Auschwitzin tatuoijasta Montparnassen pianonopettajaan: menestyskirjailija Heather Morrisilta uusi romaani
22.1.2026 08:39:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Aula & Co | Tiedote
Aula & Co julkaisee maailmanmenestyskirjailija Heather Morrisin uuden romaanin Montparnassen pianonopettaja syksyllä 2026. Morrisin läpimurtoteos Auschwitzin tatuoija aloitti Suomessakin holokaustikirjallisuuden buumin, jonka vanavedessä on julkaistu lukuisia keskitysleirille sijoittuvia selviytymistarinoita.
Holokaustin muistopäivä on 27.1.

Aula & Co julkaisee maailmanmenestyskirjailija Heather Morrisin uuden romaanin Montparnassen pianonsoitonopettaja lokakuussa 2026.
Heather Morris nousi maailmanmaineeseen teoksellaan Auchwitzin tatuoija. Sen itsenäiset jatko-osat ovat Cilkan tarina ja Kolme sisarta, joiden kirjoittamisen lähtökohta ovat "Auschwitzin tatuoijan" eli Lale Sokolovin esikuvan inspiroimat tositarinat. Morrisin kirjoja on myyty Suomessa reilusti yli 300 000 kappaletta. Maailmalla menestys on omassa mittaluokassaan: kirjoja on myyty kymmeniä miljoonia kappaleita.
Helsingin Sanomien artikkelin mukaan Auschwitzin tatuoija aloitti keskitysleirien tositarinoita yksilöiden näkökulmasta.
Syksyllä 2026 ilmestyvä Montparnassen pianonsoitonopettaja sijoittuu vuoden 1942 Pariisiin, jonne natsit hyökkäsivät. Montparnassen kaupunginosassa asuva juutalaisperhe hajaantuu kaaoksessa, ja yksitoistavuotias tytär turvautuu ainoaan luotettavaan henkilöön, pianonsoitonopettajansa Andrée Levalloisiin. Andrée on salainen Ranskan vastarintaliikkeen jäsen, ja hän asettaa itsensä vaaraan ottamalla tytön vastaan. Pian Andrée ja tyttö joutuvat epätoivoiseen selviytymiskamppailuun. Tarina perustuu tositapahtumiin.
Heather Morris on alun perin kotoisin Uudesta Seelannista. Hän saavutti maailmanmaineen vuonna 2019 suomennetulla romaanillaan Auschwitzin tatuoija. Nyt hänen neljää romaaniaan on myyty maailmalla yli 16 miljoonaa kappaletta. Suomessakin kirjoja on myyty reilusti yli 300 000. Auschwitzin tatuoija ilmestyi tv-sarjana vuonna 2024 (Suomessa Skychannelilta). Pääosaa esittää Harvey Keitel, ja tunnusmusiikin laulaa Barbara Streisand.
Haastattelupyynnöt ennakkoon: Aula & Co, Nora Varjama, nora.varjama@aulakustannus.fi, puh. 0505476868
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappalepyynnöt
info@aulakustannus.fiNora VarjamaKustantaja, viestintä ja markkinointi
Lisätiedot, materiaalit, haastattelupyynnöt
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aula & Co on kasvava keskisuuri kirjankustantamo.
Itsenäisen kustantamon hittikirjoja ovat muun muassa Heather Morrisin Auschwitzin tatuoija, maailman tunnetuimman tähtitieteilijän Neil DeGrasse Tysonin Tähtitiedettä kiireisille, maailman tunnetuimpiin fantasiakirjailijoihin lukeutuvan Leigh Bardugon teokset sekä kulttimaineeseen noussut Lucia Berlinin Siivoojan käsikirja. Sami Tissarin romaani Krysa oli Finlandia-ehdokas vuonna 2022.
Aula & Co on kesästä 2024 itsenäinen kustantamo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Hamburger Börs valmistautuu kieltolain lakkauttamiseen ja Lempi Ahlgren uuteen elämänvaiheeseen Jenna Kostetin historiallisessa romaanissa6.3.2026 08:59:00 EET | Tiedote
Jenna Kostetin uutuusromaanin nimi Yöperhosten talo viittaa Hamburger Börsiin, Turun kulttuurielämän iloiseen kohtaamispaikkaan. Teos on Ahlgrenin sisaruksista kertovan 1930-luvulle sijoittuvan kirjasarjan heleä huipennos. Kirjan julkaisutilaisuus on 19.3. Turussa.
Matkapäiväkirja Taiwanista on Booker-ehdokas3.3.2026 08:45:00 EET | Tiedote
Matkapäiväkirja Taiwanista on maukkaalla ruoalla höystetty katkeransuloinen romaani kahden naisen välisestä suhteesta Japanin siirtomaavallan alaisessa Taiwanissa. Kirja voitti National Book Awardin ja on nyt Booker-palkintoehdokas. Tämä japanilaiseksi klassikoksi naamioituva uusi teos ilmestyy suomeksi 16.3.
Musta sydän sulaa Piemonteen sijoittuvassa romaanissa25.2.2026 13:05:04 EET | Tiedote
Musta sydän on Silvia Avallonen juuri ilmestynyt romaani katumuksesta, anteeksiannosta ja rakkaudesta syrjäisessä vuoristokylässä. Sille myönnettiin Elsa Morante -palkinto.
Julija Iljuha kokosi ukrainalaisten naisten tarinoita kirjaksi – Aula lahjoittaa kirjan myyntituloja Ukrainaan17.2.2026 16:15:39 EET | Tiedote
Kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, kirjailija Julija Iljuha alkoi kerätä maannaistensa tarinoita. Syntyi Minun naiseni, tarinakokoelma naisista sodassa. Aula & Co julkaisee teoksen 25.2. Rosebud Postitalon tilaisuudessa Ukrainalaisten yhdistys ry:n naisten kanssa. Aula lahjoittaa teoksen myynnistä osan Ukrainan naisille. Ukrainan sodan alkamisesta on pian neljä vuotta.
Ennakkotiedote: "Cityintiaani" Tommy Orangen romaani kertoo ylisukupolvisista traumoista9.2.2026 14:33:48 EET | Tiedote
Harhailevat tähdet on Tommy Orangen sydäntäsärkevä ylisukupolvinen tarina Amerikan alkuperäiskansojen yhteisöstä. Se on tarina vaikeuksista ja niistä selviytymisestä – romaani täynnä brutaalia kauneutta, raivoa ja rakkautta. Palkittu suurteos ilmestyy 17.2. Kirjailija Tommy Orange on kutsuttu Suomeen syksyksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


