Mediatilaisuus 16.12.: Kelan ajankohtaiset asiat hallituksen ja valtuutettujen kokouksista
16.12.2025 10:49:19 EET | Kela/FPA | Tiedote
Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas ja valtuutettujen puheenjohtaja Mira Nieminen kertovat päivän kokousten tärkeimmät nostot ja vastaavat median kysymyksiin.
Kelassa meneillään olevaa johtamisselvitystä ei ole mahdollista kommentoida keskeneräisyyden vuoksi. Vertti Kiukas ja Mira Nieminen eivät vastaa median kysymyksiin ennen mediatilaisuutta.
- Aika: 16.12.2025 valtuutettujen kokouksen jälkeen, arviolta klo 18.15
- Paikka: Eduskuntatalo, Lähetystöjen vastaanottotila
Eduskuntaan akkreditoimattomat toimittajat ja kuvaajat pääsevät sisään esittämällä toimittajakortin ja kuvallisen henkilötodistuksen tai toimeksiantajamedian päätoimittajan tai muun esihenkilön allekirjoittaman tehtävänannon ja kuvallisen henkilökortin.
Ohjeet median sisäänkäyntiin ja turvatarkastukseen eduskunnassa: https://www.eduskunta.fi/FI/naineduskuntatoimii/medialle/Sivut/default.aspx
Pyydämme saapumaan turvatarkastukseen Eduskuntatalon A-ovelle viimeistään 30 minuuttia ennen mediatilaisuuden alkua.
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Kutsu: Aamu Kelassa 20.5.2026: Maailmanjärjestys muuttuu: millaisiin digiratkaisuihin Suomi nojaa?13.5.2026 14:45:27 EEST | Tiedote
Aamu Kelassa -tilaisuudessa keskustellaan siitä, miten Suomi turvaa ihmisten palvelut yhä epävakaammassa maailmassa. Ilmoittaudu mukaan seuraamaan keskustelua viimeistään 18.5.2026!
Kela ja saamelaiskäräjät neuvottelivat Helsingissä – saamenkielisiä palveluja kehitetään yhteistyössä12.5.2026 14:55:04 EEST | Tiedote
Kela ja saamelaiskäräjät neuvottelivat saamenkielisten palvelujen kehittämisestä Helsingissä tiistaina 12.5. Neuvotteluissa tarkasteltiin myös saamelaisten sosiaaliturvan toteutumista eri tilanteissa.
Ändringar i FPA:s tjänster i Esbo11.5.2026 09:20:11 EEST | Pressmeddelande
FPA:s serviceställe i Mattby stängs 1.6.2026. FPA-ärenden kan i fortsättningen skötas i MittFPA, per telefon, på serviceställena i närområdet och på stadens servicepunkter.
Kelan palvelut Espoossa muuttuvat11.5.2026 09:20:11 EEST | Tiedote
Kelan Matinkylän palvelupiste suljetaan 1.6.2026. Jatkossa Kela-asioita voi hoitaa OmaKelassa ja puhelimessa sekä lähialueen palvelupisteissä ja kaupungin asiointipisteissä.
Changes in Kela’s services in Espoo11.5.2026 09:20:11 EEST | Press release
Kela’s service point in Matinkylä will be closed permanently on 1 June 2026. After the closure, you can access Kela’s services via the OmaKela e-service or by calling our customer service. You can also visit other Kela service points in or near Espoo or go to a joint service point operated by the City of Espoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme