Digi- ja väestötietovirasto

Datautbytet om flyttningar mellan Finland och Estland har inletts – 13 266 personer har adress i båda länderna

17.12.2025 08:00:00 EET | Digi- ja väestötietovirasto | Pressmeddelande

Dela

Det automatiska datautbytet om personer som flyttar mellan Finland och Estland inleddes den 2 december 2025. När någon flyttar från det ena landet till det andra meddelar inflyttningsstaten detta till utflyttningsstaten, som då i sitt eget befolkningsregister antecknar personen som utflyttad. Då upphör personens adress och hemkommun i utflyttningsstaten.

Ljusskylt på taket till Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata serviceställe i Helsingfors den 10 maj 2023.
Ljusskylt på taket till Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata serviceställe i Helsingfors den 10 maj 2023. Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata

– Att det datautbyte om flyttningar som redan i årtionden har tillämpats med de nordiska länderna nu utvidgas till att också omfatta flyttningsrörelsen mellan Finland och Estland är mycket positivt. Uppgifterna i befolkningsdatasystemet har avgörande betydelse för produktionen av olika tjänster i samhället, och förfarandet bidrar till att hålla uppgifterna uppdaterade och korrekta, säger överdirektör Timo Salovaara vid Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata.

Myndigheterna utreder överlappande adresser

Estlands inrikesministerium och Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata i Finland, dvs. de myndigheter som ansvarar för befolkningsregistren i Estland och Finland, utreder nu också alla överlappningar som har uppstått i den tidigare flyttningsrörelsen mellan länderna. Det handlar om situationer där samma person har en giltig stadigvarande adress i båda länderna samtidigt. Den bakomliggande orsaken är i regel att den som flyttat inte har gjort någon anmälan om utflyttning.

Utredningen av de överlappande adresserna baserar sig på en datajämförelse mellan ländernas befolkningsregister. I jämförelsen har man konstaterat att sammanlagt 13 266 personer den 1 december 2025 hade en giltig stadigvarande adress både i Estland och i Finland.

Myndigheterna skickar en begäran om utredning till personer med adress i båda staterna

Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata och Estlands inrikesministerium skickar i januari 2026 en skriftlig begäran om utredning till dessa personer, där de ombeds meddela var de önskar behålla sin stadigvarande adress.

Ärendet kan avgöras även om svar på begäran uteblir. Om myndigheten till exempel på grund av uteblivet svar inte kan utreda personens egen uppfattning om sitt bosättningsland, förblir personens bosättningsland den stat där adressen senast uppdaterades. Den stadigvarande adressen i den andra staten antecknas då som avslutad.

Nyckelord

Kontakter

Timo SalovaaraÖverdirektör, Avdelningen TjänsterDigi- ja väestötietovirasto | Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata | Digital and Population Data Services Agency

Tel:0295 535 303timo.salovaara@dvv.fi

Bilder

Ljusskylt på taket till Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata serviceställe i Helsingfors den 10 maj 2023.
Ljusskylt på taket till Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata serviceställe i Helsingfors den 10 maj 2023.
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata
Ladda ned bild

Vad handlar det här om?

Fördraget om utbyte av befolkningsregisterdata, undertecknat av Finland och Estland i september 2022, trädde i kraft den 1 maj 2024. Det första skedet inleddes den 15 april 2025 och omfattar utbyte av uppgifter om dödsfall. Sedan början av december 2025 överförs också uppgifter om flyttning mellan länderna automatiskt.

Samtidigt utreder myndigheterna också alla tidigare fall. På detta sätt blir adressuppgifterna för personer som flyttar mellan Finland och Estland uppdaterade i båda ländernas befolkningsregister. I framtiden utvidgas utbytet av befolkningsdata så att det omfattar även andra personuppgifter, till exempel ändringar i estniska och finska medborgares namn och civilstånd samt uppgifter om barns födelse.

Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata

Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata betjänar människor i livets olika skeden, främjar samhällets funktionsförmåga och stabilitet samt tryggar tillgången till tillförlitlig information.

Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata sörjer för den grundläggande administrationen av befolkningsdatasystemet och digitaliseringen av samhället.

Till myndighetens uppgifter hör bland annat borgerliga vigslar, namn- och adressändringar, förmynderskaps- och intressebevakningsärenden, administration av befolkningsdatasystemet, utveckling av lösningar för elektronisk identitet samt utveckling och underhåll av centraliserade stödtjänster för e-tjänster. Dessa stödtjänster för e-tjänster omfattar bland annat Suomi.fi-webbtjänsten, elektroniska myndighetsmeddelanden (Suomi.fi-meddelanden) samt fullmakter att sköta ärenden för andras räkning (Suomi.fi-fullmakter).

Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata visar riktningen, förnyar samhället och stöder medborgarnas möjligheter att uträtta ärenden hos den offentliga förvaltningen. Vårt mål är att göra Finland till ett smidigare samhälle. Här är digitaliseringen en central resurs.

https://dvv.fi/sv

Andra språk

Följ Digi- ja väestötietovirasto

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Digi- ja väestötietovirasto

Ny forskning: Förtroendet för det digitala samhället ökar – trots att de flesta finländare utsätts för digitala bedrägerier16.9.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande

Finländarnas förtroende för den digitala världen har för första gången på fyra år vänt uppåt. Barometern för digital säkerhet 2026 som publicerades onsdagen den 16 september 2026 visar att nedgången i förtroendet har avstannat, att trygghetskänslan har stärkts och att medborgarna skyddar sig mer aktivt än tidigare.

Välkommen att följa Sujuva Suomi -jubileumssändningen den 8.9: Digitaliseringens fenomen igår, idag och i framtiden – kommer artificiell intelligens fortfarande att dominera digitaliseringsdebatten om fem år?4.9.2026 10:06:41 EEST | Pressmeddelande

Välkommen att följa Sujuva Suomi -diskussionen den 8.9.2026 kl. 14.00–15.30. Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata inledde diskussionsserien för fem år sedan. Målet var att skapa en mångsidig, mångstämmig och öppen diskussion om digitaliseringens fenomen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye