S-ryhmän ennuste: sunnuntai 21.12. on joulun alla Prismoissa rauhallisin ostospäivä
18.12.2025 08:00:00 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote
Ruokakaupoissa odotetaan tänäkin vuonna vilskettä joulunaluspäivinä. Kaikkien ketjujen myymälät (Prisma, S-market, Sale, Alepa) palvelevat joulua edeltävinä päivinä laajoilla aukioloajoilla, ja monilla paikkakunnilla tarjolla on myös vuorokauden ympäri auki olevia vaihtoehtoja. Aiempien vuosien perusteella luodun ennusteen pohjalta astetta väljempi ostoshetki Prismassa joulun alla on sunnuntaina 21. joulukuuta.

– Joulukuun suurimmat myyntipäivät ajoittuvat vuoden viimeisille viikoille ja moni tekee Prismassa jouluostoksensa tänä vuonna maanantaina tai tiistaina ennen aattoa. Jos haluaa asioida väljemmin, kannattaa ajoittaa ostokset rauhallisemmille hetkille: esimerkiksi sunnuntai 21.12. on ennustettu joulun alla rauhallisimmaksi ostospäiväksi. Täsmävinkkinä mainittakoon kellonaikoina ennen aamuyhdeksää ja iltayhdeksän jälkeen. Sunnuntaiaamuksi myös täydennämme myymälät varastoltamme, joten se on siinäkin mielessä oiva ostospäivä, vinkkaa S-ryhmän päivittäistavarakaupan johtaja Antti Oksa.
Myös muina päivinä varhaiset aamut sekä myöhäiset illat ja yöt ovat yleensä selvästi hiljaisempia ostosaikoja kuin iltapäivät. Jouluaattona myymälät ovat pääsääntöisesti auki, mutta monet sulkevat ovensa tavallista aiemmin. Joulupäivänä ja tapaninpäivänä osa myymälöistä palvelee rajoitetuin aukioloin. Aukioloajat vaihtelevat osuuskaupoittain ja myymälöittäin, joten oman kaupan ajantasaiset tiedot kannattaa tarkistaa osoitteesta S-kaupat.fi.
Ruoan verkkokauppa tarjoaa helpon tavan tehdä ostokset oman kodin rauhasta. Jouluviikon toimitus- ja noutoajat täyttyvät nopeasti, joten kotiinkuljetukset kannattaa tilata ajoissa. Tänä vuonna ruoan verkkokaupan toimitus- ja noutoaikoja on tarjolla aikaisempaa enemmän ja osa myymälöistä tarjoaa noutoja ja kotiinkuljetuksia vielä jouluaattoaamunakin. Viimeisellä viikolla tilausmäärät voivat olla jopa 2–3 kertaa normaalia suurempia, ja osin verkkokaupan toimitusajat on jo varattu loppuun.
Joulun alla useampi myymälä laajentaa aukioloaikojaan ja normaalia useampi Prisma on auki ympäri vuorokauden. Joulun alla 24/7 auki ovat Prismat:
-
PRISMA HALIKKO
-
PRISMA ITÄHARJU
-
PRISMA ITÄKESKUS
-
PRISMA KAARI KANNELMÄKI
-
PRISMA KALEVA TAMPERE
-
PRISMA KERAVA
-
PRISMA LIELAHTI TAMPERE
-
PRISMA LINNAINMAA TAMPERE
-
PRISMA LOHJA
-
PRISMA LÄNSIKESKUS TURKU
-
PRISMA MYLLY
-
PRISMA NUMMELA
-
PRISMA OLARI
-
PRISMA PIISPANRISTI
-
PRISMA PIRKKALA
-
PRISMA SEINÄJOKI
-
PRISMA SEPPÄLÄ JYVÄSKYLÄ
-
PRISMA TAMPEREENTIE TURKU
-
PRISMA TRIPLA
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
SOK:n viestintä
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Antti Oksapäivittäistavarakaupan johtaja, S-ryhmä
Puh:0445411499antti.oksa@sok.fiKuvat


SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä ja oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Kauppojen hävikki kutistuu, ruoka-apu kärsii – S-ryhmä avaa uuden tavan lahjoittaa jokaisella kauppareissulla21.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Ruoka-avun tarve Suomessa kasvaa samaan aikaan, kun jaettavan ruoan määrä vähenee. Monen ruoka-aputoimijan pääasiallinen jaettavan ruoan lähde on ruokakaupan hävikki. Jaettavaksi riittävä ruoka on vähentynyt vuosi vuodelta, kun hävikkiä on onnistuttu vähentämään tavoitteiden mukaisesti. Nyt S-ryhmä avaa asiakkailleen uuden, helpon tavan auttaa: pullonpalautusrahat voi lahjoittaa ruoka-apuun yli 1200 pullonpalautusautomaatilla ympäri Suomen.
ABC laajentaa raskaaseen liikenteeseen – uuden ABC Truck -verkoston ensimmäiset pisteet suunnitteilla Tupokselle ja Sipooseen2.9.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
ABC käynnistää uuden ABC Truck -liiketoiminnan avaamalla ensimmäisen raskaan ammattiliikenteen tankkauspisteen loppuvuoden 2026 aikana Tupokselle ja latauspisteen Sipooseen kevään 2027 aikana. Verkosto on suunnattu kuljetus- ja logistiikka-alan yrityksille sekä muille raskasta kalustoa käyttäville toimijoille.
Uusi TV-ohjelma nostaa Prisman marketmuodin valokeilaan2.9.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Ohjelma näyttää, miten inspiroiva, helposti saavutettava ja omaan tyyliin sopiva pukeutuminen löytyy yhä useammin marketin valikoimasta.
Viron Prismat Coop Eestin omistukseen – uusi yhteistyö avaa suomalaiselle elintarviketeollisuudelle merkittävän vientikanavan Viroon1.9.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
SOK:n ja Coop Eestin välinen yrityskauppa on saatu päätökseen. Virossa toimiva AS Prisma Peremarket ja sen 13 Prisma-myymälää siirtyvät Coop Eestin omistukseen 1.9.2026 alkaen. Samalla SOK ja Coop Eesti käynnistävät yhteistyön, joka avaa suomalaiselle elintarviketeollisuudelle uuden väylän Viron markkinoille.
S-ryhmän kysely: Kotimaisuus painaa ruokavalinnoissa, mutta ei kaikissa ostoskoreissa yhtä paljon31.8.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän tuoreen kyselytutkimuksen mukaan kotimaisuus painaa suomalaisten ostokoreissa erityisesti arjen perustuotteita valitessa. Kyselyyn vastanneen yli 3400 suomalaisen mukaan kotimaisuus on tärkeä valintakriteeri erityisesti ostettaessa jauhelihaa (67 %), siipikarjanlihaa (66 %), leipää (65 %) ja maitoa (65 %). Vähiten kotimaisuus painaa kasviproteiinituotteita (9 %) ja kasvipohjaisia välipaloja (9 %) valittaessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme