Isännöinnin eettinen neuvosto on suositellut kahdeksassa tapauksessa varoitusta ja seitsemässä huomatusta

22.12.2025 14:00:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Jaa

Isännöinnin eettinen neuvosto on saanut kahden toimintavuotensa aikana yhteensä 36 lausuntopyyntöä. Näistä 19:stä on annettu lausunnot. Neuvosto on suositellut kahdeksassa tapauksessa varoitusta, seitsemässä huomautusta, kolmessa lausunto on ollut vapauttava ja yhtä ei otettu käsittelyyn.

Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju.
Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju. Kuva: Liisa Takala

”Luvut kertovat siitä, että isännöintiyritysten toiminnassa on ollut ongelmia. Isännöinnin asiakkaiden kannattaa jatkossakin olla valppaina, ja puuttua havaitsemiinsa epäkohtiin ajoissa”, sanoo Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju. 

Useimmiten neuvostoon tulleissa pyynnöissä on ollut kyse isännöintiyritysten eettisten ohjeiden ensimmäisen kohdan vastaisesta toiminnasta. 

”Eettisten ohjeiden ensimmäisen kohdan mukaan isännöintiyrityksen tulee toimia huolellisesti ja asunto-osakeyhtiön edun mukaisesti. Käsitellyissä lausuntopyynnöissä tätä on rikottu muun muassa tapauksissa, joissa vastikevalvontaa on laiminlyöty, haltuunottoprosessissa on viivytelty ja pöytäkirjojen valmistuminen, tilinpäätöksen laatiminen sekä kaupparekisteri-ilmoitusten päivittäminen on kestänyt liian pitkään. Kyse on ollut pitkälti isännöinnin perustehtäviä koskevista laiminlyönneistä”, kertoo Harju. 

Lausuntopyynnön tekemistä ei kannata odotella 

Harju muistuttaa, että lausuntopyyntöjen tuomisessa neuvostolle on myös aikaraja. 

”Lausuntopyyntö on tuotava neuvostolle 12 kuukauden kuluessa eettisten ohjeiden vastaisen menettelyn ilmenemisestä tai isännöintisopimuksen päättymisestä, mikäli menettely on ilmennyt sen jälkeen. Erityisen painavasta syystä lausunto voidaan ottaa käsittelyyn myös sellaisen tapahtuman osalta, joka on tätä vanhempi. Takarajana on kuitenkin 24 kuukautta”, sanoo Harju. 

Lausunnoista annetut lausuntotiivistelmät sekä lausuntojen pääkohdat löytyvät täältä: https://kauppakamari.fi/palvelut/isannoinnin-eettinen-neuvosto/annetut-lausunnot/ 

Isännöinnin eettinen neuvosto on isännöintialan itsesääntelytoimielin, joka toimii Keskuskauppakamarin yhteydessä. Isännöinnin eettisen neuvoston tehtävänä on antaa lausuntoja siitä, onko tietty isännöintialan ammattimainen toimija menetellyt isännöinnin eettisten ohjeiden vastaisesti.  

Lausuntopyyntöä ei voi tehdä yksittäinen osakas, vaan taloyhtiön tekemänä se vaatii aina hallituksen päätöksen. Myös eräät muut säännöissä määritellyt tahot voivat pyytää lausuntoa. Lausuntomaksu vuonna 2025 on ollut 425 euroa, vuonna 2026 lausuntomaksu nousee 475 euroon.  

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Korkeakouluille annettava selkeä kasvuvastuu – rahoitus sidottava työllistymiseen ja innovaatioihin16.4.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamari katsoo, että valmisteilla oleva korkeakoulu- ja tutkimusvisio tunnistaa Suomen keskeiset osaamis- ja tuottavuushaasteet, mutta jää keinoiltaan liian varovaiseksi. Jotta visio kääntyisi talouskasvuksi, paremmaksi työllistymiseksi ja vahvemmaksi innovaatiotoiminnaksi, korkeakouluille on annettava nykyistä selkeämpi ja rohkeampi kasvurooli.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye