Kela/FPA

Kela lopettaa elossaolon vahvistamisen ulkomaisia eläkkeitä varten – 1.1.2026 alkaen todistus tilataan Digi- ja väestötietovirastosta

18.12.2025 15:30:53 EET | Kela/FPA | Tiedote

Jaa

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi)

Kela ei vahvista asiakkaiden elossaoloa enää 1.1.2026 alkaen. Jos ulkomainen eläkelaitos tarvitsee todistuksen siitä, että eläkkeensaaja on elossa, todistus täytyy tilata Digi- ja väestötietovirastosta.

Kela lopettaa asiakkaiden elossaolon vahvistamisen ulkomaisia eläkkeitä varten. Aiemmin Kela on voinut asiakkaan pyynnöstä merkitä vahvistuksen ulkomaisen eläkelaitoksen lomakkeelle, mutta tämä käytäntö päättyy 31.12.2025. Kelan tekemä elossaolon vahvistus on ollut epävirallinen, eikä sen hyväksymisestä ulkomaisessa eläkelaitoksessa ole ollut varmuutta. Elossaolon vahvistaminen ei myöskään kuulu Kelan lakisääteisiin velvollisuuksiin.

Ulkomaiset eläkelaitokset voivat edellyttää määräajoin todistusta siitä, että eläkkeensaaja on edelleen elossa, jotta eläkkeen maksaminen jatkuu. 1.1.2026 alkaen asiakas voi tilata elossaolotodistuksen Digi- ja väestötietovirastosta eli DVV:stä (dvv.fi). Todistus on maksullinen. Elossaolotodistus on virallinen asiakirja, ja Suomessa sen voi antaa vain DVV.

Muutos selkeyttää vastuita ja ohjaa asiakkaat suoraan viranomaiselle, joka myöntää virallisen ja kansainvälisesti hyväksytyn todistuksen. 

Lisätietoja asiakkaille  

Elossaolotodistus (dvv.fi)

Yhteyshenkilöt

Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.

Puh:020 634 7745viestinta@kela.fi

Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA

Official mail from Finnish authorities now primarily digital – OmaKela remains main channel for mail from Kela16.4.2026 10:08:35 EEST | Press release

As of mid-April, public authorities have shifted to using Suomi.fi Messages as the primary means of delivering official mail. Kela will continue to use the OmaKela e-service as the main channel for decision notices and letters, and customers will get a notification when they have a new decision notice or letter available in OmaKela. Customers who do not use OmaKela will continue to get paper copies of decision notices and letters by mail.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye