
Katedralen klingar! för sista gången i Åbo domkyrka före renoveringen
17.12.2025 06:00:00 EET | Turun Musiikkijuhlat / Turun Musiikkijuhlasäätiö sr | Pressmeddelande
Åbo musikfestpel inleder kyrkomusikveckan Katedralen klingar! med uruppförandet av ”Kortekangas Requiem” måndagen den 2 februari 2026. Biljetterna till konserten släpps fredagen den 19 december.

Åbo musikfestspel (ÅMF) inleder som vanligt Katedralen klingar!-veckan i februari. Denna gång kommer ÅMF-konserten att visa upp finländsk musikhistoria med uruppförandet av Olli Kortekangas Requiem, framfört av Sinfonietta Fortis och Suomalainen Kamarikuoro (Finska kammarkör) under ledning av Teemu Hämäläinen. Solisterna i konserten är sopranen Minna-Leena Lahti och basbarytonen Nicholas Söderlund. Konserten kompletteras med verk av Elgar, Mozart och Barber, vilket skapar en dialog mellan klassiska stråkorkesterkompositioner och samtida finsk kyrkomusik.
Konserten erbjuder också en av de sista möjligheterna att besöka Åbo domkyrka innan den genomgår en nästan tre år lång renovering. Renoveringen av domkyrkan inleds måndagen den 9 februari 2026.
Kortekangas har komponerat sitt Requiem till den traditionella latinska requiemtexten, men gör det på sitt eget unika sätt: han går från semantisk precision till ett fonemiskt ljudlandskap där orden blir en del av musiken. Verkets tio delar bildar en tydlig, framåtriktad berättelse, vars kärna är ett universellt budskap om tröst, minne och mänsklighetens närvaro. Requiem är Kortekangas personliga hyllning till minnet av nära och kära som har gått bort, men samtidigt öppnar det upp ett utrymme för lyssnaren att dela en gemensam upplevelse: tystnad, sorg, hopp och mild tröst.
Biljettförsäljningen öppnar fredagen den 19 december 2025 på tmj.fi. Normalbiljetter har 10 % rabatt fram till söndagen den 28 december.
Nyckelord
Kontakter
Mike ValtonenTf. försäljnings- och marknadsföringschef
Åbo musikfestspel
Länkar
Andra språk
Följ Turun Musiikkijuhlat / Turun Musiikkijuhlasäätiö sr
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Turun Musiikkijuhlat / Turun Musiikkijuhlasäätiö sr
Gratiskonsertserie Aurora fortsätter i Konstens hus under våren 202619.12.2025 06:00:00 EET | Pressmeddelande
Konsertserien, som var pausad under hösten, återvänder till Åbo i januari.
Ilmaiskonserttisarja Aurora jatkaa Taiteen talossa keväällä 202619.12.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Syksyn tauolla ollut konserttisarja palaa Turkuun tammikuusta alkaen.
The Aurora free concert series will continue at the Art House Turku in spring 202619.12.2025 06:00:00 EET | Press release
The concert series, which was on hiatus during the fall, will return to Turku starting in January.
Åbo musikfestspels Julopera byter solist5.12.2025 10:44:03 EET | Pressmeddelande
Åbo-födda Stella Tähtinen blir ny solist för Julopera 2025.
Turun musiikkijuhlien Oopperajoulun solisti vaihtuu5.12.2025 10:44:03 EET | Tiedote
Oopperajoulun 2025 uudeksi solistiksi tulee turkulaislähtöinen Stella Tähtinen.