmevuotinen. Väistyvä puheenjohtaja, OP Pohjolan pääjohtaja Timo Ritakallio toimi puheenjohtajana täydet kolme vuotta.  

Keskuskauppakamarin valtuuskunta valitsi kokouksessaan 12.12.2025 puheenjohtajiston lisäksi hallituksen muut jäsenet. Muut hallitukseen valitut jäsenet vuodelle 2026 ovat: 

Toimialajohtaja, Ari Akseli, Kesko Oyj  

Johtaja, Nina Arkilahti, Nordea Oyj   

Pääjohtaja, Sari Heinonen, LähiTapiola   

Toimitusjohtaja, Vesa-Pekka Kangaskorpi, Keskisuomalainen Oyj  

Toimitusjohtaja, Katja Keitaanniemi, OP Yrityspankki Oyj  

Toimitusjohtaja, Hanna Korvenpää, Kühne + Nagel Ltd  

Toimitusjohtaja, Tomi Lantto, Antell-konserni  

Toimitusjohtaja, Juhani Lehti, Tampereen Konepajat Oy  

Toimitusjohtaja, Siamäk Naghian, Genelec Oy  

Hallituksen puheenjohtaja Panu Routila  

Toimitusjohtaja Susanna Takkunen, Accenture Oy  

Johtaja Tommi Uitto, Nokia Oyj 

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Nopeampi väylä pysyvään oleskelulupaan vastaa yritysten toiveisiin – pisteytys toisi ennakoitavuutta järjestelmään6.5.2026 11:30:00 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamari pitää kannatettavana Akavan esitystä nopeammasta väylästä pysyvään oleskelulupaan. Suomi tarvitsee lisää kansainvälisiä osaajia, mutta yhä useammin ratkaisevaa ei ole pelkkä houkuttelu vaan se, haluavatko osaajat jäädä. Keskuskauppakamarin mielestä järjestelmän on oltava ennakoitava ja joustava sekä vastattava koko maan työvoimatarpeisiin.

Kauppakamarikysely: Neljä viidestä yrityksestä odottaa liikevaihtonsa pysyvän ennallaan tai kasvavan - yritysten tulevaisuudennäkymät yhä pääosin positiivisia5.5.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Kauppakamarien huhtikuussa toteuttamasta suhdannekyselystä selviää, että yritysten näkymät ovat tammikuussa tehtyä kyselyä heikompia, mutta pääosin edelleen hyviä. Lähes 81 prosenttia vastanneista yrityksistä odotti liikevaihtonsa kasvavan tai pysyvän ennallaan seuraavan puolen vuoden aikana. Vastaajien arvio tilauskantojen ja viennin kehityksestä oli edelleen myönteinen. Sen sijaan kannattavuuden heikkenemistä ennakoivien osuus oli noussut tammikuun kyselystä. ”Elpymistä ei ole kyselyn perusteella peruttu”, tiivistää Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.

Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Räjähtävä startti vuodelle – bruttokansantuotteen ennakollinen luku ylitti odotukset30.4.2026 08:46:30 EEST | Tiedote

Tilastokeskus julkisti tänään Suomen kokonaistuotannon suhdannekuvaajan maaliskuulta. Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan kiinnostavampaa on kuitenkin se, että samalla saatiin ennakollinen arvio vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen bruttokansantuotteen kehityksestä. ”Näyttää siltä, että viime vuosi oli vasta alkusoittoa, ja kasvu on vauhdittunut tämän vuoden puolella enemmän kuin kukaan uskalsi unelmoida”, sanoo Appelqvist.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye