Väitös: Verkkokauppoihin uppoutuminen voi auttaa rentoutumaan – tutkijan vinkit auttavat välttämään epäterveet käytösmallit verkko-ostoksilla
KTM Tiina Kaletonin väitöstutkimus tarkastelee immersiota verkkokaupassa kuluttajan näkökulmasta. Immersio eli uppoutuminen tai mukaan tempautuminen ostoksiin voi auttaa rentoutumaan ja tekemään harkittuja päätöksiä, mutta aiheuttaa myös esimerkiksi ahdistusta jatkuessaan liian pitkään. Verkkokauppojen elementit myös ruokkivat negatiivista käytöstä painostamalla nopeisiin ostopäätöksiin.

KTM Tiina Kaleton tutki väitöskirjassaan kuluttajan verkkokauppaostoksien yhteydessä kokemaa immersiota, jolloin aika ja paikka tuntuvat häviävät ympäriltä shoppailun lumossa.
Kaletonin tutkimuksessa verkkoshoppailuun syventymisestä löytyi negatiivisia, mutta myös positiivisia puolia.
”Toisin kuin ensi alkuun voisi ajatella, verkkoshoppailuun uppoutumisella voi olla shoppailijalle myös positiivisia vaikutuksia. Syventyminen shoppailuun voi saada aikaan nautintoa ja samalla immersoituminen tarjoaa syvän keskittymisen tilan esimerkiksi tuoteinformaation selailemiselle. Ihminen voi alkaa visualisoida verkkokaupan tuotetta omaan elämään tai osaksi omaa persoonaansa", Kaleton kertoo.
Kaletonin mukaan keskittyessään ihminen rentoutuu ja saa validoitua ostopäätöstään rauhassa, mikä voi vähentää virheostosten tekoa ja vähentää ostosta koettua negatiivista tunnetta, kansankielellä "ostomorkkista".
Myös hyvin harkittu ostos tai nappiin osunut ostos toi tutkimuksen mukaan shoppailijoille nautintoa ja jopa sosiaalista hyväksyntää myös muilta ihmisiltä löytöjä esitellessä.
Kaleton muistuttaa, että vaikka shoppailuun syventymisellä voi olla positiivisia vaikutuksia, immersio voi toisaalta ruokkia epäterveitä käytösmalleja, aiheuttaa ahdistuneisuutta tai kannustaa käyttäjää impulsiiviseen ostamiseen.
Immersoituminen heikentää hyvinvointia silloin, jos impulsiivisen ostoksen jälkeen kaduttaa – jopa silloin kun tilattu tuote on jo saapunut ja sitä pitäisi käyttää. Tutkimuksen mukaan myös turha ajan käyttö verkkokauppoihin aiheutti negatiivisia tuntemuksia, jos aikaa olisi pitänyt käyttää johonkin muuhun kuten oikean elämän velvollisuuksiin tai lepoon.
“Pahimmillaan immersoituminen verkkokauppaan tarkoittaa sitä, että esimerkiksi nukkumaan mennessä selaillaan tuotteita hyvän olon toivossa, vaikka todellisuudessa pyritään lievittämään omaa ahdistusta”, Kaleton kuvailee.
Verkkokaupat painostavat ostamaan ja vauhdittamaan ostopäätöksen tekemistä
Kaleton kertoo halunneensa tutkia verkkokauppakokemuksia erityisesti kuluttajan näkökulmasta, koska aiempi tutkimus painottaa usein sitä, miten verkkokaupat saisivat tehtyä enemmän myyntiä. Kuluttajien hyvinvointi on harvoin tutkimuksen keskiössä.
”Tutkimuksessa nousi esiin huolestuttavina asioina verkkokauppoihin ja -applikaatioihin luodut elementit, joissa kuluttajia painostetaan ostamaan tai vauhdittamaan ostopäätöstä. Tällaisia elementtejä voivat olla esimerkiksi kelloelementit tai superdiilit. Myös loputtomasti skrollautuvat sivut erityisesti applikaatioissa voivat huomaamatta vangita käyttäjän mukaansa selailuun, jossa tuotteet eivät lopu ikinä kesken”, Kaleton kertoo.
Ostamiseen tulee lisäksi helposti tietynlaisia rutiineja, jolloin kuluttaja menee suoraan verkkokauppa-applikaatioon, jossa hyödynnetään uppoutumista loputtomiin sivuihin ja tuotesuosituksiin.
Tutkijan kolme vinkkiä verkkokauppashoppailuun ja siihen syventymiseen
- Tarkistele omia shoppailurutiineja: jos uppoutuminen verkkokauppoihin tapahtuvan liiankin helposti tai rutiininomaisesti, ota aikalisä
- Hyödynnä uppoutumisen tilaa varmistamalla ostoksen sopivuus ja uppoudu selailemaan tuoteinformaatiota, kuvia ja pohdi ostosta tarkkaan
- Huomioi verkkokauppojen ja etenkin verkkokauppojen applikaatioiden luodut koukuttavat tai painostavat elementit (esim. loppumattomat tuotesivut tai kelloelementit) – myös second hand applikaatioissa!
KTM Tiina Kaletonin tietojärjestelmätieteen väitöskirjan “Immersion antecedents, formation, and outcomes in the context of online shopping” tarkastustilaisuus järjestetään 20.12.2025. Vastaväittäjänä toimii professori Henri Pirkkalainen (Tampereen yliopisto) ja kustoksena yliopistotutkija Lauri Frank (Jyväskylän yliopisto).
Yhteyshenkilöt
Tiina Kaleton
Puh:+358504786373tiina.e.kaleton@jyu.fiwww.jyu.fi/fi/henkilot/tiina-kaletonTeemu RahikkaViestinnän asiantuntijaInformaatioteknologian tiedekunta
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiKuvat
Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Liikuntatieteellinen tiedekunta listattiin maailman parhaiden joukkoon – ShanghaiRankingissa sijoitus 25.8.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote
ShanghaiRanking on laittanut jälleen kerran järjestykseen maailman parhaat liikuntatieteelliset yliopistoyksiköt. Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan sijoitus on listalla 25. Sijoitus kertoo tiedekunnan erinomaisesta tasosta, sillä listalla on 300 liikuntatieteiden alan yksikköä yliopistoista ympäri maailman.
Väitös: Euroopan keskuspankki suhtautui viestinnässään selvästi vakavammin inflaation ylityksiin tavoitetasosta kuin alituksiin7.1.2026 11:16:58 EET | Tiedote
KTM Joni Heikkinen tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun taloustieteen väitöskirjassaan kotitalouksien odotuksia sekä viestinnän merkitystä makrotaloudessa. Väitöskirjan keskeinen tulos koskee Euroopan keskuspankin rahapoliittista viestintää, jonka mukaan EKP:n suhtautuminen inflaation poikkeamiin oli epäsymmetristä vanhan rahapoliittisen strategian aikana vuosina 1999–2021. Tuolloin inflaation ylityksiin hintavakaustavoitteesta suhtauduttiin selvästi vakavammin kuin sen alituksiin. Lisäksi väitöskirja osoittaa, että median sävy on yhteydessä inflaatio-odotuksiin eri väestöryhmissä, ja että verkkohakudata tarjoaa lisäinformaatiota lyhyen aikavälin talouskehityksen ennakointiin.
Ensimmäisen luokan opettajat hyötyivät kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun digitaalisesta arviointipalautteesta5.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sekä Turun yliopiston tutkijat ovat selvittäneet opettajien ja rehtoreiden näkemyksiä heille toimitetusta kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun digitaalisesta oppilaspalautteesta. Arviointipalaute sisälsi tietoa kokeiluun osallistuneiden oppilaiden luku- ja laskutaidosta sekä sosioemotionaalisista taidoista ensimmäisellä luokalla. Tulokset esitettiin oppilas- ja luokkatasoisesti suhteessa koko ikäluokkaan. Erityisesti uransa alkuvaiheessa olevat opettajat ja rehtorit hyötyivät saamastaan arviointipalautteesta. Lisäksi selvitettiin, missä määrin rehtorit hyödyntävät koulukohtaista koostetietoa tietojohtamisen tukena. Rehtoreiden tiedolla johtamisen käytännöissä olisi raportin mukaan vielä kehitettävää.
Väitös: Psykologinen joustavuus tukee urheilijoiden hyvinvointia (Ronkainen)5.1.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Kuuden viikon psykologisen joustavuuden harjoittelu voi parantaa urheilijoiden psyykkistä hyvinvointia sekä vähentää stressioireita, selviää PsM Hannaleena Ronkaisen väitöstutkimuksen tuloksista. Ronkainen väittelee psykologian tohtoriksi Jyväskylän yliopistossa perjantaina 16.1.2026.
Haku JYU:n englanninkielisiin ohjelmiin alkaa – uutuutena kansainvälinen it-alan kandiohjelma2.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Kevään 1. yhteishaussa on haettavana 20 kansainvälistä maisteriohjelmaa sekä kaksi kandidaattiohjelmaa Jyväskylän yliopiston kuudesta tiedekunnasta. Haku alkaa 7.1.2026 klo 8.00 ja päättyy 21.1.2026 klo 15.00.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

