Ulkojäille pääsee nyt Naantalissa – Suovuoressa latuja laitetaan kuntoon
Suurin osa Naantalin ulkojäistä valmistui vuoden ensimmäisen viikonlopun aikana. Ensimmäiset ladut päästään näillä näkymin avaamaan loppiaisviikon lopulla.

Luistelukentät Immaisissa, Taimossa, Suopellossa, Lietsalassa, Mäntypuistossa, Isännäntiellä, Viluluodossa, Viialassa, Rymättylässä, Merimaskussa ja Palvassa ovat nyt käytössä. Ulkojäitä päästiin avaamaan Naantalissa perjantaista 2.1. alkaen. Kaupungin liikunta-alueiden työnjohtaja Max Holmberg arvioi, että vielä Perhetalon kenttä päästään avaamaan keskiviikon 7.1. aikana.
Ajantasaisen tiedon käytössä olevista luistelukentistä löydät Naantalin uudistuneen karttapalvelun hiihto- ja luistelukartalta. Uusi kartta toimii samalla periaatteella kuin aiempikin karttapalvelu. Punaisella merkityt kentät ja reitit ovat kiinni, vihreällä merkityt käytössä. Kenttää tai reittiä klikkaamalla saat näkyviin siihen liittyvät tiedot.
Teljentielle ei tänä vuonna tule luistelukenttää, sillä alue on varattu pysäköintitilaksi Kalevanniemen kampuksen rakennustöiden vuoksi. Karvetin ulkoilualueelle ei toistaiseksi saada vettä, minkä vuoksi kenttää ei päästä jäädyttämään.
Luistelukenttillä jäädytys jatkuu luistelupinnan parantamiseksi kun sää sallii eli lunta ei sada. Kenttien viimeisimmän huoltoajankohdan löydät kaupungin karttapalvelusta.
Ensimmäisten latujen valmistumista vielä odoteltava hetki
Naantalin liikunta-alueiden kenttämiehet ovat tehneet viime viikon Suovuoressa tykkilunta. Latujen pohjat on saatu luotua luonnonlumesta, ja keskiviikkona 7.1. aloitetaan tykkilumen ajaminen laduille. Lumitykillä ei voida suoraan lumettaa latuja, vaan ensin lumi tehdään kasoihin ja sen jälkeen levitetään radalle ja jyrsitään latukoneella tasaiseksi.
Holmberg arvioi, että Suovuoressa ensimmäiset ladut päästään avamaan loppuviikosta, mikäli työ etenee suotuisasti ja kalusto pysyy kunnossa. Tieto latujen valmistumisesta käyttöön päivitetään niin ikään karttapalveluun.
Muut Naantalin ladut tehdään luonnonlumesta ja niitä ylläpidetään, kun lumitilanne sallii.
Koko hiihto- ja luistelukauden ajan löydät kaupungin karttapalvelusta ajantasaisen tiedon käytössä olevista luistelukentistä ja hiihtoladuista. Karttapalveluun pääset myös suoraosoitteilla www.naantali.fi/jaainfo ja www.naantali.fi/latuinfo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Max Holmbergliikunta-alueiden työnjohtaja
Puh:044 733 4761max.holmberg@naantali.fiKuvat

Linkit
Naantalin kaupunki
Naantali on kasvava yli 20 000:n asukkaan kaupunki vetovoimaisessa Varsinais-Suomessa. Saaristo on vahvasti läsnä: Naantaliin kuuluu jopa tuhat saarta ja tuhat kilometriä rantaviivaa. Asukkaille on tarjolla monipuolisia asumisratkaisuja sekä ainutlaatuisia kulttuuri- ja harrastusmahdollisuuksia.
Naantali on yrittäjäystävällinen ja kehittyvä satamakaupunki, josta on toimivat yhteydet niin maa- kuin meriteitse. Tällä hetkellä Naantalissa toimii noin 1600 yritystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Naantalin kasvihuonepäästöt laskivat viime vuodesta16.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Suomen ympäristökeskus on julkaissut kaikkien Suomen kuntien ennakkotiedon vuoden 2024 kasvihuonekaasupäästöistä. Naantalissa kokonaispäästöt ovat laskeneet 3 prosenttia edeltävään vuoteen verrattuna. Suurimpiin päästösektoreihin Naantalissa kuuluu mm. tieliikenne.
Ilkivalta aiheuttaa turhia kustannuksia kaupungille ja lopulta kaupunkilaisille12.12.2025 09:15:00 EET | Tiedote
Naantalissa on kohdattu tänä syksynä keskustan bussipysäkkeihin kohdistunutta ilkivaltaa. Kaupungilla toivotaan, että jokainen kunnioittaisi yhteistä omaisuuttamme.
Naantali kilpailutti matkailuneuvontapalvelut11.12.2025 15:37:37 EET | Tiedote
Naantalin kaupunki organisoi matkailutoimintonsa uudelleen ja on pyytänyt tarjouksia matkailuneuvontapalveluiden tuottajasta. Kaupunginhallituksen on määrä päättää asiasta 15.12.2025.
Naantalilaiset vastasivat: Matkailun suurin hyöty liittyy elinvoimaan ja imagoon10.12.2025 18:00:00 EET | Tiedote
Naantalin kaupunki järjesti 10.12.2025 naantalilaisille suunnatun matkailuillan, joka houkutteli kaupungintalolle lähes sata kiinnostunutta. Tilaisuudessa kuultiin matkailupalvelujen uudelleenjärjestelyistä, julkistettiin uutta tapahtumatarjontaa kesälle 2026 ja matkailukyselyn tulokset, sekä kuultiin Finnlinesin laivamatkailun katsaus.
Ruonan yhdystien uusi kiertoliittymä vastaa kasvaviin liikennemääriin – myös alueen vesihuoltoa parannetaan kestävästi10.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Ruonan yhdystien ja Rautakadun risteykseen rakentuvan kiertoliittymän työt alkoivat lokakuussa. Alueella parannetaan myös vesihuoltoverkostoa vähähiilijalanjälkisin ratkaisuin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme