HSY seuraa Järvenpään ilmanlaatua vuonna 2026
15.1.2026 09:15:00 EET | HSY | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloitti ilmanlaadun mittaukset Järvenpään keskusta-alueella tammikuussa 2026. Mittausasema kerää tietoa erityisesti liikenteen pakokaasujen ja katupölyn vaikutuksista ilmanlaatuun.

Liikenteen pakokaasut, katupöly ja puunpoltto heikentävät toisinaan ilmanlaatua Järvenpäässä
HSY mittaa tänä vuonna Järvenpään keskusta-alueen ilmanlaatua. Mittausasema sijaitsee osoitteessa Helsingintie 4. Mittauksilla selvitetään liikenteen vaikutuksia keskusta-alueen ilmanlaatuun.
”Järvenpään ilmanlaatu on yleensä hyvä. Ilmanlaatua heikentävät toisinaan erityisesti liikenteen pakokaasut, katupöly ja puunpoltto. Nämä päästöt vapautuvat ilmaan lähellä hengityskorkeutta”, kertoo HSY:n ilmansuojeluasiantuntija Outi Väkevä.
Liikenteen aiheuttamat ilmanlaatuhaitat ovat suurimmat keskustan pääkatujen ja Lahti–Helsinki-moottoritien eli valtatie 4:n läheisyydessä. Järvenpäässä ei ole ilmanlaatuun merkittävästi vaikuttavaa teollisuutta.
”Keskustaan sijoitettu mittausasema antaa tietoa erityisesti liikenteen pakokaasujen ja katupölyn pitoisuuksista eri ajankohtina. Mittaukset kertovat Järvenpään ilmanlaadusta, mutta samalla saamme tietoa ilmanlaadun kehittymisestä yleisesti Uudenmaan kuntien vilkasliikenteisillä keskusta-alueilla”, Väkevä sanoo.
Katupölyn vähentämiseksi tarvitaan toimia
Järvenpään keskustassa on mitattu ilmanlaatua viimeksi vuonna 2022. Mittausten mukaan katupölyn eli hengitettävien hiukkasten pitoisuudet eivät ylittäneet tuolloin EU:n raja-arvoa, mutta niiden pitoisuudet ylittivät Maailman terveysjärjestö WHO:n ohjearvot.
”Vuoden 2024 lopussa julkaistussa uudessa EU:n ilmanlaatudirektiivissä nykyisiä ilmanlaadun raja-arvoja tiukennetaan huomattavasti. Tiukemmat raja-arvot edellyttävät lisätoimia esimerkiksi katupölyn torjuntaan”, Väkevä kertoo.
Katupölypitoisuuksia pyritään Järvenpäässä vähentämään katujen kunnossapidon keinoin.
”Torjumme Järvenpäässä liukkautta pääasiassa hiekoittamalla. Hiekoitussepeliä voidaan tarvittaessa poistaa lumettomana aikana tai pitkän sulan jakson aikana keskeisillä ja vilkasliikenteisillä alueilla, kuten esimerkiksi Helsingintiellä ja Rantakadulla. Näin saamme vähennettyä muodostuvan katupölyn määrää, Järvenpään kaupungin ylläpidon rakennuttajapäällikkö Aija Schukov kertoo.
Keväällä, kun katuja puhdistetaan hiekoitussepelistä, pölyämistä vähennetään myös viimeistelemällä pinnat korkeapainehuuhtelulla ja imulakaisulla.
Katupöly on pääasiassa hienoksi jauhautunutta asfalttia ja hiekoitussepeliä. Erityisesti nastarenkaat kuluttavat asfalttia ja tuottavat siten katupölyä. Katupöly on merkittävä terveys- ja viihtyisyyshaitta kaupungeissa.
Puunpolton savut heikentävät pientaloalueiden ilmanlaatua
HSY seuraa puunpolton vaikutuksia ilmanlaatuun vuosittain eri kuntien pientaloalueilla. Vuonna 2025 puunpolton ilmanlaatuvaikutuksia selvitettiin Järvenpäässä Kyrölän pientaloalueella. Mittaukset toteutettiin pienemmillä, yksittäisillä mittalaitteilla. Puunpoltossa syntyy terveydelle haitallisia pienhiukkasia ja syöpäriskiä lisääviä PAH-yhdisteitä, kuten bentso(a)pyreenia.
”Puunpoltossa muodostuvan bentso(a)pyreenin pitoisuudet olivat Järvenpäässä Kyrölässä samaa tasoa kuin yleisesti pääkaupunkiseudun pientaloalueilla. Kesällä bentso(a)pyreenia oli ilmassa hyvin vähän, kun taas tammikuussa ja lokakuussa pitoisuudet olivat korkeimmillaan. Koko vuoden tulokset mittaustulokset valmistuvat kevään aikana”, Väkevä sanoo.
Puunpolton päästöjä ja ilmanlaatuhaittoja voidaan vähentää oikeaoppisilla puunpolttotavoilla. Helppo keino vähentää päästöjä on polttaa vain kuivaa puuta eikä lainkaan roskia. Vuonna 2026 puunpolton vaikutuksia ilmanlaatuun mitataan Keravan Ahjossa.
HSY vastaa pääkaupunkiseudun ja muun Uudenmaan ilmanlaadun seurannasta. Uudellamaalla ilmanlaatua mitataan pysyvästi Lohjalla. Toinen Uudenmaan ilmanlaadun mittausasema vaihtaa paikkaa vuosittain Uudenmaan ilmanlaadun seurantaohjelman 2024−2028 mukaisesti. Mittaustulokset edustavat ilmanlaatua Uudenmaan kuntien keskustojen vilkasliikenteisessä ympäristössä. Vuonna 2027 asema siirretään Järvenpäästä Hyvinkäälle.
Uudenmaan ilmanlaatua voi seurata HSY:n verkkosivuilta hsy.fi/uusimaailmanlaatu.
Tietoa Järvenpään mittausasemasta
- osoite Helsingintie 4
- mitattavat ilmansaasteet: katupöly eli hengitettävät hiukkaset (PM10), pienhiukkaset (PM2,5), typpidioksidi (NO2)
- mittausvuodet: 2026 ja 2022, vuosina 2015 ja 2012 mittauspiste sijaitsi noin 200 metrin päässä nykyisestä aseman sijaintipaikasta
- ilmansaasteiden pitoisuudet Järvenpään mittausasemalla
Lisätietoa:
- Uudenmaan ilmanlaatu: hsy.fi/ uusimaailmanlaatu
- ilmanlaatu Uudenmaan pientaloalueilla
- pääkaupunkiseudun ilmanlaatu: hsy.fi/ilmanlaatu
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Väkevä OutiIlmansuojeluasiantuntijaHSY
Puh:045 635 7698outi.vakeva@hsy.fiSchukov AijaYlläpidon rakennuttajapäällikköJärvenpään kaupunki
Puh:040 315 3586aija.schukov@jarvenpaa.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n hallituksen päätökset 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen alueiden vesihuolto vankistuu27.2.2026 09:54:18 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä Espoon Kurttilan päävesijohdon 1. osan hankesuunnitelman. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle rakennetaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus sai tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohta
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 27.2.2026 – Saunalahden ja Kirkkonummen vesihuoltohanke käsittelyssä24.2.2026 14:42:41 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 27.2.2026 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa Espoon Kurttilan päävesijohdon ensimmäisen osan hankesuunnitelman hyväksymisestä. Espoon Saunalahden ja Kirkkonummen vedenkulutuksen kasvun vuoksi alueelle tarvitaan uusi vesijohtolinja. Valmistuttuaan kokonaisuudessaan hanke varmistaa alueen vedenjakelun, tasaa painevaihteluita ja ylläpitää palvelutasoa pitkälle tulevaisuuteen. Hallitus saa tiedoksi muun muassa turvallisuuden ja varautumisen katsauksen vuodelta 2025. HSY:n turvallisuustilanne on raportointijaksolla pysynyt vakaana. Havaitut poikkeamat ovat olleet vähäisiä eivätkä ole aiheuttaneet suoraa vaikutusta toimintaan. Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala www.hsy.fi
HSY:n jätevedenpuhdistuksen tulokset olivat ennätystasolla vuonna 202519.2.2026 08:40:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden HSY:n jätevedenpuhdistus saavutti vuonna 2025 ennätykselliset tulokset. Pääkaupunkiseudun jätevedenpuhdistamoiden ravinnekuormitus Itämereen on nyt pienin kautta aikojen.
Kivihiilen polton lopettaminen paransi entisestään pääkaupunkiseudun ilmanlaatua vuonna 20252.2.2026 09:10:00 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu oli viime vuonna pääosin hyvä, kertovat HSY:n mittaukset. Ilmanlaatu parani entisestään kivihiilen polton päätyttyä keväällä 2025. Kevään katupölykaudella ja syksyllä nastarengaskauden alettua ilmanlaatu heikkeni kuitenkin huonoksi monina päivinä hengitettävien hiukkasten takia. Ilmanlaatuun vaikuttavat eniten liikenteen pakokaasut, katupöly ja puunpoltto.
HSY:n hallituksen päätökset 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti hyväksyttiin30.1.2026 10:28:09 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä rahoitussopimuksen ja lainan noston. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankkeet: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - kompostimullan seostamiseen tarvittava kivennäismaa-aines Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen hankintaan Rudus oy:ltä. Hallitus valitsi Etelä-Espoon sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen takakuormaustyönä Lassila & Tikanoja Oyj:n yhdelle palvelualueelle, Auriga Oy:n neljälle palvelualueelle ja Pakkariposse Oy:
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


