Kvotjakt på varg inleds 1.1.2026 – säkerhet och ansvarsfullt genomförande prioriteras
31.12.2025 10:05:17 EET | Suomen riistakeskus | Pressmeddelande
Kvotjakt på varg inleds den 1 januari 2026. Jakt är tillåten på sammanlagt 16 kvotområden runt om i landet. Det viktigaste under jakten är säkerhet och ansvar.
Kvotjakten på varg är ett svar på ökade säkerhetsproblem, husdjursskador och polisuppdrag i samband med stora rovdjur, vilka har ökat till följd av den växande vargpopulationen trots omfattande satsningar på förebyggande åtgärder.
Syftet med jakten är att på ett kontrollerat sätt minska vargstammen, förebygga de socioekonomiska olägenheter som orsakas av varg och bemöta medborgarnas oro över säkerhet och skador.
Kvoterna fastställs utifrån säkerhet och skador
Kvotområdena har i första hand valts ut på grundval av säkerhets- och skadekriterier. Fokus ligger på områden där det har förekommit betydande skador eller säkerhetsproblem orsakade av vargar. En stor del av jakten riktas till västra Finland, där vargstammen är starkast.
Dessutom riktas jakten till områden med skogsren samt till flockar, i vilka man på basis av Lukes material har observerat varghybrider eller nära släktskap mellan vargarna. Syftet är att i samband med kvotjakten avlägsna den invasiva främmande arten varghybrid. Av den anledningen har en separat kvot på 26 individer fastställts för områden med varghybrider. Avsikten är att trygga jägarnas rättsskydd i situationer där en varg blir byte i stället för en varghybrid.
Flockspecifik jaktmodell ökar förutsebarheten
Kvotjakten genomförs inom ramen för de regionala kvoterna och genom revirspecifika områdesavgränsningar riktas den i första hand mot hela flockar. Effekterna av den flockspecifika jakten på vargbeståndet är lätta att bedöma. I Sverige har motsvarande modell använts i flera år.
För kvotjakten krävs inte separat jaktlicens eller dispens beviljad av Finlands viltcentral. I jakten kan jakträttsinnehavare i kvotområdet delta, vilket i Finland i regel är jaktföreningar.
Om en varg som erhållits som byte ska en fångstanmälan omedelbart göras i tjänsten Oma riista. När den regionala kvoten har fyllts avlyser viltcentralen jakten och informerar om detta på sin webbplats. Jägarna ska aktivt följa kvotsituationen i kvoträknaren kiintio.riista.fi.
Säkerhet och ansvar det viktigaste i jakten
För kvotjakt ska en jaktledare utses. Viltcentralen har utbildat jaktledare och vice jaktledare i december. Säkerheten betonas, eftersom jakten i huvudsak ordnas som sällskapsjakt.
Ansvarsfull jakt förutsätter iakttagande av lagstiftningen, beaktande av andra som rör sig i terrängen och övervägda viltskott. Det fällda bytet hanteras respektfullt. Varje jägare inverkar genom sitt eget agerande på den bild som förmedlas av vargjakten.
På webbplatsen riista.fi finns information om kvotjakten samt det utbildningsmaterial med vilket jaktledarna har utbildats.
Nyckelord
Kontakter
Jörgen Hermanssonvik. Jaktchef, Egentliga Finland
Tel:029 431 2342jorgen.hermansson@riista.fiLänkar
Finlands viltcentral är en självständig offentligrättslig inrättning som främjar en hållbar vilthushållning, stöder jaktvårdsföreningarnas verksamhet, ser till att viltpolitiken verkställs och svarar för de offentliga förvaltningsuppgifter som föreskrivs.
Följ Suomen riistakeskus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Suomen riistakeskus
Bytesmängden av vitsvanshjort och rådjur minskade9.3.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Jakten på vitsvanshjort och rådjur avslutades i mitten av februari. Bytesmängden i hela landet var cirka 40 500 vitsvanshjortar och cirka 10 600 rådjur.
Valkohäntäpeurojen ja kauriiden saalis pieneni9.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Valkohäntäpeuran ja metsäkauriin metsästys päättyi helmikuun puolivälissä. Koko maassa saaliiksi saatiin noin 40 500 valkohäntäpeuraa ja noin 10 600 metsäkaurista.
Jaktvårdsföreningarna utförde ett omfattande frivilligarbete år 2025 – tusentals utbildningar, evenemang och hjälp vid olyckor3.3.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Jaktvårdsföreningarna utförde en stor mängd frivilligarbete runtom i Finland år 2025. Verksamheten bestod bland annat av utbildningar för jägare, ungdomsarbete, skjutprov samt storviltsassistans.
Riistanhoitoyhdistykset tekivät vuonna 2025 mittavan vapaaehtoistyön – tuhansia koulutuksia, tapahtumia ja apua onnettomuustilanteissa3.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Riistanhoitoyhdistykset tekivät vuonna 2025 mittavan määrän vapaaehtoistyötä eri puolilla Suomea. Toiminta näkyi muun muassa metsästäjien koulutuksina, nuorisotyönä, ampumakokeina sekä suurriistavirka-aputehtävinä.
Kvotjakten på varg är avslutad11.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Kvotjakten på varg har avlysts och totalt erhölls 82 vargar som byte i 15 kvotområden. Jaktens inverkan på vargstammen bedöms närmare i samband med den stamuppskattning som publiceras i slutet av juni.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum