SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmä tekee yhdessä Vegaanihaasteen kanssa lihattoman ruoan kokeilusta helppoa

Jaa

S-ryhmän ruokakaupat (Prisma, S-market, Sale, Alepa) tekevät tänä vuonna jälleen yhteistyötä Suomen suosituimman ruokahaasteen kanssa. Tammikuussa neljättätoista kertaa järjestettävä kaikille avoin ja maksuton Vegaanihaaste kannustaa kokeilemaan kasviperäistä ruokaa kuukauden ajan. Tuotekampanjat, reseptit sekä S-ryhmän ruokakaupoissa kuvatut kauppavideot tarjoavat asiakkaille konkreettista tukea lihattoman ruoan kokeilussa.

Ronnie Hole

”Haluamme osaltamme madaltaa kynnystä kasvipohjaisten tuotteiden kokeiluun ja auttaa niiden arkipäiväistymisessä. Siksi tuomme tammikuussa yhteistyömme tiimoilta kasvipohjaisia vaihtoehtoja jälleen näkyvästi esille muun muassa myymälämateriaaleilla sekä tuotekampanjoilla”, kertoo S-ryhmän päivittäistavarakaupan myyntijohtaja Hans Backström

Osana yhteistyötä Vegaanihaasteen sosiaalisen median kanavissa julkaistaan S-marketissa ja Prismassa kuvattuja videoita, jotka tarjoavat tietoa vegaanisista tuotteista ja näyttävät käytännössä muun muassa sen mistä asiakas tuotteet kaupassa löytää.  

Haasteeseen osallistuvat saavat lisäksi kuukauden ajan sähköpostiinsa päivittäin Vegaanihaasteen uutiskirjeen, joka sisältää reseptejä ja muuta hyödyllistä tietoa. 

“Vegaanihaasteeseen on osallistunut vuosien saatossa jo yli 230 000 suomalaista ja se on matkan varrella kasvanut yhteisöksi, jossa jaetut neuvot ja vinkit tukevat konkreettisesti osallistujia kasviperäiseen ruokaan tutustumisessa. Olemme iloisia, että laaja yhteistyö S-ryhmän kanssa mahdollistaa tuen myös siellä, missä arjen valinnat tehdään – myymälässä. Yhdessä teemme kasvisruoan kokeilusta helpompaa kuin koskaan”, iloitsee Vegaanihaasteen kampanjapäällikkö Mia Muhonen

Vauhdittamassa kasvipohjaisen ruoan kysyntää 

S-ryhmän myyntidatan valossa kasvisten sekä kasvipohjaisten proteiinilähteiden kysyntä kuluvana vuonna ollut kasvussa. Esimerkiksi tofun kysyntä on kasvanut vuoden alusta lähes 20 prosenttia. 

S-ryhmän vastuullisuusohjelman tavoitteena on, että 65 prosenttia myydystä ruoasta on kasvipohjaista vuonna 2030. Vuonna 2024 kasvipohjaisen ruoan osuus oli 60 prosenttia. Osuuskaupparyhmä on myös yhtenä perustajajäsenenä Pro Vege -yhdistyksessä, jonka tarkoituksen on edistää kasvipohjaisen ruoan kehitystä ja kasvua Suomessa. 

“Meille on tärkeää edistää kasvipohjaisuustavoitettamme sekä kasvisten kysynnän kasvua ja kannustaa näin asiakkaitamme syömään yhä terveellisemmin ja ilmaston sekä luonnon kannalta kestävämmin. Yhteistyö Vegaanihaasteen kanssa on tähän yksi keino. Innostamme myös kasvisten syöntiin esimerkiksi Alle euron hevi -myyntikonseptimme sekä uuden Helpot & nopeat -tuotesarjamme kautta, johon kuuluu valmiiksi pestyjä, pilkottuja ja raastettuja kasviksia”, Backström taustoittaa. 

S-ryhmä on asettanut Net Zero -päästötavoitteen koko arvoketjulleen, mikä tarkoittaa ilmastopäästöjen vähentämistä nettonollaan sekä oman toiminnan että arvoketjun osalta vuoteen 2050 mennessä. Arvoketjun päästövähennyksissä keskeisiä keinoja ovat mm. kasvipohjaisen ruoan osuuden kasvattaminen kaikesta myydystä ruoasta.  

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja: 

Hans Backström 
S-ryhmän päivittäistavarakaupan myyntijohtaja 
puh. 010 768 1520 
hans.backstrom@sok.fi

SOK:n viestintä

SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.

Puh:050 472 2745viestinta@sok.fi

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt. ​ 

Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä ja oman pankkimme kautta. ​ 

Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa. ​​ 

#parempipaikkaelää

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

S-ryhmän ennuste: sunnuntai 21.12. on joulun alla Prismoissa rauhallisin ostospäivä18.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Ruokakaupoissa odotetaan tänäkin vuonna vilskettä joulunaluspäivinä. Kaikkien ketjujen myymälät (Prisma, S-market, Sale, Alepa) palvelevat joulua edeltävinä päivinä laajoilla aukioloajoilla, ja monilla paikkakunnilla tarjolla on myös vuorokauden ympäri auki olevia vaihtoehtoja. Aiempien vuosien perusteella luodun ennusteen pohjalta astetta väljempi ostoshetki Prismassa joulun alla on sunnuntaina 21. joulukuuta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye