Työn ja talouden tutkimus LABORE

Ennustearvio: Taantumaa ennen talouskasvua

17.12.2025 07:00:00 EET | Työn ja talouden tutkimus LABORE | Tiedote

Jaa

Työn ja talouden tutkimus LABORE julkisti syksyn talousennusteensa syyskuun 25. päivänä. Sen mukaan talous kasvaa kuluvana vuonna 0,6 prosenttia ja kiihtyy ensi vuonna 1,5 prosenttiin. Tänä vuonna talouskasvu jää kuitenkin syyskuussa ennustamaamme heikommaksi. Tulevan vuoden ennuste on edelleen uskottava, mutta edellyttää kotimaisen kysynnän ripeää elpymistä. Ennustearvio on jälkitarkastelu Laboren viimeisimmästä talousennusteesta noin kolme kuukautta sen julkaisun jälkeen. Ennustetta verrataan viimeisimpiin kansantalouden neljännesvuositietoihin.

Kuva: Karim Fathi, Pixabay.
Kuva: Karim Fathi, Pixabay.

Suomen talous on jatkanut heikossa vireessä, ja kotimainen kysyntä on pysynyt vaimeana. Loppuvuonna on nähty ensimmäisiä tasaantumisen merkkejä, kun yksityinen kulutus ja investoinnit ovat kääntyneet hienoiseen kasvuun. Ensi vuonna talous kasvaa, mutta suuruusluokka riippuu pitkälti siitä, vahvistuuko kotimainen kysyntä viimein.

Suomen kasvu jää edelleen euroaluetta vaisummaksi, ja kehitys muistuttaa monilta osin Saksan tilannetta. Teollisuuden vaikeudet ja hidas sopeutuminen talouden palveluvetoiseen rakennemuutokseen jarruttavat kasvua. Kansainvälinen epävarmuus korostaa tarvetta kotimaisen kulutuskysynnän ja investointien kasvulle.

Työttömyys on noussut, minkä osasyynä on työvoiman kasvu ja aiempaa laajempi osallistuminen työmarkkinoille. Työllisyys on vakautunut, vaikka julkisen sektorin sopeutukset ovat vähentäneet työpaikkoja. Työmarkkinoiden odotetaan vahvistuvan vasta, kun talousnäkymät elpyvät.

”Suomen talous painui heinä-syyskuussa jälleen taantumaan, ja koko kulunut vuosi on ollut vaisua. Eritoten julkinen kysyntä on painanut kuluvan vuoden kasvua, mikä selittyy julkisen talouden sopeuttamistoimien ajoituksella. Lisäksi yksityinen kulutus on ollut heikkoa, vaikkakin vähän piristymään päin,” toteaa ennustepäällikkö Juho Koistinen.

Ensi vuoden kasvuodotukset ovat maltilliset mutta myönteiset.

”Yksityiset investoinnit ovat kasvaneet tämän vuoden jokaisella neljänneksellä, mikä herättää lupauksia yritysten uskosta tulevaisuuteen. Lisäksi tavaravienti on kasvanut hyvin epävarmasta ympäristöstä huolimatta, mikä viittaa vientikysynnän suhteelliseen vakauteen,” Koistinen jatkaa.

Ennustearvio löytyy myös ladattavassa PDF-muodossa tämän tiedotteen lopusta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Linkit

Labore eli Työn ja talouden tutkimus LABORE (ent. Palkansaajien tutkimuslaitos) on vuonna 1971 perustettu itsenäinen tutkimuslaitos, jossa keskitytään yhteiskunnallisesti merkittävään ja tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävään soveltavaan taloustieteelliseen tutkimukseen. Tutkimuksen painopistealueisiin kuuluvat työn taloustiede, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede ja toimialan taloustiede. Lisäksi teemme suhdanne-ennusteita ja toimialakatsauksia sekä julkaisemme Talous & Yhteiskunta -lehteä ja podcasteja.

Vahvuuksiamme ovat tutkijoiden korkea tieteellinen osaaminen sekä tiivis yhteistyö kotimaisten ja ulkomaisten yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkijoillamme on tärkeä asiantuntijarooli eri yhteyksissä ja he osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Labore (punainen tekstilogo)

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE

Yritysten kokoon sidottu sääntely voi jarruttaa kasvua – suomalaiseen aineistoon perustuva tutkimus esillä USA:ssa NBER-konferenssissa15.4.2026 13:01:29 EEST | Tiedote

Laboren erikoistutkijan Sami Jysmän ja kansainvälisen tutkijaryhmän tutkimus osoittaa, että yritysten kokorajaan sidottu verosääntely voi hidastaa yritysten kasvua merkittävästi. Suomessa aiemmin käytössä ollut työnantajamaksujen verokynnys vähensi kynnysrajan ylittävien yritysten määrää noin 18 prosentilla. Kun verokynnys poistettiin vuonna 2010, kynnyksen vaikutuspiirissä olleiden yritysten työllisyys, pääomakanta ja liikevaihto kasvoivat keskimäärin noin 10 prosenttia. Tulokset viittaavat siihen, että tällaiset sääntelykynnykset voivat vaikuttaa koko yrityskenttään paljon laajemmin kuin aiemmin on ymmärretty. Tutkimus esitellään huhtikuun 16. päivä arvostetussa taloustieteen National Bureau of Economic Researchin (NBER) Public Economics -konferenssissa Cambridgessa Yhdysvalloissa.

Economic Forecast 2026–2028: Adrift and Searching for Direction10.4.2026 12:04:25 EEST | Tiedote

The Finnish economy is returning to modest growth, but its direction remains uncertain. Growth is supported by domestic demand, investment, and private consumption, while international risks, geopolitical tensions, and weak public finances continue to weigh on the outlook. The forecast expects slow growth in the coming years without a recession, but public debt will keep rising and the economic outlook remains subject to exceptionally high uncertainty.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye