Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Kauppi ja Kylävainio kuudensiksi nuorten MM-kisoissa

19.12.2025 21:58:13 EET | Suomen Purjehdus ja Veneily ry | Tiedote

Jaa
World Sailing

Nuorten purjehduksen MM-kilpailut (Youth Sailing World Championships) päättyivät tänään Portugalin Vilamourassa. U19-ikäluokan MM-regatta kokosi yhteen kunkin maan parhaat nuoret purjehtijat. Suomen joukkueen parhaan sijoituksen saavutti 29er-luokassa kilpaillut Maisa Kauppi / Alisa Kylävainio, jotka sijoittuivat kovatasoisessa regatassa kuudenneksi. ILCA 6 -luokassa Iiris Sepponen oli kisan 21:s ja Aaro Rantanen 35:s.

Kilpailuviikko tarjosi purjehtijoille monipuoliset ja haastavat olosuhteet. Päätöspäivänä kilpailtiin vain muutama lähtö kevyen tuulen vuoksi. Aaro Rantanen joutui jättämään yhden kisapäivän väliin sairastumisen takia, mutta palasi radalle vielä päätöspäivänä.

Kauppi ja Kylävainio purjehtivat koko kilpailun ajan kärkiryhmän tuntumassa yhtä kisapäivää lukuun ottamatta ja ovat kokonaisuuteen tyytyväisiä.

– Meillä oli kolme ihan hyvää päivää ja yksi vähän vaikeampi päivä, mutta olemme silti ihan tyytyväisiä kisaan, Kylävainio kertoo.

– Kisassa oli paljon hyviä onnistumisia ja olimme erityisen nopeita kovassa tuulessa. Selvisimme myös siitä vaikeammasta kisapäivästä kunnialla läpi. Ei se tietenkään kivalta tuntunut, mutta saatiin kilpailu vietyä maaliin, Kauppi jatkaa.

Suomen Purjehdus ja Veneilyn nuorten ohjelmista vastaava Tapio Nirkko korostaa Youth Worlds -kilpailun merkitystä oppimiskokemuksena.

– Kisaviikko oli keleiltään todella monipuolinen ja haastava. Jokaisella purjehtijalla oli viikon aikana hyviä onnistumisia, ja tavoitteena oli oppia jokaisesta kisapäivästä. Yhteistyö Ruotsin ja Norjan kanssa sujui hyvin, ja purjehtijat pääsivät jakamaan kokemuksia sekä harjoittelemaan kansainvälisessä toimintaympäristössä, Nirkko summaa.

Katso Youth Worlds -lopputulokset tästä.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Suomen Purjehdus ja Veneily

Suomen Purjehdus ja Veneily ry (SPV) on suomalaisten pursi- ja veneilyseurojen etujärjestö. Se edistää, ohjaa ja valvoo suomalaista purjehdusta ja veneilyä. SPV perustettiin vuonna 2011, kun 1900-luvun alussa perustetut Suomen Purjehtija- ja Suomen Veneilyliitto yhdistyivät yhdeksi liitoksi. Liittoon kuuluu yli 300 jäsenseuraa ja noin 40 luokkaliittoa. Harrastajia seuroissa on noin 64 000.

Liiton tehtävänä on tukea toiminnallaan veneily- ja pursiseuroja sekä luokkaliittoja, jotka tuottavat harrastajille monipuolisia ja laadukkaita palveluja purjehdukseen ja moottoriveneilyyn. SPV panostaa laadukkaaseen valmennusosaamiseen ja tukee urheilijoita kansainväliseen menestykseen. Lisäksi SPV edistää veneilyturvallisuutta ja ympäristöasioita, sekä on vahvasti mukana erilaisissa edunvalvontatehtävissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Olympiapurjehdus: Laukkaselle lähtövoitto Hyèresissä, Nacra-tiimi vahva hopeafinaalissa24.4.2026 21:46:23 EEST | Tiedote

Sailing Grand Slam -kiertueen Ranskan osakilpailu päättyi suomalaisittain tänään. Hyères'in olympiaviikko tarjosi monipuoliset ja vaativat purjehdusolosuhteet. ILCA 7 -luokassa Nooa Laukkanen purjehti kilpailun parhaan yksittäisen onnistumisen ottamalla kultafinaaleissa lähtövoiton. Laukkanen sijoittui kokonaiskilpailussa 28:nneksi. ILCA 6 -luokassa Monika Mikkola avasi kisakautensa tasaisella suorittamisella ollen 20:s. Nacra 17 -luokassa Akseli Keskisen ja Katariina Roihun ensimmäiset päivät olivat haastavia, ja kaksikko eteni finaaleihin hopealaivueeseen, jossa tiimi nappasi peräti viisi lähtövoittoa. Karsintapäivinä oli vähän kevyempää tuulta, eivätkä startit onnistuneet. Vastatuulivauhti oli kuitenkin hyvää, ja nousimme usein heikoista lähdöistä takaisin peliin. Finaaleissa kovemmassa tuulessa kulki jo selvästi paremmin, ja tekeminen oli rennompaa, Keskinen summaa kilpailua. 49er-luokassa Aatos ja Onni Kylävainio olivat kokonaistuloksissa 33. Hyèresin Grand Slam toimi samalla tärk

Olympiapurjehdus: Maajoukkueen kausi jatkuu Ranskan Grand Slamissä20.4.2026 10:59:39 EEST | Tiedote

Olympialuokkien kilpailukausi jatkuu tänään Ranskan Hyèresissä purjehdittavassa Grand Slam -kilpailussa. Viikon tuuliennuste näyttää kilpailun kannalta lupaavalta. Sailing Team Finlandista mukana ovat Valtteri Uusitalo, Nooa Laukkanen, Aatos ja Onni Kylävainio, Katariina Roihu ja Akseli Keskinen sekä Monika Mikkola, jolle Hyères toimii kauden avauskilpailuna. – Meillä on kuukauden päästä EM-kisat Kroatiassa, ja alkusyksystä MM-kisat Irlannissa. Odotan jo innolla, että pääsen taas starttilinjalle ja kisaamaan. Toivon ehjää harjoituskautta nyt kesällä ja katsotaan mihin se riittää, Mikkola toteaa. Grand Slam -kiertueeseen kuuluva Hyèresissä purjehdittava Ranskan olympiaviikko on tunnettu luotettavista ja usein reippaista tuuliolosuhteistaan, eikä tämäkään vuosi näytä tekevän poikkeusta. Kilpailun karsintavaihe purjehditaan maanantaista perjantaihin, ja kymmenen parhaan finaalit lauantaina. Sailing Team Finland, Hyères Grand Slam: ILCA 6: Monika Mikkola, Ines Ruohela (U21) ILCA 7: Valtter

Olympiapurjehdus: Suomalaisille lähtövoittoja ja tasaisia suorituksia Palman Grand Slamissa3.4.2026 22:57:42 EEST | Tiedote

Palman Grand Slam purjehdittiin vaihtelevissa ja ajoittain erittäin haastavissa olosuhteissa. Viikon aikana nähtiin niin kovaa mistral-tuulta, pitkiä odotuksia kuin heikkoja ja kääntyileviä merituulia, jotka venyttivät kisapäiviä pitkiksi. Ratkaisut syntyivät viimeisenä päivänä viikon parhaissa purjehdusolosuhteissa. Suomalaisittain viikon kohokohtiin lukeutuivat ILCA 7 -luokan lähtövoitot, joista vastasivat Nooa Laukkanenavauspäivänä ja Valtteri Uusitalo toisena kilpailupäivänä. Molemmat purjehtijat esittivät viikon aikana vahvaa venevauhtia ja ajoittain nousivat kärkitaisteluun maailman suurimmassa ILCA 7 -laivueessa. Parhaasta suomalaissijoituksesta vastasivat Nacra 17 -luokassa Akseli Keskinen ja Katariina Roihu, jotka purjehtivat tasaisesti läpi viikon ja sijoittuivat lopputuloksissa 15:nneksi. ILCA 7 -luokassa Valtteri Uusitalo oli 19:s ja Nooa Laukkanen 23:s. iQFoileissa Sofia Hämäläinen purjehti sijalle 34. 49er-luokassa Juuso Roihu ja Lasse Lindell purjehtivat vaikean alun jäl

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye