Forskningen specificerar behandling av sömnapné
17.12.2025 08:00:00 EET | Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha | Pressmeddelande
Den som lider av sömnapné har flera alternativ för att behandla sina symptom. En mer exakt metod i utredning av symptombild införs vid Åbo universitetscentralsjukhus (ÅUCS), som också nationellt samordnar utvecklingen av behandling av andningsvikt samt sömn- och vakenhetsstörningar.

Att behandla sömnapné är mycket individuellt, valet av behandlingsmetoden påverkas av strukturen av den mänskliga munnen och käken. Baserat på denna utgångspunkt har det utvecklats en ny, mer exakt forskningsmetod. En nationell arbetsgrupp för kirurgisk behandling samordnar utbildning för andra öronläkare samt mun- och käkkirurger i Finland i metoden.
– Med hjälp av det nya forskningssättet kommer vi att få en grundlig och fokuserad bedömning av svalgobstruktion. Vi undersöker patientens andning under narkos, förändras patientens andning, när vi flyttar käkens ställning, berättar Tero Soukka, serviceområdeschef för Cancerklinik och Huvudcentret, ÅUCS.
Detta hjälper till att välja de patienter som erbjuds den mest effektiva och även den dyraste behandlingsformen, käkförflyttning (ortognatkirurgi).
– Vår nationella arbetsgrupp för kirurgisk behandling och bettskenebehandling av sömnapné har dragit upp linjerna som grundar sig på forskningsresultat enligt vilka ortognatisk kirurgisk behandling kan utföras med en diagnos av sömnapné, även om patienten inte har några bettavvikelser, säger Soukka som är verksam som gruppens ordförande.
Den ortognatiska kirurgiska behandlingen hos en patient som lider av sömnapné avser osteotomi av käken, alltså att käkarna flytts framåt.
Hittills har den motsvarande käkkirurgin utförts på basis av bettavvikelser. Antalet käkoperationer som nu utförs på grund av obstruktiv sömnapné kommer möjligen att öka från nuvarande nivå, från cirka tio operationer per år vid ÅUCS.
En käkoperation är en krävande process för patienten också, eftersom behandlingen, inklusive alla faser, tar ungefär fyra år. Andra förutsättningar omfattar att patienter är unga, har god allmän hälsa och är rökfria.
– Ingen hänvisas till operation på rak arm, utan behandlingen av sömnapné börjar med att kartlägga symptomen, i praktiken med en apparat som registrerar andningen och som tas med hem för natten. Vanligtvis inleds behandlingen av måttlig och svår sömnapné med en CPAP-apparat. Vid behandling av lindrig sömnapné går det ofta att åstadkomma en betydande förbättring av andningen redan med viktkontroll.
Sömnapné har inte alltid med övervikt att göra
Sömnapné är vår nya folksjukdom som blir allt vanligare i takt med att övervikt ökar. Å andra sidan, en tredjedel av de som lider av sömnapné är normalviktiga. Prevalensen för sömnapné bland den vuxna befolkningen i Finland har uppskattats ligga på 4,2 procent. Inom Egentliga Finlands område får nio människor på tusen vuxna en sömnapnédiagnos varje år.
– Om sömnrelaterade andningsstillestånd förekommer närmast när man sover på rygg, kan lägesbehandling vara tillräcklig hjälp. De patienter hos vilka dessa behandlingsmetoder inte är tillräckliga, alltså att patienten fortfarande har symptom, hänvisas till den specialiserade sjukvården. Också ett stort antal andningstillestånd och därav följande fallande syremättnad i blodet (låg syremättnad) förutsätter att patienterna hänvisas till den specialiserade sjukvården, berättar Jaakko Piitulainen, specialläkare inom öron-, näs- och halssjukdomar vid ÅUCS öronklinik.
Den vanligaste behandlingsformen är en CPAP-apparat
Den vanligaste behandlingsformen för sömnapné att börja med är behandlingen med CPAP-apparat (Continuous Positive Airway Pressure). Apparaten står för kontinuerligt positivt luftvägstryck.
Antalet patienter över 18 år som påbörjat sin behandling med CPAP-apparat var 3 200 inom Egentliga Finlands område år 2024 (män 58 procent, kvinnor 42 procent). Cirka 85 procent av patienter förbinder sig till behandling med apparaten.
Halsmandeloperation (tonsillektomi) är den vanligaste av öronläkaren utförda operationerna för luftvägsöppning.
– Den är en effektiv behandlingsmetod, när mandlarna är stora/förstorade. Cirka 10–20 vuxna som lider av sömnapné genomgår en halsmandeloperation vid ÅUCS årligen. Antalet operationer har varit på uppgång under de senaste åren, i takt med att forskningskunskapen i ämnet har ökat. Resultaten av operativa behandlingar är goda, när patienterna är rätt valda, säger Piitulainen.
På ÅUCS utförs dessutom flera hundra halsmandeloperationer årligen angående barn.
Bettskenebehandling är lämplig för många
Bettskenebehandling är ett behandlingsalternativ för dem som lider av sömnapné. I Egentliga Finland får cirka 370 personer en individuellt tillverkat skena årligen.
– Vi bedömer bettskenebehandlingens lämplighet för patienten. En sömnapnéskena utgör ett alternativ för patienter med lindrig, medelsvår eller svår sömnapné och som inte vant sig vid behandlingen med CPAP, berättar Juho-Matti Huhtala, tandläkare under specialistutbildning vid ÅUCS klinik för mun- och käksjukdomar.
Den som lider av medelsvår eller svår sömnapné och vars kroppsmasseindex (BMI) är under 30 och med vilken behandlingen med apparat har redan prövats får skenan som medicinteknisk produkt kostnadsfritt.
Bettskenebehandlingen förutsätter att patienten har tillräckligt bra tanduppsättning.
– Tillräckligt bra tanduppsättning behövs för att stödja skenan. Grundläggande tandvård måste vara i ordning innan bettskenebehandlingen påbörjas. Bettskenebehandlingen passar dock inte alla, utan till exempel förhållandet mellan käkarna och bettet kan begränsa behandlingen hos vissa patientgrupper, säger Huhtala.
Bettskenebehandlingen utgör vanligtvis också en fas hos en person som väntar på en operation.
Skenan är ett behandlingsalternativ också för den som lider av lindrig sömnapné, i detta fall betalar patienten för skenan själv. Många föredrar livsstilsbehandling.
– En diagnos av lindrig sjukdom kan ha en sådan inverkan att människan är motiverad att ändra sin livsstil i en hälsosammare riktning. Då fungerar hotet om sömnapné på ett bra sätt, konstaterar Huhtala.
Behandling av fetma hjälper den som lider av sömnapné
Fetma och sömnapné hänger ihop, för två av tre feta vuxna lider av sömnapné. Behandling av fetma med läkemedel och fetmakirurgi hjälper till med viktminskning.
Kirurgin har en betydande inverkan på associerade sjukdomar, bland annat på sömnapné, trots att de som genomgått operationen fortfarande är något överviktiga.
– Fördelen med fetmakirurgin är en betydande och permanent viktminskning. Genom operationen kan, enligt forskningar, till och med varannan person som lider av sömnapné bli av dess symptom, utöver andra betydande fördelar, berättar Jussi Haijanen, specialläkare vid ÅUCS mag- och tarmkirurgiska enhet.
Det utförs 140–150 fetmaoperationer vid ÅUCS årligen.
Fakta
Enligt God medicinsk praxis-rekommendationen ska fetma förebyggas och behandlas inom hälso- och sjukvården särskilt aktivt hos
- personer med associerade sjukdomar eller riskfaktorer utöver fetma
- personer med svår fetma (BMI ≥ 35 kg/m2)
- kvinnor som är feta och planerar graviditet eller är gravida eller har svårigheter att bli gravida.
Nyckelord
Kontakter
Tero Soukkaserviceområdeschef, överläkare (ÅUCS Cancerklinik och Huvudcentret)Varsinais-Suomen hyvinvointialue / Egentliga Finlands välfärdsområde
Tel:050 3402 800tero.soukka@varha.fiJaakko Piitulainenspecialläkare inom öron-, näs- och halssjukdomar vid ÅUCS öronklinikVarsinais-Suomen hyvinvointialue / Egentliga Finlands välfärdsområde
Tel:050 4590 183jaakko.piitulainen@varha.fiEgentliga Finlands välfärdsområde
”Vi tryggar, vi botar, vi räddar – välfärd tillsammans, varje dag.”
Egentliga Finlands välfärdsområde ordnar invånarnas social- och hälsovårdstjänster samt räddningstjänster. Vår webbplats är varha.fi
Andra språk
Följ Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha
Varhan aluehallituksen 9.3.2026 kokouksen tarkastamaton pöytäkirja9.3.2026 13:15:23 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) tänään kokoontuneen aluehallituksen kokouksen tarkastamaton pöytäkirja julkaistaan tämän tiedotteen liitteenä.
Varha utreder situationen gällande medel för eget hushåll6.3.2026 14:37:33 EET | Pressmeddelande
Egentliga Finlands välfärdsområde utreder tillsammans med områdets kommuner inflödet av medel för eget hushåll för unga personer. Utredningsarbetet utgår från att se till att varje omhändertaget barn och omhändertagen ung person har rätt till sina medel för eget hushåll. Utredningsarbetet har redan visat att underhållsavtal inte har ingåtts i samtliga fall. I praktiken betyder detta att dessa ungdomar saknar medel för eget hushåll.
Varha selvittää itsenäistymisvarojen tilannetta6.3.2026 14:37:33 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen hyvinvointialue selvittää yhdessä alueen kuntien kanssa nuorten itsenäistymisvarojen kertymistä. Selvitystyöllä huolehditaan jokaisen huostaanotetun lapsen ja nuoren oikeudesta itsenäistymisvaroihinsa. Selvitystyö on jo osoittanut, että vanhempien elatussopimuksia ei valitettavasti ole kaikissa tapauksissa tehty. Käytännössä tämä tarkoittaa, että näiltä nuorilta puuttuu itsenäistymisvaroja.
Ny webbguide stöder närståendevårdare5.3.2026 12:03:33 EET | Pressmeddelande
Egentliga Finlands välfärdsområde, Varha, har tagit fram en ny kostnadsfri webbguide för närståendevårdare. Syftet är att stöda närståendevårdarnas arbete och hjälpa dem att orka bättre i vardagen.
Uusi verkkovalmennus tukee omaishoitajia5.3.2026 12:03:33 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varha on tehnyt uuden maksuttoman verkkovalmennuksen alueen omaishoitajille. Tavoitteena on tukea omaishoitajien työtä ja auttaa heitä jaksamaan paremmin arjessaan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
