Korteilla maksettiin heinä-syyskuussa 2025 aiempaa enemmän kulttuuri- ja vapaa-ajan myyjille
Korteilla maksettiin heinä-syyskuussa 2025 aiempaa enemmän. Toimialakohtaisesti kasvu selittyy pääasiassa kolmella toimialalla: kulttuurilla ja vapaa-ajalla, elintarvikkeilla sekä muilla tavaroilla ja palveluilla. Kahdella toimialalla korttimaksujen kokonaissumma vähentyi heinä-syyskuussa 2025.

Asiakkaat maksoivat suomalaisilla korteilla yhteensä 20,5 mrd. euron edestä vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä, mikä oli 943 milj. euroa (4,8 %) enemmän kuin edeltävänä vuonna vastaavana ajankohtana. Toimialakohtaisesti kasvu selittyy pääasiassa kolmella toimialalla: kulttuurilla ja vapaa-ajalla, elintarvikkeilla sekä muilla tavaroilla ja palveluilla. Korteilla maksettiin heinä-syyskuussa kulttuuri- ja vapaa-ajan toimialan myyjille yhteensä 2,2 mrd. euron edestä, mikä oli 245 milj. euroa eli 13 % enemmän kuin vuosi sitten. Vastaavasti korteilla maksettiin 297 milj. euroa enemmän elintarvikkeiden ja alkoholittomien juomien myyjille, mikä oli 5 % enemmän kuin vuosi sitten.
Asiakkaiden maksuista meni viidelle toimialalle 86 %. Maksuista 29 % käytettiin elintarvikkeisiin ja alkoholittomiin juomiin, muihin tavaroihin ja palveluihin[1] 20 %, liikenteeseen 15 %, ravintoloihin ja hotelleihin 11 % sekä kulttuuriin ja vapaa-aikaan 11 %. Korttimaksut luokitellaan myyjän toimialan mukaan eikä yksittäisen ostoksen sisällön perusteella. Tämä voi osaltaan selittää elintarvikekauppojen suurta osuutta, sillä ruokakaupoista ostetaan usein muunkinlaisia tavaroita. Asiakkaat ostivat elintarvikkeita ja alkoholittomia juomia 5,9 mrd. euron edestä vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä, mikä oli 5,4 % enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Asiakkaat maksoivat kolmannella vuosineljänneksellä yhteensä 4,1 mrd. euroa muista tavaroista ja palveluista eli 297 milj. euroa enemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana.
Kahdella toimialalla korttimaksujen kokonaissumma vähentyi heinä-syyskuussa 2025. Asiakkaat maksoivat yhteensä 308 milj. euroa alkoholijuomien ja tupakan myyjille, mikä oli 8 milj. euroa vähemmän (−2,4 %) kuin vuosi sitten kolmannella neljänneksellä. Toimialalla asuminen, vesi, sähkö ja muut polttoaineet toimiville myyjille maksettiin korteilla yhteensä 317 milj. euroa, mikä oli 5 milj. euroa vähemmän (−1,5 %) kuin edellisvuonna vastaavana ajankohtana.
Osa tiedotteessa käsitellyistä luvuista on julkaistu maksuliiketilastojen dashboardissa.
Seuraava maksuliiketilastojen neljännesvuosittainen tiedote julkaistaan 5.3.2026 klo 10.
Lisätietoja
- Usva Topo, puh. 09 183 2056, sähköposti: usva.topo(at)bof.fi,
- Olli Tuomikoski, puh. 09 183 2925, sähköposti: olli.tuomikoski(at)bof.fi.
[1] COICOP-luokituksessa on yhteensä 13 luokkaa ja oma luokka maksuille, joilta puuttuu toimiala. Lisätietoa luokituksesta löytyy Tilastokeskuksen verkkosivuilta.
Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Aleksi Grym blir avdelningschef för Finlands Banks betalningssystemsavdelning16.12.2025 16:42:15 EET | Pressmeddelande
Pol.lic., ekon. mag. Aleksi Grym har utnämnts till avdelningschef för Finlands Banks betalningssystemsavdelning från och med den 1 mars 2026. Utnämningen gäller för en period på fem år.
Aleksi Grym maksujärjestelmät-osaston osastopäälliköksi16.12.2025 16:42:15 EET | Tiedote
Suomen Pankin maksujärjestelmät-osaston osastopäälliköksi on nimitetty VTL, KTM Aleksi Grym. Nimitys on tehty viiden vuoden määräajaksi 1.3.2026 alkaen.
Aleksi Grym appointed Head of Payment Systems Department16.12.2025 16:42:15 EET | Press release
Aleksi Grym, Lic.Soc.Sc, MSc (Econ. & Bus. Adm.), has been appointed Head of Department at the Bank of Finland’s Payment Systems Department. The appointment is for a five-year term effective from 1 March 2026.
Kutsu medialle: Suomen Pankin tiedotustilaisuus 19.12.2025 Suomen talouden näkymistä12.12.2025 13:41:01 EET | Kutsu
Elpyykö Suomen talous? Miten kauppasota ja maailmantilanteeseen liittyvä epävarmuus vaikuttaa talouskehitykseemme? Mitkä ovat julkisen talouden näkymät?
Bulgarisk lev kan växlas till euro i Finland 1.1.–2.3.202612.12.2025 11:00:00 EET | Pressmeddelande
Bulgarien övergår till euro den 1 januari 2026. För att valutautbytet ska gå så smidigt som möjligt växlar euroländernas centralbanker in lev till euro under tiden 1.1–2.3.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme