Osinkokeväästä ennustetaan hyvää – kokonaispotti voi ylittää viime vuoden osinkohuipun
30.12.2025 07:00:00 EET | Danske Bank A/S, Suomen sivuliike | Tiedote
Danske Bankin arvion mukaan osinkopottiin vaikuttaa erityisesti Fortumin osingon pieneneminen.
Suomalaisia yrityksiä seuraavien analyytikoiden konsensusennusteen mukaan tänä keväänä Helsingin pörssin yhtiöt maksavat osinkoja yhteensä 12,95 miljardia euroa. Osinkopotti jää ennusteen mukaan hieman viime vuodesta, jolloin osinkohuippu saavutettiin 13,1 miljardilla.
“Osinkokeväästä on tulossa hyvä. Osinkoja nostavien ja laskevien suhde näyttää mukavalta ja osinkovirta kehittyy jälleen positiiviseen suuntaan. Jos suuremmilta yhtiöiltä nähdään viime vuosien tapaan lisäosinkoja, saatetaan keväällä 2026 vanhoista osinkohuipuista mennä jopa yli”, kertoo Danske Bankin salkunhoitaja Ville Kivipelto.
Ennusteeseen on laskettu mukaan rinnakkaislistattujen Nordean, Telian ja SSAB:n osingot kokonaisuudessaan, ei vain Suomeen maksettavat osingot. Yhtiöiden osinkoja maksetaan usealle eri markkinalle.
Suurin osinkopotin kokonaismäärään vaikuttava lasku koskee tänä keväänä Fortumia. Vuonna 2025 yhtiö maksoi osinkoa 1,25 miljardia euroa ja vuoden 2026 ennusteen mukaan yhtiö maksaa osinkoa 686 miljoonaa. Pudotus selittyy yhtiön viime vuonna maksamilla merkittävillä lisäosingoilla. Lisäksi metsäsektorin osingoissa tullaan näkemään laskua alan heikon tulosvuoden näkyessä osingonmaksussa. Ennusteen mukaan Stora Enso, UPM ja Metsä Board tulevat kaikki laskemaan osinkojen määrää tai pitämään ne ennallaan.
“Laskijoiden joukossa nähdään tänä vuonna taloudellisesti hankalassa tilanteessa olevien toimialojen yhtiöitä, esimerkiksi metsä- ja rakennussektoreilta sekä viime vuonna normaalia suuremman osingon maksaneita yhtiöitä”, Kivipelto sanoo.
Ennusteen mukaan tänä keväänä 66 Helsingin pörssin yhtiötä kasvattaa osinkojaan. Yli viiden prosentin nostoja tekee 29 yhtiötä, joihin lukeutuvat muun muassa Wärtsilä, Terveystalo ja Puuilo. Parhaat osinkotuotot maksavat ennusteen mukaan Nordea, Valmet, Tietoevry, Kesko ja Mandatum. Näistä Mandatumin 15 prosentin osinkotuotto tulee olemaan ylivoimaisesti suurin. Mandatumin kohdalla taso ei kuitenkaan ole pysyvä, vaan noston takana on ylimääräinen raha taseessa.
“Huonossa taloustilanteessa olevien yhtiöiden lisäksi osinkoja jättävät maksamatta Kempowerin ja QT Groupin kaltaiset kasvuyhtiöt, joiden strategiaan kuuluu investoida kaikki tehty voitto yhtiön kasvuun. Onkin hyvä muistaa, että osinkojen määrä itsessään ei kerro yhtiöstä hyvää tai huonoa, vaan osingonmaksun taustalla on yhtiön johdon päätös siitä, mihin ylimääräinen raha halutaan käyttää. Matalaa osinkoa maksavat yritykset tyypillisesti kasvavat kovaa”, muistuttaa Kivipelto.
Uusia osingonmaksajia on keväällä 2026 ennusteen mukaan yhdeksän. Lindex, Kojamo ja Verkkokauppa palaavat osingonmaksajien joukkoon tauon jälkeen, ja lisäksi uusiin osingonmaksajiin lukeutuvat uudet listautujat Posti, GRK ja Framery.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mediapuhelin arkisin klo 9–16Viestintä
Puh:050 422 6644Danske Bankista
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia.
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa, ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. danskebank.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Suhdannekatsaus: Talous on vihdoin kääntynyt kasvuun4.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Suomen talous nousi viimeisellä vuosineljänneksellä taantumasta ja kääntyi kasvuun. Danske Bank ennustaa talouskasvun kiihtyvän edelleen kuluvana vuonna. Pankki pitää ennusteensa likimain ennallaan ja arvioi kokonaistuotannon kasvavan 1,5 prosenttia vuonna 2026 ja 1,9 prosenttia vuonna 2027. Lähi-idän konfliktin ja energiamarkkinoiden häiriöiden pitkittyminen on keskeinen riski ennusteelle, mutta tässä kohtaa pankki arvioi vaikutusten jäävän tilapäisiksi.
Sampo Haimi nimitetty Danske Bank Suomen lakiasiainjohtajaksi2.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Danske Bank Suomen lakiasiainjohtajaksi on nimitetty Sampo Haimi 3. helmikuuta alkaen. Haimi siirtyy tehtävään pankin sisältä.
Muistutuskutsu medialle: Teollisuudesta vetoapua Suomen taloudelle – Danske Bank julkistaa talousennusteensa25.2.2026 13:36:09 EET | Kutsu
Danske Bank julkaisee aamulla 4.3.2026 Nordic Outlook -raportin, joka kattaa Suomen ja Pohjoismaiden lisäksi maailmantalouden keskeisten alueiden talousennusteet.
Sijoitusnäkemys: osakkeilla yhä hyvät näkymät24.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Danske Bankin mukaan osakemarkkinoiden näkymät ovat edelleen lupaavat geopoliittisesta epävarmuudesta huolimatta.
Kutsu medialle: Teollisuudesta vetoapua Suomen taloudelle – Danske Bank julkistaa talousennusteensa18.2.2026 14:24:16 EET | Kutsu
Danske Bank julkaisee aamulla 4.3.2026 Nordic Outlook -raportin, joka kattaa Suomen ja Pohjoismaiden lisäksi maailmantalouden keskeisten alueiden talousennusteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme