Kiertotalous lupaa vihreää tulevaisuutta, mutta unohtaa sosiaalisen oikeudenmukaisuuden

15.12.2025 08:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Kiertotaloutta pidetään avainratkaisuna ilmasto- ja resurssikriisiin, mutta Kang Liun väitöstutkimuksen mukaan sen sosiaaliset vaikutukset jäävät usein varjoon. Tutkimus tuo esille uuden viitekehyksen, jossa sosiaalityö toimii talouden siirtymien aktiivisena muovaajana kohti sosiaalisesti ja ekologisesti kestävämpiä käytäntöjä.

Sosiaalityön maisteri Kang Liun väitöstilaisuus Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksella 15.12.klo 12.
Sosiaalityön maisteri Kang Liun väitöstilaisuus Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksella 15.12.klo 12.

Sosiaalityön maisteri Kang Liu tarkastelee väitöskirjassaan kriittisesti kiertotalouden ja sosiaalisen ulottuvuuden välistä suhdetta sekä sosiaalityön mahdollisuuksia vaikuttaa kestävien talouden siirtymien rakentumiseen. Tutkimus toteutettiin analysoimalla akateemista kirjallisuutta, asiantuntijoiden näkökulmia sekä Europan Unionin instituutioiden kiertotaloutta koskevien asiakirjoja.

Liun tutkimuksen mukaan kiertotaloushankkeissa keskitytään usein ympäristö- ja taloushyötyihin, mutta ihmisten hyvinvointiin liittyvät kysymykset – kuten eriarvoisuus, työturvallisuus ja yhteisöjen tukeminen – jäävät vähälle huomiolle sekä Euroopassa että muualla maailmassa.

Tutkimustulosten mukaan kiertotalous voi tuoda uusia työpaikkoja ja vahvistaa paikallisyhteisöjä, mutta hyödyt eivät ole taattuja. Monissa hankkeissa työ on epävirallista ja turvatonta, haavoittuvat ryhmät jätetään päätöksenteon ulkopuolelle ja ympäristö- sekä talousriskit kasautuvat pienituloisille ihmisryhmille.

Tutkimus korostaa, että kiertotaloutta käsitellään usein oletuksena sosiaalisesti oikeudenmukaisena mallina, vaikka käytännön vaikutukset ovat ristiriitaisia. Teknologiset ja taloudelliset tavoitteet ohittavat toistuvasti sosiaalisen ulottuvuuden, mikä voi johtaa eriarvoisuuden ylläpitämiseen myös hyvää tarkoittavissa hankkeissa.

Sosiaalityö aktiivisena vaikuttajana

Liu esittää väitöskirjassaan viitekehyksen, joka vahvistaa sosiaalityön roolia kestävän talouden murroksessa: arvioimalla kuka hyötyy ja kuka vahingoittuu murroksessa, sopeuttaa politiikkaa ja projekteja tulemaan inkluusiota, tekemällä väliintuloja eriarvoisuutta tuottavaan politiikkaan ja käytäntöihin sekä toteuttamalla reilumpia malleja yhdessä teollisuuden, poliitikkojen ja talouselämän kanssa. Sosiaalityön rooli ei rajoitu enää pelkkään ongelmien paikkaamiseen, vaan se nähdään aktiivisena vaikuttajana, joka auttaa ohjaamaan talouden kehitystä niin, että ympäristö ja ihmisten hyvinvointi otetaan aidosti huomioon.

Tämä lähestymistapa tekee sosiaalityöstä paitsi taloudellisten muutosten turvaverkon myös aktiivisen toimijan, joka auttaa muovaamaan tulevaisuutta kohti ratkaisuja, jotka ovat sekä ympäristöllisesti että sosiaalisesti kestäviä.
 


MA Kang Liun sosiaalityön väitöskirjan ”The Circular Economy–Social Dimension Nexus: Challenges and Opportunities for Social Work in Sustainable Economy Transitions” väitöstilaisuus 15.12.2025 klo 12 Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksella.

Vastaväittäjänä toimii professori Pekka Jokinen (Tampereen yliopisto) ja kustoksena professori Kati Turtiainen (Kokkolan yliopistokeskus Chydenius).

Väitöstilaisuuden kieli on englanti.

Tutustu väitöskirjaan: https://jyx.jyu.fi/jyx/Record/jyx_123456789_107166?sid=231636970

Lisätietoa

Kang Liu

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on monitieteinen, Jyväskylän, Oulun ja Vaasan yliopistojen muodostama yliopistokeskus, jonka toimintaa koordinoi Jyväskylän yliopisto. Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on aikuisille suunnatun yliopistollisen opetuksen ja oppimisen edelläkävijä sekä kansainvälisesti ja alueellisesti verkottunut tutkimuskumppani.
www.chydenius.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitöstutkimus: Odotusaikana luodaan pohja yhteisvanhemmuuden ensiaskelille9.3.2026 13:11:11 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa, että vanhempien odotukset toimivat tärkeinä varhaisina ennusmerkkeinä siitä, millaiseksi yhteisvanhemmuus lapsen syntymän jälkeen muotoutuu. Tulokset korostavat, että perheille tulisi tarjota tukea toimivan yhteisvanhemmuuden rakentamiseen jo ennen lapsen syntymää. Yhteisvanhemmuudella viitataan tapoihin, joilla aikuiset toimivat yhdessä vanhemman rooleissaan, perhemuodosta riippumatta. KM Emmi Lindroosin väitöskirjassa tutkittiin suomalaisten pariskuntien odotuksia ja kokemuksia yhteisvanhemmuudesta vanhemmuuden alkutaipaleella.

Lohikalat paljastavat kylmän totuuden ihmisen vaikutuksista Pohjois-Euroopan järvissä4.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston johtama suurtutkimus paljasti ihmistoiminnan muuttavan Pohjois-Euroopan järvien ekosysteemejä johdonmukaisesti. Tutkimus osoittaa, että vesivoima ja valuma‑alueiden ihmistoiminta muokkaavat subarktisten ja alpiinisten järvien ravintoverkkoja Tutkimus haastaakin käsityksen siitä, että kaukaiset ja karut pohjoiset vesistöt olisivat turvassa ihmisen vaikutuksilta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye