Suomen Yrittäjät

VTT Päivi Puonti Suomen Yrittäjien uusi johtaja ja pääekonomisti

18.12.2025 08:33:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Valtiotieteen tohtori, BA Päivi Puonti (43) on nimitetty Suomen Yrittäjien johtajaksi ja pääekonomistiksi.

Suomen Yrittäjien uusi johtaja, pääekonomisti Päivi Puonti.
Suomen Yrittäjien uusi johtaja, pääekonomisti Päivi Puonti.

Puonti tulee vastaamaan Suomen Yrittäjien talouspolitiikan yksiköstä, joka hoitaa talous- ja veropolitiikkaa, osaamiseen ja digiin liittyviä kysymyksiä sekä ilmastopolitiikkaa. Hän toimii SY:n johtoryhmän jäsenenä ja raportoi toimitusjohtajalle.

Puonti siirtyy tehtävään Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksesta (ETLA), jossa hän toimii ennustepäällikkönä. Aiemmin hän on työskennellyt mm. valtiovarainministeriössä ja Nordeassa.

"Nyt jos koskaan on aika tehdä töitä sen eteen, että yrittäjät menestyvät. Se on koko suomalaisen yhteiskunnan etu", Puonti sanoo.

"Olen todella iloinen, että saamme Puontin vetämään talouspolitiikan tiimiä. Hän on kokenut ja monipuolisesti osaava talouspolitiikan tuntija, jolla on hyvät viestintätaidot sekä kyky yhdistää teoriaa ja käytäntöä. Puonti myös ymmärtää syvällisesti yrittäjyyden merkityksen kasvun rakentamisessa", toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Suomen Yrittäjien hallitus päätti nimityksestä 16.12.2025. Puontin tehtävä alkaa 1.3.2026.

Nimitys tuli ajankohtaiseksi, kun nykyinen pääekonomisti Juhana Brotherus siirtyy Suomalainen Työ ry:n toimitusjohtajaksi.

Lisätietoja: toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen, 040 504 1944 ja johtaja, pääekonomisti (1.3. alkaen) Päivi Puonti, 050 5343 536.

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Perussuomalaisten nousu jatkuu yrittäjien keskuudessa – Purran suosio vahvistuu19.10.2026 10:30:00 EEST | Tiedote

Perussuomalaisten kannatus yrittäjien keskuudessa on yhä vahvistunut. Kokoomus on selvästi suosituin yrittäjien keskuudessa, mutta sen kannatus on laskenut reilussa vuodessa 39 prosentista 28 prosenttiin. – Yrittäjät ovat isossa roolissa ratkaisemassa, mikä on vaaleissa suurempi porvaripuolue, kokoomus vai perussuomalaiset, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen arvioi.

Suomen arvostetuin yrittäjäpalkinto kolmelle yritykselle – Kolmikkoa ohjaa rohkeus uudistua17.10.2026 22:05:00 EEST | Tiedote

Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot jaettiin lauantaina 17. lokakuuta kolmelle yritykselle. Tunnustuksen saivat suojavarusteita viranomaiskäyttöön valmistava CPE Production Oy, maanalaisen rakentamisen teknologioihin sekä laitteisiin erikoistunut Normet Group Oy ja matkailualan yritys SantaPark Arctic World. Fennia ja Suomen Yrittäjät luovuttivat perinteikkään ja arvostetun palkinnon Valtakunnallisten yrittäjäpäivien juhlagaalassa Lahdessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye