Työnantaja, nämä asiat muuttuvat vuonna 2026
18.12.2025 07:00:00 EET | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi).
Vuosi 2026 tuo työnantajille muutoksia työterveyshuollon korvauksiin, erityisraskausrahaan ja luovutuspäivärahaan. Myös työnantajien maksut muuttuvat hieman.
Erityisraskausrahaan oikeuttavien vaaratekijöiden luetteloon lisätään useita uusia tekijöitä ja erityisraskausrahaa voi saada myös osittaisena. Erityisraskausrahan saaminen edellyttää edelleen, että työnantaja selvittää ensin, voidaanko työntekijälle tarjota muuta työtä tai voidaanko työn raskaudelle aiheuttamaa riskiä rajoittaa.
Luovutuspäiväraha korvaa jatkossa todellisen ansionmenetyksen, joka aiheutuu elimen, kudoksen tai solujen luovutuksesta tai siihen liittyvistä välttämättömistä tutkimuksista. Jos työnantaja maksaa poissaolon ajalta palkkaa, Kela korvaa työnantajan maksaman palkan täysimäärisesti.
Kela korvaa nykyään työnantajille työterveyshuollon kustannuksia sen jälkeen, kun työntekijä on aloittanut työt uudessa työpaikassaan. Jatkossa Kela korvaa myös niitä työterveyshuollon kustannuksia, jotka ovat syntyneet työsopimuksen solmimisen jälkeen.
Muutoksia työnantajien etuuksiin ja korvauksiin
Mahdollisuudet saada erityisraskausrahaa laajenevat
Erityisraskausrahaan oikeuttavien vaaratekijöiden luettelo laajenee vuoden 2026 alussa. Luetteloon lisätään fysikaalisia ja fyysisiä tekijöitä, kuten melu, iskut, tärinä ja taakkojen käsittely. Jatkossa erityisraskausrahaa voi saada myös osittaisena.
Luovutuspäiväraha korvaa todellisen ansionmenetyksen
Vuoden 2026 alusta alkaen luovutuspäiväraha korvaa todellisen ansionmenetyksen, joka aiheutuu elimen, kudoksen tai solujen luovutuksesta tai siihen liittyvistä välttämättömistä tutkimuksista.
Jos työnantaja maksaa palkkaa työstä poissaolon ajalta, hänellä on oikeus saada luovutuspäiväraha itselleen palkalliselta ajalta. Kela korvaa työnantajan maksaman palkan täysimääräisesti.
Kela korvaa työterveyshuollon kustannuksia heti työsopimuksen solmimisen jälkeen
Kela alkaa vuoden 2026 alussa korvata työterveyshuollon kustannuksia jo työsopimuksen solmimishetkestä alkaen. Muutoksesta on hyötyä työnantajille erityisesti niissä tilanteissa, joissa työntekijälle tehdään terveystarkastus ennen työn aloittamista.
Työterveyshuollon kustannusten uudet laskennalliset enimmäismäärät on vahvistettu
Kela on vahvistanut työterveyshuollon kustannusten laskennalliset enimmäismäärät työnantajille vuodelle 2025 ja yrittäjille vuodelle 2026. Nyt vahvistettuja enimmäismääriä käytetään työnantajan tilikauden 2025 korvaushakemusten ratkaisuissa. Yrittäjien uusia enimmäismääriä käytetään, kun korvataan yrittäjille vuonna 2026 syntyneitä työterveyshuollon kustannuksia.
Työterveyshuollon korvaukset kannattaa hakea jo alkuvuodesta. Jos työterveyshuoltosi lähettää korvaushakemuksen esitiedot sähköisesti suoraan Kelaan, hyödynnä jo Kelassa valmiina olevat tiedot ja hae korvaukset kätevästi verkossa.
Lue lisää työnantajan työntekijöilleen järjestämän työterveyshuollon korvauksen määrästä
Lue lisää yrittäjän itselleen järjestämän työterveyshuollon korvauksen määrästä
Muutoksia työnantajan maksuihin
Sairausvakuutusmaksut nousevat hieman
Työnantajan sairausvakuutusmaksu on 1,91 prosenttia vuonna 2026. Maksu on 0,04 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuonna 2025.
Lue lisää vuoden 2026 sairausvakuutusmaksuista (stm.fi)
Työeläkevakuutusmaksu laskee hieman
Työnantajan keskimääräinen työeläkevakuutusmaksu vuonna 2026 on 17,1 prosenttia. Maksu on 0,28 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuonna 2025.
Lue lisää vuoden 2026 työeläkevakuutusmaksuista (stm.fi)
Ajankohtaista tietoa työnantajille
Työnantajainfosta ajankohtaista tietoa
Kela julkaisee työnantaja-asiakkailleen uutiskirjeen 8 kertaa vuodessa. Työnantajainfo-uutiskirje tarjoaa ajankohtaista tietoa työnantajille kuuluvista Kela-etuuksista ja palveluista sekä niihin tulevista muutoksista.
Tilaa Työnantajainfo-uutiskirje
Neuvontaa työnantajille
Kelan asiantuntijat neuvovat työnantajia puhelimitse. Jos asia ei ole kiireellinen, voi neuvoa kysyä myös suojatulla sähköpostilla.
Työnantajalinja
puh. 020 692 241
ma–pe klo 9–15
Työterveyshuollon korvaukset
puh. 020 634 4907
ma klo 12–16 ja ti–pe klo 9–12
Kansainväliset tilanteet
puh. 020 634 0200
ma–pe klo 10–15
Tekninen tuki
puh. 020 634 7787
ma–pe klo 7–17
Lue lisää asiakaspalvelusta työnantajille
Joulun ja uudenvuoden aukioloajat
Puhelinpalvelut ovat kiinni jouluna 24.–26.12., uudenvuodenpäivänä 1.1. sekä loppiaisena 6.1.
Kelan puhelinpalvelut työnantajille ovat avoinna normaalisti maanantaina ja tiistaina (29. ja 30.12) sekä perjantaina (2.1.) ja maanantaina (5.1.):
- Työnantajalinja ma–pe klo 9–15 numerossa 020 692 241
- Työterveyshuollon korvaukset ma klo 12–16 ja ti–pe klo 9–12 numerossa 020 634 4907
- Kansainväliset tilanteet ma–pe klo 10–15 numerossa 020 634 0200
- Tekninen tuki ma-pe klo 7-17 numerossa 020 634 7787
Uudenvuodenaattona 31.12. Työnantajalinja, kansainvälisten tilanteiden neuvonta ja tekninen tuki menevät poikkeuksellisesti kiinni klo 13. Työterveyshuollon korvausten neuvonta on auki normaalisti klo 12 asti.
Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Lasse Lehtonen tillbaka på sin post som generaldirektör för FPA1.6.2026 09:36:16 EEST | Pressmeddelande
FPA:s generaldirektör Lasse Lehtonen har återvänt till arbetet 1 juni. Lehtonen säger att han har som mål att tillsammans med personalen bygga upp framtidens FPA så att FPA då också ska kunna betjäna sina kunder på ett smidigt och effektivt sätt.
Lasse Lehtonen palasi tehtäväänsä Kelan pääjohtajana1.6.2026 09:36:16 EEST | Tiedote
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen palasi töihin 1. kesäkuuta. Lehtonen kertoo rakentavansa tulevaisuuden Kelaa yhdessä henkilöstön kanssa, jotta Kela voi palvella asiakkaitaan sujuvasti ja tehokkaasti muuttuvassa toimintaympäristössä.
Kela-korvatut taksimatkat ovat lyhentyneet – Kela julkaisi kuntakohtaiset matkakorvaustiedot näyttävän sovelluksen29.5.2026 09:20:20 EEST | Tiedote
Kela-korvattujen taksimatkojen mediaanipituus on lyhentynyt 2 kilometriä vuoteen 2023 verrattuna. Valtaosassa kunnista muutokset matkojen pituudessa ovat hyvin pieniä. Valtakunnallisesti keskitetty järjestelmä on taloudellisesti tehokas ja asiakkaiden kannalta toimiva.
Hallituksen esitys pankki- ja tilitietojen hyödyntämisestä nopeuttaisi etuuksien käsittelyä Kelassa ja toisi merkittäviä säästöjä28.5.2026 11:52:39 EEST | Tiedote
Hallituksen esityksessä pankki- ja tilitietojen hyödyntämisestä ei ole kyse uusista tiedoista tai oikeudesta saada koko väestön tilitietoja. Kyse on toimeentulo- ja asumistukia hakevien asiakkaiden asioinnin sujuvoittamisesta sekä tietoturvallisesta tavasta toimittaa jo nyt vaadittavat tiedot Kelalle.
Utkomststödets grunddel sänktes för över 5 700 stödtagare i april – nästan 12 000 undvek en sänkning28.5.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
Det grundläggande utkomststödets grunddel sänktes för sammanlagt 5 700 mottagare i april 2026. En av de mest betydande följderna av den lagändring som trädde i kraft i februari är att man har lyckats hänvisa de kunder som lever enbart på utkomststöd till att anmäla sig som sökande av heltidsarbete och ansöka om förmåner som är primära i förhållande till utkomststödet. En annan viktig följd är att sänkningarna är större än tidigare – nästan alla uppgår till 50 procent.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme