Tasa-arvon takapakki on pysäytettävä
Demarinaiset, joka on Suomen vanhin poliittinen naisjärjestö, juhlii tänä vuonna 125-vuotista historiaansa. Juhlavuoden aikana on muisteltu Demarinaisten historiaa ja juhlittu aikaisempia saavutuksia. Samalla Demarinaiset ovat pitäneet esillä tämän päivän epäkohtia ja tavoitteita, sillä työ tasa-arvon eteen Suomessa ei ole vielä valmis.

”Suomi tunnetaan kansainvälisestikin tasa-arvon mallimaana. Nyt kuitenkin kansainväliset tilastot kertovat toista, kun Suomen sijoitus on heikentynyt vertailussa. Esimerkiksi Euroopan tasa-arvoinstituutin (EIGE) listauksessa Suomi on pudonnut Pohjoismaista hännille, sijalle kahdeksan, kun naapurimaa Ruotsi pitää kärkipaikkaa vertailussa”, muistuttaa Demarinaisten 2. varapuheenjohtaja Miina-Anniina Heiskanen.
Demarinaisten juhlavuosi onkin saanut synkän sävyn, kun tasa-arvo ei ole edennyt, vaan ottanut merkittäviä askelia taaksepäin. Orpon hallituksen politiikka on kiihdyttänyt tasa-arvon väärää kehitystä. Hallitusohjelman monet toimet ovat sukupuolittuneita ja iskevät erityisesti naisvaltaisiin aloihin.
”Lista Orpon hallituksen toimista tasa-arvon ja hyvinvointivaltion murentamiseksi on pitkä: irtisanomisia helpotetaan, vakituisen työn saaminen vaikeutuu, etenkin naisten työttömyys on kasvanut ja sosiaaliturvaan tehdyt leikkaukset ovat osuneet erityisen rajusti yksinhuoltajaperheisiin ja matalapalkka-alalla työskenteleviin naisiin”, kertoo Demarinaisten 1. varapuheenjohtaja Tawar Salari.
Hallituksen päätösten negatiiviset vaikutukset kasaantuvat samoille yksittäisille ihmisille ja ihmisryhmille, jotka ovat usein nuoria ja naisia. Demarinaiset eivät hyväksy tasa-arvon murentamista, vaan vaativat päättäväisiä tekoja tasa-arvon ja naisten oikeuksien edistämiseksi. Tasa-arvon takapakki on pysäytettävä.
”Demarinaiset ovat olleet merkittäviä suomalaisen hyvinvointivaltion rakentajina. Juhlavuoden aikana olemme marssineet naisten oikeuksien puolesta, nostaneet esiin naisten terveyteen, työhön ja toimeentuloon liittyviä epäkohtia sekä vaatineet konkreettisia toimia naisiin kohdistuvan väkivallan kitkemiseksi. Pitkä historiamme on voimamme, kun jatkamme kohti uusia taisteluita tasa-arvon puolesta,” päättää Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helena MarttilaDemarinaisten puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiTawar SalariDemarinaisten 1. varapuheenjohtaja
tawar.salari@outlook.comMiina-Anniina HeiskanenDemarinaisten 2. varapuheenjohtaja, Oulun kaupungin Yhdyskuntalautakunnan puheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu ja varakansanedustaja
Puh:0443236300miina.anniina.heiskanen@gmail.comwww.miina-anniina.fiDemarinaiset
Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset
Vuoden 2025 Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto Oikeutta Vendille-liikkeelle16.12.2025 10:24:36 EET | Tiedote
Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto jaetaan syksyisin ajankohtaiselle ja aktiiviselle toimijalle tai taholle, joka on edistänyt tasa-arvoa yhteiskunnassa. Demarinaiset on jakaneet tasa-arvotyön palkintoa jo vuodesta 2021 alkaen ja se on aikaisemmin myönnetty Plan Internationalille, Monika-Naiset liitto ry:lle, Vailla vakinaista asuntoa ry:lle ja viime vuonna Ensi- ja turvakotien liitolle ja Riitta Särkelälle pitkästä työstään liitossa. Tänä vuonna Demarinaiset myöntävät tasa-arvotyön palkinnon Oikeutta Vendille-liikkeelle.
Tasa-arvoa työelämässä kuuluu vahvistaa, ei heikentää27.11.2025 14:51:50 EET | Tiedote
Orpon hallituksen leikkaukset heikentävät sukupuolten välistä tasa-arvoa. Irtisanomissuojan heikentäminen ja määräaikaisten työsopimusten lisääminen osuvat erityisesti naisvaltaisille aloille. Lisäksi Orpon hallituksen toimet kasvattavat raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä, sillä määräaikaisista työntekijöistä 60 % on naisia.
Rauhan rakentaminen tarvitsee vahvoja naisia24.10.2025 09:53:59 EEST | Tiedote
Demarinaiset ovat sitoutuneet rakentamaan maailmaa, jossa jokainen voi elää tasa-arvoisena ja vapaana – ilman väkivallan tai sodan uhkaa. Vaikka rauhanomainen tulevaisuus voi tuntua kaukaiselta nykyisessä maailmantilanteessa, Yhdistyneet Kansakunnat (YK) toimii edelleen tärkeänä foorumina, joka kokoaa valtiot yhteen ratkaisemaan konflikteja ja edistämään globaalia oikeudenmukaisuutta.
Emmi Lintonen valittiin Demarinaisten Euroopan kattojärjestön varapuheenjohtajaksi16.10.2025 14:58:55 EEST | Tiedote
Forssalainen Emmi Lintonen valittiin 16.10.2025 Demarinaisten Euroopan laajuisen kattojärjestön PES Womenin varapuheenjohtajaksi liiton kongressissa Amsterdamissa. Emmi on toiminut jäsenenä PES Womenin hallituksessa kuluneella kaudella. Lintonen on toiminut aiemmin Demarinaisten ensimmäisenä varapuheenjohtajana vuosina 2017–2024 ja Hämeen Demarinaisten puheenjohtajana. Lisäksi hän toimii tällä hetkellä muun muassa Forssan kaupunginhallituksen puheenjohtajana.
Demarinaiset varoittavat järjestöleikkausten seurauksista1.9.2025 11:59:58 EEST | Tiedote
Demarinaiset yhtyvät järjestökentän hätähuutoon järjestötoiminnan tulevaisuudesta. Ministeri Riikka Purra ja valtiovarainministeriö esittivät 100 miljoonan euron lisäleikkausta sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustuksiin. Jo aiemmin hallitus on päättänyt 140 miljoonan euron eli 36 prosentin leikkauksista valtionavustuksiin. Demarinaisten puheenjohtajisto vaatii, että hallitus budjettiriihessään tunnistaa järjestöjen arvokkaan työn ja ei toteuta näitä Purran leikkauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme