Solita

Solita ja VentureOne yhteistyösopimukseen: Teknologiaratkaisuja Euroopan kriittisen infrastruktuurin turvaamiseen

Jaa

Suomalainen tekoäly- ja datayhtiö Solita ja Arabiemiraattien edistyneen teknologian tutkimuskeskuksen ATRC:n (Advanced Technology Research Council) innovaatioiden kaupallistamisesta vastaava VentureOne-yhtiö julkistivat tänään yhteistyönsä turvallisuutta edistävien, suojattujen järjestelmien ja teknologian toimittamisesta Eurooppaan. Suomen marraskuussa virallisella yritysvierailulla allekirjoittamat sopimukset mahdollistavat VentureOnen suojattujen järjestelmien ja autonomisten ratkaisujen käyttämisen kriittisen turvallisuuden ja infrastruktuurin hankkeissa Suomessa ja Pohjois-Euroopassa.

Kuva: Alexandre Patchine, iStock.com
Kuva: Alexandre Patchine, iStock.com

Arabiemiraattien Advanced Technology Research Council (ATRC)-tutkimuskeskuksen tutkimusinnovaatioiden kaupallistamiseen keskittyvä VentureOne on julkaissut tehneensä ensimmäisen tuotteidensa käyttöönoton Euroopassa yhteistyössä Solitan kanssa. Vuodesta 2020 yhteistyössä toimineet yhtiöt ovat kehittäneet yhdessä VentureOnen miehittämättömien järjestelmien teknologioita, kuten Saluki-nimeä kantavaa kovennetun turvallisuuden lennonohjaus- ja tehtävänohjausjärjestelmää sekä droonien mesh-verkkoteknologioita.

Sopimus mahdollistaa VentureOnen kovennetun turvallisuuden teknologioiden yhdistämisen autonomisesti toimiviin ratkaisuihin yleisen turvallisuuden ja kriittisen infrastruktuurin hankkeissa Suomessa ja Pohjois-Euroopassa.

“Olemme ylpeitä voidessamme auttaa suojaamaan Euroopan kriittistä infrastruktuuria. Yhdistämällä VentureOnen edistykselliset teknologiaratkaisut Solitan pitkäaikaiseen kokemukseen kriittisten järjestelmien suojaamisesta sekä datan ja tekoälyn hyödyntämisestä voimme auttaa rakentamaan turvallisempia ja toimintavarmempia yhteiskuntia”, kommentoi Solitan toimitusjohtaja Ossi Lindroos.

“VentureOne on perustettu, jotta Yhdistyneissä Arabiemiraateissa kehitetyt teknologiaratkaisut voivat ajaa konkreettista muutosta kansainvälisessä mittakaavassa”, kertoo VentureOnen Senior Director Chris Walton. ”Solitalla ja Unikiella on laajaa kokemusta edistyksellisen teknologian ja autonomisten järjestelmien integroinnista kriittisen infrastruktuurin hankkeissa, minkä vuoksi he ovat meille erinomainen kumppani. Yhteistyömme on vasta alussa sen osalta, mitä voimme rakentaa yhdessä.”

Solitan asiakkaita Defence & Security -toimialalla ovat muun muassa PatriaNATORajavartiolaitos ja Erillisverkot. Solitan asiakkaisiin kuuluu useita kriittisen infrastruktuurin toimijoita teollisuuden, liikenteen, merenkulun, vähittäiskaupan ja energia-alan toimialoilla. 

Pitkäaikaista kaupallista yhteistyötä rakentamassa

Yhteistyötä tukee Business Finlandin ja Advanced Technology Research Councilin hiljattain solmima sopimus, joka muun muassa kartoittaa mahdollisuuksia käyttää ilman gps-paikannusta toimivaa teknologiaa navigoinnissa. Myös Tasavallan presidentti Alexander Stubb teki virallisen vierailun Yhdistyneisiin arabiemiraatteihin marraskuussa. Suomella ja Arabiemiraateilla on pitkät ja vahvat poliittiset sekä kaupalliset suhteet. Arabiemiraatit on tällä hetkellä Suomen suurin vientimarkkina alueella ja merkittävä keskus suomalaisille yrityksille Lähi-idässä.

Lisätietoja medialle:

Solita, Ossi Lindroos, CEO, ossi.lindroos@solita.fi, +358 40 7507 637

VentureOne, Audrey Fernandes, ventureone@edelman.com, +971 50 490 7448

Avainsanat

Kuvat

Kuva: Alexandre Patchine, iStock.com
Kuva: Alexandre Patchine, iStock.com
Lataa
Ossi Lindroos, CEO, Solita
Ossi Lindroos, CEO, Solita
Lataa

SOLITA

Vuonna 1996 perustettu Solita on suomalainen tekoäly- ja dataosaamiseen keskittyvä teknologiayhtiö. Solita auttaa yrityksiä ja yhteiskuntia uudistumaan hyödyntämällä uusimpia teknologioita, dataa ja strategista ymmärrystä. Yrityksen palvelutarjoomaan kuuluvat strateginen konsultointi, palvelumuotoilu, tekoäly- ja analytiikkaratkaisut, ohjelmistokehitys sekä pilven ylläpito- ja hallintapalvelut. Solita työllistää yli 2100 hengen yhteisön Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa, Belgiassa, Puolassa, Sveitsissä, Saksassa ja Isossa-Britanniassa. www.solita.fi 

VENTUREONE

VentureOne on osa Aramiemiraattien (Yhdistyneet Arabiemiirikunnat) edistyneen teknologian Advanced Technology Research Council (ATRC) -tutkimusorganisaatiota, vastaten muun muassa ATRC:n innovaatioiden kaupallistamisesta. Se yhdistää huipputason tutkimuksen syvälliseen tekniseen osaamiseen. Lue lisää: www.ventureone.ae

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Solita

Laaja tutkimus: Suomalaisista tietotyöläisistä jo 62 % hyödyntää työssään tekoälyä – asenteissa merkittäviä ristiriitoja9.12.2025 08:22:55 EET | Tiedote

Generatiivisen tekoälyn käyttöönotto työpaikoilla kasvaa vauhdilla Pohjoismaissa. Työntekijöiden suhtautuminen tekoälyyn on kuitenkin ristiriitaista: vaikka 80 % asiantuntijatyön tekijöistä odottaa tekoälyn mullistavan oman työnsä, vain yksi kymmenestä pitää tekoälytaitoja oman uransa kannalta olennaisina. Tulokset selviävät tekoäly- ja datayhtiö Solitan laajasta Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa toteutetusta tutkimuksesta.

Solita Viron liiketoiminnot paikalliseen omistukseen – yhteistyö jatkuu5.11.2025 09:55:32 EET | Tiedote

Tekoäly- ja datayhtiö Solita ilmoitti tänään myyneensä Viron liiketoimintansa yhtiön paikalliselle johdolle. Viron liiketoiminta jatkuu uudella nimellä DataSky ja sitä johtaa Solitan Viron toimintaa alusta asti johtanut Märt Ridala. Nykyinen henkilökunta jatkaa yhtiön palveluksessa, samoin yhteistyön nykyisten asiakkaiden kanssa jatkuu keskeytyksettä. Jatkossa DataSky toimii Solitan kumppanina osana Friends of Solita -kumppaniverkostoa.

Solita jatkaa kansainvälisesti arvostettuna Snowflake Elite -kumppanina14.10.2025 08:55:30 EEST | Tiedote

Pilvipohjaisiin dataratkaisuihin erikoistunut Snowflake on myöntänyt toistamiseen tekoäly- ja datayhtiö Solitalle korkeimman tason kansainvälisen Snowflake Elite -kumppanitunnustuksen. Solita ansaitsi tunnustuksen vahvalla modernien dataratkaisujen osaamisellaan sekä pitkäaikaisella sitoutumisellaan yritysten dataojautuvan liiketoiminnan edistämiseen. Yhtiö palkittiin eilisiltana myös Vuoden Data Cloud -palvelukumppanina Suomessa ja Pohjoismaissa, sekä Vuoden Data Cloud -kasvukumppanina Ruotsissa.

Solita lanseeraa FunctionAI-tekoälyalustan – turvallinen ja modulaarinen LLM-ratkaisu1.10.2025 08:05:00 EEST | Tiedote

Data- ja tekoälyratkaisuihin erikoistunut Solita on julkaissut uuden Solita FunctionAI -alustan, joka on turvallinen suurten kielimallien (LLM) hyödyntämiseen tarkoitettu ratkaisu. Alusta on suunniteltu vauhdittamaan generatiivisen tekoälyn käyttöönottoa yrityksissä ja organisaatioissa. Se helpottaa eri LLM-mallien tietoturvallista hyödyntämistä, auttaa hallitsemaan kustannusten kasvua, sekä mahdollistaa tekoälyn tuottaman lisäarvon skaalaamisen yrityksen eri toimintoihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye