Perinnemaisemien hoitosopimusten ja suojavyöhykkeiden korvauksia nostetaan
Perinnemaisemien eli perinnebiotooppien hoidosta maksettavia korvauksia nostetaan vuodesta 2026 lähtien. Myös suojavyöhykkeiden eli muun muassa vesistöjä suojaavien nurmikasvustojen korvaukset nousevat.

Perinnemaisemien hoitosopimukset eli maatalousluonnon ja maiseman hoitosopimukset ovat viisivuotisia maatalouden ympäristösopimuksia. Niiden tuen korotus on osa EU:n maatalouspolitiikan (CAP) kansallisen suunnitelman muutosta, jonka Euroopan komissio hyväksyi lokakuun alussa.
Uudet tukitasot vuoden 2026 alusta lähtien ovat:
- arvokkaat perinnebiotoopit 650 €/hehtaari ja
- luonnonlaitumet ja muut sopimuskohteet 550 €/hehtaari.
Korotettua korvausta maksetaan ensi vuodesta lähtien myös vanhoille ympäristösopimuslohkoille, ei ainoastaan uusille sopimuslohkoille.
Satakunnassa on maatalousluonnon ja maiseman hoitosopimuksia sekä kosteikkojen hoitosopimuksia tällä hetkellä yhteensä 1 308 hehtaarin alalla. Satakunnan tavoite vuodelle 2025 oli 2 710 hehtaaria.
Satakunnan ELY-keskuksessa ympäristösopimuksia käsittelevä tarkastaja Johannes Perttula uskoo, että tukitason nousu lisää kiinnostusta perinnemaisemien hoitoon.
– Monella satakuntalaisella maatilalla on esimerkiksi vanhoja laidunmaita, jotka sopisivat hyvin EU-rahalla tuetun maiseman hoitosopimuksen piiriin. ELY-keskukseen voi ottaa matalalla kynnyksellä yhteyttä ja selvittää, saisiko kohteen hoitamiseen tukea.
Myös suojavyöhykkeiden tuet nousevat
Suojavyöhykkeet ovat pysyviä nurmikasvustoja, joiden avulla vähennetään vesistöihin kohdistuvaa ja maataloudesta aiheutuvaa kiintoaine- ja ravinnekuormitusta.
Suojavyöhykkeistä maksettava korvaus nousee vuodesta 2026 alkaen 350 eurosta 430 euroon.
– Satakunnassa suojavyöhykkeitä on perustettu 1 110 hehtaarin verran. Viljelijät voivat tarkastaa kätevästi Vipu-palvelun karttaosiosta, onko heidän maillaan suojavyöhykesopimukseen kelpaavia aloja, Perttula sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johannes Perttulatarkastaja
Puh:0295 022 025johannes.perttula@elinvoimakeskus.fiKuvat

Linkit
Valtion aluehallinto on uudistumassa. ELY-keskusten toiminta lakkaa 31.12.2025 osana valtion aluehallinnon uudistusta. Satakunnan ja Varsinais-Suomen ELY-keskusten pohjalta perustetaan uusi Lounais-Suomen elinvoimakeskus, joka aloittaa toimintansa 1.1.2026.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Satakunnan ELY-keskus
Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi on nimetty Ilkka Horelli27.11.2025 14:36:11 EET | Tiedote
Lounais-Suomen elinvoimakeskus aloittaa toimintansa 1.1.2026. Valtioneuvosto nimitti 20.11.2025 kymmenelle elinvoimakeskukselle ylijohtajat ajalle 1.1.2026–31.12.2030. Valtion aluehallinnon uudistuksessa perustetaan 10 alueellista elinvoimakeskusta. Uudistuksen myötä nykyiset 15 ELY-keskusta lakkaavat.
Satakunnassa työttömyyden nousu on hidastumassa25.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Työttömyyden kasvu Satakunnassa on taittumassa. Nousu työttömien määrässä vuotta aiempaan verrattuna on kuukausi kuukaudelta pienentynyt kesäkuusta alkaen. Työvoiman kysyntä on Satakunnassa kuitenkin heikkoa ja pitkäaikaistyöttömien määrä on edelleen kasvanut voimakkaasti.
Mieti, miten puhut -kampanja herättää aikuiset puuttumaan häirintään17.11.2025 13:47:07 EET | Tiedote
Satakuntalaisessa yhteistyössä rakennettu "Mieti, miten puhut" -kampanja vastaa nuorten kokemaan hätään. Se muistuttaa aikuisten ja valta-asemassa olevien vastuusta puuttua rasismiin ja häirintään. Viikoilla 47–48 järjestettävä kampanja haastaa havainnoimaan arjen tekoja: Mieti, miten puhut. Rikotko vai rakennat?
Satakunnassa ennustetaan työvoimapulaa vain yksittäisissä ammateissa14.11.2025 11:02:53 EET | Tiedote
Satakunnassa arvioidaan vuoden päästä olevan kohtalaista työvoiman ylitarjontaa, kun tarkastellaan kaikkia toimialoja yhteensä. Ennustettu työvoiman kysynnän ja tarjonnan kohtaantotilanne on samankaltainen kaikilla tarkastelluilla toimialoilla.
Satakunnan talous- ja työllisyysnäkymät ovat pitkästä aikaa valoisat30.10.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Satakunnan elinkeinoelämän ja yritystoiminnan tilanteen arvioidaan paranevan seuraavan puolen vuoden aikana. Myös työttömyyden nousussa on taittumisen merkkejä. Satakunnan elinkeinoelämän ja työmarkkinoiden tilannetta ja näkymiä on arvioitu syksyn Alueelliset kehitysnäkymät -raportissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme