Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomen MFF-kanta korostaa turvallisuutta luopumatta ilmastotavoitteista

12.12.2025 15:32:49 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

– EU:n seuraavan monivuotisen rahoituskehyskauden keskeisinä tavoitteina tulee olla talouskasvun ja työllisyyden vauhdittaminen, eurooppalaisen kilpailukyvyn kohentaminen ja turvallisuudestamme huolehtiminen, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat.

– Muuttuneesta turvallisuustilanteesta johtuen EU:n itärajavaltioita on tuettava erillisellä EU-tukivälineellä. 

Kuva: J-P Flander/SDP

SDP:n kansanedustajat suuressa valiokunnassa tukevat valiokunnassa saavutettua laajaa kompromissia eduskunnan kannaksi neuvotteluihin EU:n seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyksestä 2028–34, vaikka esittämämme tarkentavat ponsiesitykset eivät tulleet hyväksytyksi.

– Saimme yhteistyössä suuren kuvan meillekin sopivaksi, sd-kansanedustajat toteavat.

SDP:n kansanedustajien mukaan EU:n rahoituskehyksen tulee tukea kasvua ja kilpailukykyä koko Euroopassa. Tämä on tärkeää erityisesti vientiriippuvaiselle Suomelle. Samaan aikaan on huolehdittava ilmastotavoitteesta ja sosiaalisen ulottuvuuden vahvistamisesta työelämän ja sosiaalisten oikeuksien edistämiseksi unionissa. Tuemme komission pohjaa tähän esitetystä vähintään 14 prosentin osuuden osoittamisesta kansallisissa kirjekuorissa.

SDP:n kansanedustajat pitävät tärkeänä valiokunnan lausunnossa sitoutumista ilmastonmuutoksen hillintään, ilmastonmuutokseen sopeutumiseen ja ilmastokestävyyteen sekä ympäristöön kohdentuvien toimien rahoituksesta. Rahoituskehysesitykseen sisältyy yleinen 35 % ilmasto- ja ympäristötavoite.

Euroopan muuttuneen turvallisuusympäristön vuoksi on turvallisuutta ja puolustusta vahvistettava ripeästi. Tarvitaan välittömiä investointeja, joilla vahvistetaan unionin puolustusteollisuutta sekä puolustusalan tutkimusta ja kehitystä että sotilaallista liikkuvuutta.

– EU-rahoituksen ohella on nopeasti kehitettävä toimivia puolustuksen sisämarkkinoita. Suomen tulee edistää EU-tasolla ratkaisuja, joilla voidaan rakentaa aidosti kilpailukykyiset puolustuksen sisämarkkinat, demarikansanedustajat korostavat.

SDP:n kansanedustajat pitävät myös tärkeänä, että Suomi nostaa osaksi jatkoneuvotteluja erillisen EU-tukivälineen, jolla voidaan tukea EU:n itärajavaltioita erilaisiin turvallisuusuhkiin varautumisessa ja vastaamaan taloudellisiin seurauksiin johtuen Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainaa vastaan. Rajamaille pitäisi olla oma ohjelma. Suomi on rajavaltio ja itäraja on paitsi EU:n ulkoraja, myös NATOn pisin maaraja Venäjän kanssa (1 344 km).

SDP:n edustajat näkevät valiokunnan enemmistön tavoin, että Suomen tavoitteena tulee olla Suomen maksuosuuden kohtuullinen taso. EU:n rahoituskehyksen uusien prioriteettien rahoittamisen vuoksi on budjetin tulopuolta uudistettava. Tämä tarkoittaa, että EU:n omien varojen järjestelmää on kehitettävä paikkaamaan turvallisuustilanteestakin johtuvaa menotarvetta.  

– Suuren valiokunnan lausunnon lisäksi toivomme komission ehdottaman CORE-maksun eli niin sanotun suuryritysveron etenemistä neuvotteluissa, sd-kansanedustajat huomioivat.

Yhteyshenkilöt

Miapetra Kumpula-NatriKansanedustaja

Puh:0505113004

Matias MäkynenKansanedustaja - riksdagsledamot

Puh:040 509 4409

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote

Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.

SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote

Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.

SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye