Auschwitzin tatuoijasta Montparnassen pianonopettajaan: menestyskirjailija Heather Morrisilta uusi romaani
Aula & Co julkaisee maailmanmenestyskirjailija Heather Morrisin uuden romaanin Montparnassen pianonopettaja syksyllä 2026. Morrisin läpimurtoteos Auschwitzin tatuoija aloitti Suomessakin holokaustikirjallisuuden buumin, jonka vanavedessä on julkaistu lukuisia keskitysleirille sijoittuvia selviytymistarinoita.
Holokaustin muistopäivä on 27.1.

Aula & Co julkaisee maailmanmenestyskirjailija Heather Morrisin uuden romaanin Montparnassen pianonsoitonopettaja lokakuussa 2026.
Heather Morris nousi maailmanmaineeseen teoksellaan Auchwitzin tatuoija. Sen itsenäiset jatko-osat ovat Cilkan tarina ja Kolme sisarta, joiden kirjoittamisen lähtökohta ovat "Auschwitzin tatuoijan" eli Lale Sokolovin esikuvan inspiroimat tositarinat. Morrisin kirjoja on myyty Suomessa reilusti yli 300 000 kappaletta. Maailmalla menestys on omassa mittaluokassaan: kirjoja on myyty kymmeniä miljoonia kappaleita.
Helsingin Sanomien artikkelin mukaan Auschwitzin tatuoija aloitti keskitysleirien tositarinoita yksilöiden näkökulmasta.
Syksyllä 2026 ilmestyvä Montparnassen pianonsoitonopettaja sijoittuu vuoden 1942 Pariisiin, jonne natsit hyökkäsivät. Montparnassen kaupunginosassa asuva juutalaisperhe hajaantuu kaaoksessa, ja yksitoistavuotias tytär turvautuu ainoaan luotettavaan henkilöön, pianonsoitonopettajansa Andrée Levalloisiin. Andrée on salainen Ranskan vastarintaliikkeen jäsen, ja hän asettaa itsensä vaaraan ottamalla tytön vastaan. Pian Andrée ja tyttö joutuvat epätoivoiseen selviytymiskamppailuun. Tarina perustuu tositapahtumiin.
Heather Morris on alun perin kotoisin Uudesta Seelannista. Hän saavutti maailmanmaineen vuonna 2019 suomennetulla romaanillaan Auschwitzin tatuoija. Nyt hänen neljää romaaniaan on myyty maailmalla yli 16 miljoonaa kappaletta. Suomessakin kirjoja on myyty reilusti yli 300 000. Auschwitzin tatuoija ilmestyi tv-sarjana vuonna 2024 (Suomessa Skychannelilta). Pääosaa esittää Harvey Keitel, ja tunnusmusiikin laulaa Barbara Streisand.
Haastattelupyynnöt ennakkoon: Aula & Co, Nora Varjama, nora.varjama@aulakustannus.fi, puh. 0505476868
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappalepyynnöt
info@aulakustannus.fiNora VarjamaKustantaja, viestintä ja markkinointi
Lisätiedot, materiaalit, haastattelupyynnöt
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aula & Co on kasvava keskisuuri kirjankustantamo.
Itsenäisen kustantamon hittikirjoja ovat muun muassa Heather Morrisin Auschwitzin tatuoija, maailman tunnetuimman tähtitieteilijän Neil DeGrasse Tysonin Tähtitiedettä kiireisille, maailman tunnetuimpiin fantasiakirjailijoihin lukeutuvan Leigh Bardugon teokset sekä kulttimaineeseen noussut Lucia Berlinin Siivoojan käsikirja. Sami Tissarin romaani Krysa oli Finlandia-ehdokas vuonna 2022.
Aula & Co on kesästä 2024 itsenäinen kustantamo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Ari Turusen Rohtojen atlas on ainutlaatuinen sukellus kasvien käyttöön lääkkeinä ja nautintoaineina4.11.2025 15:33:13 EET | Tiedote
Luonto on täynnä mitä ihmeellisimpiä molekyylejä, jotka oikein käytettynä ja annosteltuina voivat edistää terveyttä ja elämänlaatua. Rohtojen atlas esittelee populaaristi ja kuvien avulla kasveista eristettyjä yhdisteitä, joita ihmiskunta on oikein annosteltuna käyttänyt lääkkeinä ja nautintoaineina.
Nuoret naiset itsenäistyvät 1930-luvulla Jenna Kostetin uutuusromaanissa17.10.2025 12:41:51 EEST | Tiedote
Jenna Kostetin uudessa kirjasarjassa keskitytään 1930-luvun Turkuun, jossa yhteiskuntaluokkien väliset erot värittävät kaupunkia. Ahlgrenin suvun nuoret naiset -sarjan naiset kapinoivat suvun ja koko yhteiskunnan odotuksia vastaan. Tänä vuonna on ilmestynyt kaksi osaa. Jenna Kostet kertoo kirjoistaan sunnuntaina 26.10. klo 14.30 Helsingin kirjamessujen Töölönlahti-lavalla.
"Viidennen Beatlesin" Jiri Nikkisen kirja ilmestyy – kutsu kirjan julkistukseen to 23.10 & la 25.10.14.10.2025 16:14:11 EEST | Tiedote
Aula & Co julkaisee Jiri Nikkisen itsensä kirjoittaman kirjan Hyvä bore – Clifters, Beatles ja elämäni musan parissa torstaina 23.10. klo 16 Helsingin kirjamessujen Esplanadi-lavalla. Julkkarikeikka lauantaina 25.10. klo 18 messuklubilla. Jiri Nikkisen musiikillinen ura kattaa lähes viisi vuosikymmentä Cliftersistä Beatles-tribuutteihin. Kirjassaan hän kertoo eloisasti ja rehellisesti lapsuutensa lähtökohdista, musiikillisesta läpimurrostaan ja henkilökohtaisesta elämästään. Nikkinen täyttää 60 vuotta 10.11.2025.
Menestysdekkaristi Karsten Dusse ja muut vieraat Helsingin kirjamessuilla25.9.2025 15:01:10 EEST | Tiedote
Kustantamo Aula & Co:n ulkomaiset kirjailijavieraat Helsingin kirjamessuilla ovat saksalainen menestyskirjailija Karsten Dusse (Murhat ja mindfulness -dekkarit, la 25.10. klo 11.30) sekä brittiläinen menestyskirjailija ja mielenterveysadvokaatti Matt Haig (Mahdoton elämä, la 25.10. klo 18.30). Muita teemoja ja aiheita ovat 1930-luvun Turku, parantavien kasvien historia, lapsikaappaussyytökset, rikollisten elämäkerrat eloonjäämistaitona, tunnettu muusikko Jiri Nikkinen, isän rooli synnytyksessä, yksin harhailevien lasten mysteeri, 1970-luvun sarjamurhaajat ja vakoilu sekä ihastuminen.
Karsten Dusse yhdistää mindfulnessin ja murhat suositussa kirjasarjassa10.9.2025 10:24:14 EEST | Tiedote
Karsten Dussen Sisäinen lapseni tahtoo tappaa on makaaberia huumoria ja tiukkoja murhia yhdistävä dekkariuutuus. Sarjan ensimmäinen osa Murhat ja mindfulness on myynyt lähes kolme miljoonaa kappaletta. Tv-sovituksen toinen kausi on pian Netflixissä. Dusse saapuu Helsinkiin lokakuun loppupuolella puhumaan aiheesta huumori ja menestys.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


