Ulkojäille pääsee nyt Naantalissa – Suovuoressa latuja laitetaan kuntoon
5.1.2026 11:13:13 EET | Naantalin kaupunki | Tiedote
Suurin osa Naantalin ulkojäistä valmistui vuoden ensimmäisen viikonlopun aikana. Ensimmäiset ladut päästään näillä näkymin avaamaan loppiaisviikon lopulla.

Luistelukentät Immaisissa, Taimossa, Suopellossa, Lietsalassa, Mäntypuistossa, Isännäntiellä, Viluluodossa, Viialassa, Rymättylässä, Merimaskussa ja Palvassa ovat nyt käytössä. Ulkojäitä päästiin avaamaan Naantalissa perjantaista 2.1. alkaen. Kaupungin liikunta-alueiden työnjohtaja Max Holmberg arvioi, että vielä Perhetalon kenttä päästään avaamaan keskiviikon 7.1. aikana.
Ajantasaisen tiedon käytössä olevista luistelukentistä löydät Naantalin uudistuneen karttapalvelun hiihto- ja luistelukartalta. Uusi kartta toimii samalla periaatteella kuin aiempikin karttapalvelu. Punaisella merkityt kentät ja reitit ovat kiinni, vihreällä merkityt käytössä. Kenttää tai reittiä klikkaamalla saat näkyviin siihen liittyvät tiedot.
Teljentielle ei tänä vuonna tule luistelukenttää, sillä alue on varattu pysäköintitilaksi Kalevanniemen kampuksen rakennustöiden vuoksi. Karvetin ulkoilualueelle ei toistaiseksi saada vettä, minkä vuoksi kenttää ei päästä jäädyttämään.
Luistelukenttillä jäädytys jatkuu luistelupinnan parantamiseksi kun sää sallii eli lunta ei sada. Kenttien viimeisimmän huoltoajankohdan löydät kaupungin karttapalvelusta.
Ensimmäisten latujen valmistumista vielä odoteltava hetki
Naantalin liikunta-alueiden kenttämiehet ovat tehneet viime viikon Suovuoressa tykkilunta. Latujen pohjat on saatu luotua luonnonlumesta, ja keskiviikkona 7.1. aloitetaan tykkilumen ajaminen laduille. Lumitykillä ei voida suoraan lumettaa latuja, vaan ensin lumi tehdään kasoihin ja sen jälkeen levitetään radalle ja jyrsitään latukoneella tasaiseksi.
Holmberg arvioi, että Suovuoressa ensimmäiset ladut päästään avamaan loppuviikosta, mikäli työ etenee suotuisasti ja kalusto pysyy kunnossa. Tieto latujen valmistumisesta käyttöön päivitetään niin ikään karttapalveluun.
Muut Naantalin ladut tehdään luonnonlumesta ja niitä ylläpidetään, kun lumitilanne sallii.
Koko hiihto- ja luistelukauden ajan löydät kaupungin karttapalvelusta ajantasaisen tiedon käytössä olevista luistelukentistä ja hiihtoladuista. Karttapalveluun pääset myös suoraosoitteilla www.naantali.fi/jaainfo ja www.naantali.fi/latuinfo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Max Holmbergliikunta-alueiden työnjohtaja
Puh:044 733 4761max.holmberg@naantali.fiKuvat

Linkit
Naantalin kaupunki
Naantali on kasvava yli 20 000:n asukkaan kaupunki vetovoimaisessa Varsinais-Suomessa. Saaristo on vahvasti läsnä: Naantaliin kuuluu jopa tuhat saarta ja tuhat kilometriä rantaviivaa. Asukkaille on tarjolla monipuolisia asumisratkaisuja sekä ainutlaatuisia kulttuuri- ja harrastusmahdollisuuksia.
Naantali on yrittäjäystävällinen ja kehittyvä satamakaupunki, josta on toimivat yhteydet niin maa- kuin meriteitse. Tällä hetkellä Naantalissa toimii noin 1600 yritystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Tanssin päivä kutsuu tanssimaan Naantalin torille23.4.2026 12:31:25 EEST | Tiedote
Kansainvälistä Tanssin päivää vietetään vuosittain 29.4. Naantalin tori kutsuu tanssimaan klo 17–19.
Uolevi Raaden kadun ja Käsityöläiskadun risteyksessä tehtävät tietyöt aiheuttavat poikkeuksia liikennejärjestelyihin21.4.2026 12:58:01 EEST | Tiedote
Kaivokadun saneerausurakka jatkuu Uolevi Raaden kadun ja Käsityöläiskadun risteyksessä. Risteykseen asennetaan väliaikaiset liikennevalot keskiviikosta 22.4. alkaen. Kaupunki suosittelee käyttämään töiden aikana muita reittejä.
Luento turvallisesta retkeilystä pääkirjastossa16.4.2026 15:37:48 EEST | Tiedote
Eräopaskouluttaja ja kuvataideopiskelija Kari Ennola kertoo retkivarusteista ja turvallisesta retkeilystä tiistaina 21.4. klo 17.30–18.30 Naantalin pääkirjastossa.
Naantalin kaupunki sekä Naantalin ja Rymättylän yrittäjät allekirjoittivat jälleen elinvoimalupauksen13.4.2026 13:28:32 EEST | Tiedote
Elinvoimalupauksella kaupunki ja yrittäjäyhdistykset sitoutuvat yhdessä edistämään kaupungin yrittäjäystävällistä ilmapiiriä sekä vahvistamaan elinvoimaisuutta.
Naantalissa asukasbudjetista äänestetään jälleen – mukana 18 ideaa9.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Naantalilaiset saavat tänäkin vuonna äänestää, mihin kaupunki käyttää 50 000 euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme