Vuoden 2026 alussa aloittava Jyväskylän yliopiston ja ammattikorkeakoulun yhteinen korkeakoulukonserni on yksi Suomen suurimmista
Jyväskylän kaupunki, Jyväskylän yliopisto sekä vähemmistöomistajat Jämsän kaupunki ja Äänekosken ammatillisen koulutuksen kuntayhtymä (Poke) allekirjoittivat tänään 22.12.2025 Jyväskylän ammattikorkeakoulun (Jamk) osakkeita koskevan osakekauppakirjan. Jyväskylän kaupunki myy 50,6 % ja Jämsän kaupunki sekä Poke kumpikin 5 % ammattikorkeakoulun osakkeista Jyväskylän yliopistolle. Osakekaupan jälkeen Jyväskylän yliopistosta tulee ammattikorkeakoulun pääomistaja 60,6 % omistusosuudella, Jyväskylän kaupungin säilyttäessä 39,4 % omistusosuuden.

Yhteisen korkeakoulukonsernin muodostuminen käynnistyy vuoden 2026 alussa ja opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt kahdeksan miljoonaa euroa korkeakoulukonsernin toiminnan rakentamiseen vuosille 2025–2028. Omistusjärjestelyt eivät vaikuta korkeakoulujen perustehtäviin, vaan ne säilyvät yliopistolain ja ammattikorkeakoululain mukaisina.
”Konsernilla vahvistamme sekä yliopistoa että ammattikorkeakoulua sekä Jyväskylän ja Keski-Suomen asemaa koulutuskeskittymänä. Konsernilla rakennamme korkeakouluvetoisen innovaatioekosysteemin, jossa yhdistetään yliopiston vahva perus- ja soveltava tutkimus ammattikorkeakoulun tunnetusti vahvaan tutkimus- ja kehitystoimintaan” kertoo Jyväskylän yliopiston rehtori Jari Ojala.
”Yhteinen korkeakoulukonserni on liikevaihdolla mitattuna yksi suurimmista korkeakoulutuksen keskittymistä. Yhdessä olemme erityisesti vahvoja hyvinvoinnin ja liikunnan, kauppatieteiden, tietojärjestelmätieteen ja kyberturvallisuuden aloilla. Korkeakoulukonserni pyrkii tarjoamaan opiskelijoille laadukkaan ja monipuolisen koulutuksen sekä hyvän opiskeluympäristön, samalla edistäen toimivia siirtymiä korkeakoulujen välillä. TKI-toiminnan tavoitteena on hyödyntää molempien korkeakoulujen vahvuuksia sekä tieteellisessä ja työelämälähtöisessä tutkimuksessa, ja vahvistaa yhteistyötä yritysten kanssa, kertoo Jyväskylän ammattikorkeakoulun rehtori Vesa Saarikoski.
“Kaupungin näkökulmasta on tärkeää, että meillä on jatkossakin vetovoimaiset korkeakoulut, jotka houkuttelevat tänne opiskelijoita ja tutkijoita eri puolilta maailmaa. Uskon vahvasti, että muodostuvasta korkeakoulukonsernista tulee yksi menestyneimmistä toimijoista Suomessa ja vahva vauhdittaja elinkeinoelämällemme. Myönteistä on se, että kaupunki saa jatkossakin olla seuraamassa Jamkin kehitystä näköalapaikalta, sillä jatkamme Jamkin omistajana lähes 40 % omistusosuudella. Yhteistyö on siten mutkatonta ja järjestelyjen myötä myös yhteytemme yliopistoon luonnollisesti vahvistuu”, kaupunginjohtaja Timo Koivisto summaa.
Jyväskylän korkeakoulukonserni lukuina:
- Liikevaihto 326 miljoonaa euroa
- Henkilöstö ~ 4 000
- Opiskelijat ~ 25 000, Avoin yliopisto ~35 000
- Jyväskylän yliopisto kouluttaa merkittävän osan Suomen opettajista, psykologeista, IT-alan asiantuntijoista sekä ainoana liikuntatieteilijöitä.
- Jyväskylän yliopistossa on kuusi tiedekuntaa ja yliopisto edustaa monilla tieteenaloillaan maailman huippua. Vuoden 2025 Shanghai Rankingin kansainvälisessä tieteenalakohtaisessa yliopistovertailussa kahdeksan yliopiston tieteenalaa sijoittui maailman parhaiden joukkoon: tietojärjestelmätieteet, matematiikka, psykologia, fysiikka, ekologia, kasvatustieteet, liiketaloustiede sekä viestintä. CWUR-rankingissa Jyväskylän yliopisto sijoittuu maailman parhaiden 3 prosentin joukkoon.
- Jamk tarjoaa sekä tutkintokoulutusta että erilaisia opintokokonaisuuksia liiketoiminnan, teknologian ja hyvinvoinnin aloilla. Lisäksi Jamkissa toimii ammatillinen opettajakorkeakoulu.
- Jamkilla on merkittävä rooli tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan (TKI) toteuttajana sekä alueellisesti että valtakunnallisesti. Vuonna 2024 volyymi oli runsaat 21 miljoonaa euroa ja salkussa noin 240 projektia, joista 40 kansainvälistä. Jamkin vahvuusalat ovat kyberturvallisuus, liikkuminen ja hyvinvointi, monialainen kuntoutus, kestävät biotalous- ja energiaratkaisut sekä uudistuva teollisuus.
Lisätietoja:
Jari Ojala
Jyväskylän yliopiston rehtori
p. 0400 247387, jari.ojala@jyu.fi
Vesa Saarikoski
Jyväskylän ammattikorkeakoulun rehtori
p. 050 4471003, vesa.saarikoski@jamk.fi
Timo Koivisto
Jyväskylän kaupunginjohtaja
p. 050 336 2819, timo.koivisto@jyvaskyla.fi
Yhteyshenkilöt
Liisa Harjulaviestintäpäällikkö
Puh:040 805 4403viestinta@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Nordea lahjoittaa 50 000 euroa lisää Jyväskylän yliopiston luonnon monimuotoisuustutkimukseen22.12.2025 08:01:00 EET | Tiedote
Nordea ja Jyväskylän yliopisto jatkavat vuoden 2025 aikana aloitettua nelivuotista tutkimusohjelmaa, jossa kehitetään taloudellisesta toiminnasta aiheutuvan luontojalanjäljen arviointimenetelmiä. Vuoden alussa tutkimusohjelmaan lahjoitetun 200 000 euron lisäksi Nordea on nyt vuoden lopussa lisännyt rahoitustaan 50 000 eurolla. Tutkimusyhteistyön tavoitteena on syventää koko yhteiskunnan ymmärrystä luonnon monimuotoisuudesta ja edistää kestävää siirtymää Pohjoismaissa.
Suomen Akatemialta rahoitusta Jyväskylän yliopistoon kansainväliseen suurteholaskennan tutkimusyhteistyöhön19.12.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Suomen Akatemia on myöntänyt tutkimusrahoitusta suurteholaskennan kansainväliseen yhteistyöhön. Rahoitusta osoitettiin 12 hankkeelle yhteensä 6,4 miljoona euroa kaudelle 2026–2028. Jyväskylän yliopistossa rahoitusta sai kaksi hanketta, yhteensä noin 960 000 euroa.
Anu Kankainen valittiin akatemiaprofessoriksi19.12.2025 08:01:48 EET | Tiedote
Fysiikan professori Anu Kankainen sai arvostetun akatemiaprofessorin rahoituksen kaudelle 1.1.2026-31.12.2031.
Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinto 2025 Joni Kettuselle18.12.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistosäätiö on päättänyt luovuttaa vuoden 2025 Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinnon toimitusjohtaja, psykologian tohtori Joni Kettuselle. Firstbeat Oy:n perustaja Joni Kettunen johtaa yhtiönsä kahta liiketoimintaa, huippu-urheilua ja hyvinvointia.
Väitös: Verkkokauppoihin uppoutuminen voi auttaa rentoutumaan – tutkijan vinkit auttavat välttämään epäterveet käytösmallit verkko-ostoksilla18.12.2025 08:55:00 EET | Tiedote
KTM Tiina Kaletonin väitöstutkimus tarkastelee immersiota verkkokaupassa kuluttajan näkökulmasta. Immersio eli uppoutuminen tai mukaan tempautuminen ostoksiin voi auttaa rentoutumaan ja tekemään harkittuja päätöksiä, mutta aiheuttaa myös esimerkiksi ahdistusta jatkuessaan liian pitkään. Verkkokauppojen elementit myös ruokkivat negatiivista käytöstä painostamalla nopeisiin ostopäätöksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme